Grzegorz Grabowski

Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród właścicieli wynajmowanych mieszkań

Z racji faktu, że sam opiekuję się kilkoma wynajmowanymi mieszkaniami (czyli szukam najemców, podpisuję umowy, ściągam co miesiąc czynsz, rozliczam media, remontuję itp.), z osobistej, ale też po części zawodowej, ciekawości przeprowadziłem krótką ankietę wśród innych właścicieli mieszkań na wynajem. Chciałem dowiedzieć się, jaką strategię przyjmują w kwestii zbierania czynszu, kaucji, rozliczania mediów i jakie mają problemy z najemcami.

Ankietę wypełniło 102 respondentów. Daleki jestem od twierdzenia, że jest to reprezentatywna próbka, poza tym, ze względu na sposób przeprowadzenia badania (przez Internet), z definicji trafiłem jedynie do wybranego segmentu właścicieli (mających dostęp do Internetu, zainteresowanych tematem wynajmu, bo przeglądających grupy dyskusyjne, na których zamieściłem prośbę o wypełnienie ankiety). Niemniej, wyniki są (przynajmniej dla mnie) ciekawe i pokazują pewne trendy. Poniżej znajdziecie krótkie podsumowanie.

Pierwsze pytanie dotyczyło wysokości pobieranej od najemców kaucji.

Jaką kaucję pobrałeś(aś) bądź z reguły pobierasz od najemcy?

Trudno się tu spodziewać niespodzianek, standardem jest kaucja w wysokości jednego czynszu. Oczywiście, z punktu widzenia właściciela, im wyższa kaucja, tym lepiej, niemniej, na obecnym rynku, trudno zmusić najemców do wpłaty większej kaucji.

Kolejne dotyczyło sposobu płatności czynszu, gdzie, oczywiście, królował przelew na konto.

W jaki sposób najemca z reguły płaci Ci czynsz?

Gotówką posługuje się niewiele osób. Kilku z respondentów stosuje metodę, że kilka pierwszych wpłat odbiera gotówką od najemcy, przy okazji doglądając mieszkania, a potem, gdy już nabierze zaufania, przechodzi na przelew.

Pytanie o termin płatności czynszu pokazało, że większość właścicieli pobiera czynsz w trakcie miesiąca, którego dotyczy czynsz.

Kiedy pobierasz czynsz od najemcy tj. w jaki sposób jest to zapisane w umowie najmu?

Ja osobiście preferuję pobieranie płatności z góry, niemniej, przyznaję, jest to bardzo trudne, ponieważ, nawet jeśli uda się wpisać coś takiego do umowy najmu, najemca i tak najczęściej wpłaca pieniądze później. A dowodem tego są odpowiedzi na kolejne pytanie dotyczące terminowości wpłat przez najemców. Biorąc pod uwagę ten tekst, nadal należy zauważyć, że możliwe jest ulepszenie tego, co jest opisane, poprzez wprowadzenie technik gry, czego uderzającym przykładem jest doświadczenie Desury. Ale w tym przypadku wszystko to będzie bardziej przypominać fabułę popularnych basketball games online, a nie to, co zostało początkowo opisane tutaj.

Czy najemca płaci czynsz w terminie określonym w umowie najmu?

Jak widać, terminowość opłacania czynszu nie jest mocną stroną polskich najemców, przeważnie jednak spóźniają się tylko kilka dni.

Ciekawe dla mnie było szczególnie to, w jaki sposób rozliczać z najemcami rachunki za media.

W jaki sposób płacone są rachunki za media - wodę, prąd, gaz, ogrzewanie itp.?

Jak widać na wykresie, nie ma tu jednego dominującego rozwiązania. Część wynajmujących płaci rachunki sama, pobierając odpowiednie kwoty od najemców (w formie zaliczki lub po otrzymaniu rachunku), część pozostawia ten obowiązek najemcom. Ta druga opcja jest wygodniejsza (mniej pracy z płatnościami), ale też bardziej ryzykowna, bo nie mamy pełnej kontroli nad tym, czy najemca rzeczywiście te rachunki płaci (a najczęściej umowy są podpisane na właściciela mieszkania, a nie najemcę, wiec to właściciela ewentualnie będą ścigać firmy windykacyjne czy komornik). W naszej historii raz zostaliśmy po wyprowadzce najemcy z niezapłaconym rachunkiem za wodę na kilka tysięcy złotych, bo “zapomnieliśmy” kontrolować liczniki i rachunki na bieżąco.

Największe bolączki wynajmujących to oczywiście… najemca, a raczej trudność z znalezieniu tego porządnego, który płaci na czas. Trzecia w kolejności bolączka to podatki, co także nie jest niespodzianką.

Jakie są Twoje największe bolączki związane z wynajmowanym(i) mieszkaniem(ami)?

Ostatnie pytanie dotyczyło podatków.

Czy płacisz podatki od wynajmu?

Okazało się, że wśród badanych mniej niż 15% podatków nie płaci (a w każdym razie tylko tyle się do tego przyznało), a większość robi to na zasadach ogólnych. Odwrotnie niż cała populacja wynajmujących (płacących podatki) w Polsce – wg danych urzędów skarbowych, w 2008 roku tylko 18% płaciło na zasadach ogólnych, reszta wybrała prostsze rozwiązanie, czyli ryczałt. Według mojego doświadczenia, w przypadku mieszkań kupionych na kredyt najczęściej bardziej opłaca się rozliczenie na zasadach ogólnych, niemniej ryczałt z pewnością jest łatwiejszy. Trzeba jednak zdecydować się na niego na samym początku roku (do 20 stycznia) bądź, jeśli rozpoczynamy najem w trakcie roku podatkowego, jeszcze przed jego rozpoczęciem.

Dyskusja

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *