Grzegorz Grabowski

W Polsce prawie pół miliona osób rozlicza podatki od najmu prywatnego

Ministerstwo Finansów opublikowało niedawno statystyki za 2012 rok na temat osób rozliczających podatek na zasadach ogólnych oraz ryczałtem. Można z nich wyciągnąć kilka ciekawych informacji na temat rozliczania podatku od najmu. Wynika z nich, że bardzo szybko rośnie liczba wynajmujących rozliczających się ryczałtem, zasady ogólne stają się za to coraz mniej popularne.

Liczbę osób rozliczających najem ryczałtem otrzymałem poprzez zestawienie danych ze statystyk opublikowanych przez Ministerstwo Finansów za lata 2008-2012.

Liczbę osób rozliczających najem na zasadach ogólnych w latach 2010-2012 uzyskałem bezpośrednio od Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów (opublikowany dokument nie pokazywał najmu oddzielnie od innych przychodów). Odpowiedź na moją prośbę zajęła urzędnikom 7 dni i otrzymałem bardzo konkretne informacje (za co dziękuję!).

Liczba osób rozliczających podatki od najmu prywatnego

Jak widać – przeważa rozliczanie ryczałtem. Liczba podatników rozliczających najem w ten sposób wzrosła zwłaszcza od 2010 roku, co można powiązać z faktem, że od tego czasu obowiązuje jednolita stawka 8,5% niezależnie od wysokości przychodu (przed 2010 rokiem stawka 8,5% obowiązywała tylko do przychodu nie przekraczającego 4000 EURO, a powyżej tej kwoty stawka podatku wzrastała do 20%).

Wydaje mi się, że taka popularność ryczałtu wynika głównie z faktu, że ten sposób jest najprostszy rachunkowo. Dodatkowo, od wielu czytelników bloga usłyszałem, że bardzo często sposób ten sugerują urzędy skarbowe. Gdy przychodzi do nich podatnik i pyta, jak rozliczyć najem, od razu wskazują ryczałt, często nie wspominając, że są także inne formy rozliczania podatku od wynajmu.

Jeszcze raz powtórze, że nie należy od razu odrzucać rozliczania według skali podatkowej czy w ramach działalności gospodarczej, ponieważ te sposoby rozliczania niejednokrotnie mogą owocować niższym podatkiem. Nie zawsze to, co robi większość, jest lepsze 😉

Liczba osób rozliczających najem prywatny (czyli ryczałtem albo na zasadach ogólnych) wzrosła z 410 tysięcy w 2010 roku do 489 tysięcy w 2012 roku, przy czym rósł jedynie ryczałt, a rozliczanie według skali podatkowej straciło kilkanaście tysięcy zwolenników.

Nie mam, niestety, danych na temat liczby podatników rozliczających najem w ramach działalności gospodarczej albo poprzez podmioty prawa handlowego. A szkoda, bo wtedy można byłoby zobaczyć, ile podmiotów w Polsce opodatkowuje przychody z najmu.

Oczywiście, nie należy zapominać, że oprócz tego na pewna jest jeszcze grupa osób, która ma przychody z najmu, ale nie rozlicza podatków.

 

Najem okazjonalny

Z danych Ministerstwa wyciągnąłem również ciekawe informacje na temat najmu okazjonalnego. Wprowadzony do polskiego porządku prawnego w 2010 roku mechanizm mający ułatwiać życie wynajmującym nie cieszy się zbyt dużą popularnością.

Liczba osób, które zgłosiły do US umowy najmu okazjonalnego

Wprawdzie liczba podatników, którzy zgłosili umowę najmu okazjonalnego do urzędu skarbowego dynamicznie rośnie (od 1,5 tys. w 2010 roku do ponad 3 tys. w 2012 roku), ale nadal są to liczby śmiesznie małe w porównaniu z ogółem osób wynajmujących mieszkania.

Wydaje mi się, że może to być efekt tego, że korzystanie z najmu okazjonalnego jest dość kłopotliwe (trzeba namówić najemcę na wizytę u notariusza), a korzyści dla wynajmującego, niestety, dość ograniczone.

Wszelkie komentarze będą mile widziane 🙂

 

Przy okazji, chciałbym zapowiedzieć kolejną wersję mojego poradnika “Podatek od najmu i rozliczenia z najemcami. Poradnik w 100% praktyczny”. Jeszcze w październiku ukaże się zaktualizowana wersja (edycja 2013-2014)! 

 

Dyskusja

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *