Grzegorz Grabowski

Krew na II Ogólnopolskim Kongresie Mieszkaniczników

Warsztat o podatkach od najmuW sobotę 6 października w Łodzi odbył się II Ogólnopolski Kongres Mieszkaniczników. Jeśli na nim nie byłeś – żałuj, bo było bardzo ciekawie! Pojawiło się ok. 200 osób z całej Polski (z 62 miast – najwięcej z Warszawy i Łodzi), a także z zagranicy, w tym z Norwegii (Oslo), Szwajcarii (Genewa) i Niemiec. Na początku Kongresu odbyła się prezentacja plenarna o najważniejszych kwestiach dotyczących Stowarzyszenia, z dyskusją m.in. na temat treści Kodeksu Etyki Mieszkaniczników (który okazał się dość kontrowersyjnym tematem). Najważniejsze były jednak warsztaty merytoryczne, które odbyły się w trzech sesjach w 4 strumieniach – czyli łącznie do wyboru było 12 warsztatów.

Zakres tematów był bardzo szeroki: strategie inwestycyjne, finansowanie, selekcja najemców, podatki od najmu, opłacalność inwestycji, zdolność kredytowa, home staging, umowa najmu, klub inwestycyjne, pustostany, najem okazjonalny i kłopotliwi najemcy. Z komentarzy uczestników i wyników ankiet wynika, że warsztaty zostały ocenione bardzo dobrze. Wiele osób stwierdziło, że warsztatów było za dużo, uwzględniając to, że każdy uczestnik mógł wybrać tylko trzy. Ułatwione zadanie miały małżeństwa, które mogły się rozdzielić i w ten sposób obejrzeć 6 warsztatów 😉 Z tego względu pojawił się postulat, żeby kolejny Kongres był dwudniowy.

Miałem przyjemność prowadzić warsztat na temat podatków od najmu. Niestety, ze względu na przedłużoną sesję plenarną został on skrócony o 20 minut, stąd mieliśmy ograniczoną możliwość przeprowadzenia dłuższej dyskusji. Niemniej, opowiedziałem o tym, co wampiry mają wspólnego z podatkami, a dwie osoby z sali otrzymały ode mnie porcję świeżej krwi do picia (gratuluję tym, którzy wygrali!). Gdyby ktoś był zainteresowany moją prezentacją, proszę o maila.

Nie uniknęliśmy, oczywiście, pewnych problemów np. z obiadem dla uczestników, ale mam nadzieję, że następnym razem będzie lepiej.

Prezentacje ze wszystkich warsztatów zostaną udostępnione członkom Stowarzyszenia Mieszkanicznik – zapraszam więc do wypełnienia deklaracji członkowskiej na stronie www.mieszkanicznik.pl.

Krótką relację z Kongresu stworzyła telewizja Toya.

Następny Kongres planujemy 16-17 marca 2013 roku – tak więc już teraz serdecznie zapraszam. Dokładniejsze informacje pojawią się najprawdopodobniej w listopadzie/grudniu, ale już teraz proponuję zarezerwować termin w kalendarzu!

Na koniec prośba – jako że jestem odpowiedzialny za koordynację warsztatów, bardzo proszę o wpisywanie w komentarzach tematów, które powinny pojawić się na kolejnym kongresie. Mogą to być tematy, który były na ostatnim Kongresie, ale także zupełnie nowe.

Dyskusja

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *