Grzegorz Grabowski

6 kluczowych elementów bezpiecznego najmu mieszkania [video]

Na kanale YouTube Wynajmistrza pojawił się nowy film. Tym razem zaprosiłem do nagrania mec. Annę Niecikowską. Zapraszam do obejrzenia:

>> 6 kluczowych elementów bezpiecznego najmu mieszkania. Dobra umowa najmu to nie wszystko! <<

Z nagrania dowiesz się:

  • Jakie są, poza dobrą umową najmu, kluczowe elementy zabezpieczenia się przed złym najemcą,
  • Co ma wspólnego wynajmowanie mieszkań z lataniem samolotem, czyli co jest najważniejszym elementem ochrony przed złym najemcą,
  • Jaką umowę najmu najlepiej zawrzeć z Twoim najemcą,
  • O co trzeba zadbać, przekazując lokal najemcy.

Co możesz zrobić:

…bo na kanale będą się pojawiać kolejne filmy.

 

Jeśli wolisz czytać niż oglądać, zapraszam Cię do lektury poniższego artykułu ↓↓

 

Czy istnieje coś takiego jak bezpieczny najem?

Niestety, nie da się pozbyć ryzyka nieuczciwego najemcy w 100%, ale istnieją sposoby, aby to ryzyko znacznie zminimalizować.

Dzięki kilku kluczowym elementom, przede wszystkim dzięki właściwie skonstruowanej umowie najmu, możesz się całkiem dobrze zabezpieczyć.

Jakie są więc te kluczowe elementy, które jak zbroja mogą chronić się przed złym najemcą.

Weryfikacja najemcy

Jeżeli chcesz lecieć samolotem, nawet jeśli bilet kosztuje niewiele, to Ty podlegasz szczegółowej weryfikacji: nie tylko, żeby kupić bilet, ale także, żeby wejść na pokład. Uzasadniają to względy bezpieczeństwa. Tak samo Ty, jeżeli nie chcesz, żeby na „pokład Twojego lokalu” wszedł nieuczciwy najemca, to musisz go wcześniej dobrze sprawdzić.

Weryfikację należy więc zrobić szczegółowo i skrupulatnie w trzech poniższych aspektach:

Zweryfikuj tożsamość najemcy i wpisz do umowy dane najemcy, spisując je z jego dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Może to być np. dowód osobisty lub paszport. Warto, abyś wpisał do umowy numer PESEL, który pozwoli ci zindywidualizować najemcę na wypadek, gdyby było kilka osób o tym samym imieniu i nazwisku. Ułatwi to i przyspieszy ewentualną egzekucję wobec takiego najemcy. Często niemożliwe może być pozwanie najemcy, na przykład, o zapłatę zaległego czynszu, z uwagi na nieprawidłowo wpisane lub niekompletne dane najemcy w umowie, uniemożliwiające jego indywidualizację.

Weryfikacja poprzez krótką rozmowę, wywiad i zadanie najemcy kilku pytań np.:

  • Gdzie teraz mieszka?
  • Od jak dawna tam mieszka?
  • Dlaczego musi się stamtąd wyprowadzić i chce wynająć od ciebie mieszkanie?

Weryfikacja jego sytuacji finansowej: jakie ma zarobki, gdzie pracuje. Poproś o zaświadczenie o zatrudnieniu lub umowę o pracę lub B2B. Poproś o potwierdzenie zarobków np. poprzez wydruki z rachunku bankowego.

Można też skorzystać z różnego rodzaju serwisów umożliwiających weryfikację najemcy w różnych bazach gospodarczych – ostatnio takie usługi stają się coraz bardziej popularne.

Umowa najmu zawarta na czas oznaczony

Musisz pamiętać, że umowę najmu lokalu mieszkalnego zawartą na czas nieoznaczony stosunkowo trudno wypowiedzieć. Z tego powodu w praktyce przeważają umowy najmu na czas oznaczony, najczęściej na okres jednego roku.

Właściwy rodzaj umowy

Umowy najmu różnią się one od siebie znacznie. Zdecyduj, znając różnice, czy chcesz umowę na zasadach ogólnych a może najem okazjonalny.

Najem okazjonalny daje wynajmującemu, przy dobrze skonstruowanej umowie, większą możliwość zabezpieczenia swoich interesów np. co do możliwości jej rozwiązania, podwyższenia czynszu najmu czy optymalizacji podatkowej.

Ustawa o ochronie praw lokatorów daje możliwość uregulowania części postanowień na korzyść wynajmującego.

Kaucja

Nie można nie wspomnieć o kaucji, która nie tylko częściowo zabezpieczy Cię finansowo na wypadek nierzetelnego najemcy, ale również pomoże zweryfikować najemcę. Jeśli już na pierwszej rozmowie najemca prosi o rozłożenie wpłaty kaucji na raty, to powinno Ci się włączyć czerwone światełko co do jego sytuacji finansowej i możliwości regularnego oraz terminowego opłacania czynszu i innych opłat.

Właściwa kolejność czynności przy zawieraniu umowy i wydawaniu lokalu

Na samym początku powinno być podpisanie umowy np. pod warunkiem zawieszającym, a potem formalności, czyli przekazanie ci kaucji i dokumentów (przy najmie okazjonalnym) i dopiero na końcu możesz wydać lokal najemcy.

Uwaga, jeżeli wydasz lokal zanim otrzymasz kaucję, czy np. akt notarialny, w którym najemca podda się rygorowi egzekucji, możesz narazić się na ryzyko, że najemca kaucji nie wpłaci i tych dokumentów ci nie dostarczy. Wtedy będziesz miał problem z uzyskaniem zapłaty lub ewentualną eksmisją najemcy z lokalu.

Kolejny ważny element to profesjonalny protokół przekazania lokalu, opisujący dokładnie stan lokalu, potwierdzający przekazanie kluczy, stan wyposażenia i liczników.

Regularnie sprawdzanie stanu lokalu

Stosunki najmu, w których wynajmujący dopiero pod koniec umowy wszedł do lokalu i to, co zastał, przeraziło go, najczęściej kończą się w sądzie. Jeżeli jednak w umowie najmu nie dasz odpowiednich zapisów umożliwiających wejście do lokalu w czasie obowiązywania umowy, nie będziesz mógł tego robić (poza nielicznymi przypadkami, o których mowa w ustawie o ochronie praw lokatorów).

Uwaga – tych zasad jest znacznie więcej, a te powyżej to tylko te najważniejsze, na które warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

A teraz KONIECZNIE zapisz się na darmowy webinar o tym, jak zabezpieczyć się przed NIEUCZCIWYM NAJEMCĄ Twojego mieszkania!

Dyskusja

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *