10 grudnia 2011 roku odbyło się w Łodzi, w siedzibie BRE Banku, spotkanie programowe Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości na Wynajem „Mieszkanicznik”, w którym miałem przyjemność uczestniczyć. Przyjechało około 50 osób, a, jak wykazała przeprowadzona anonimowo ankieta, zebrane osoby łącznie posiadają 231 mieszkań/lokali na wynajem. To już naprawdę spora liczba!
Stopień zaawansowania polskiego rynku najmu prywatnego świetnie pokazało przedstawienie go jako wiejskiej szosy, która, w porównaniu do autostrad (czyli rynków w krajach zachodnich), prezentuje się naprawdę marnie i istnieje wiele obszarów wymagających poprawy lub wręcz wybudowania od zera.
Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z założeniami dotychczas wypracowanymi przez grupę roboczą m.in. proponowaną misją („Cywilizujemy rynek najmu”) i wizją, celami (wstępne cele długoterminowe, czyli na 2016 rok, to 5000 członków, rozpoznawalność w mediach, oddział w każdym mieście pow. 100 tys. mieszkańców, budżet roczny 1 mln zł, 10 firm wspierających najem, powszechnie stosowane standardy) , rodzajami członków (będą członkowie zwyczajni, honorowi, akredytowani i sympatycy), korzyściami dla członków, szczegółami prawnymi i organizacyjnymi, szacunkowym budżetem.
Celem głównym spotkania było dopracowanie szczegółów dotyczących przyszłego funkcjonowania Stowarzyszenia. Prace nad dalszymi szczegółami toczyły się w ośmiu podgrupach, pod opieką członków grupy roboczej (która, tak naprawdę, w wyniku tego spotkania, znacznie się rozszerzyła). Muszę powiedzieć, że byłem pozytywnie zaskoczony energią i optymizmem wszystkich uczestników.
Pierwsze (najprawdopodobniej) znaczące zewnętrzne inicjatywy w ramach Stowarzyszenia to tzw. raport otwarcia na temat aktualnego polskiego rynku najmu (analiza na temat tego, jak w Polsce funkcjonuje rynek wynajmu prywatnego oraz porównanie go do innych, bardziej zaawansowanych, rynków) oraz książka Mieszkanicznicy 2012 (profile osób, które posiadają mieszkania na wynajem i podchodzą do tego profesjonalnie).
Mamy nadzieję, że Stowarzyszenie zostanie zarejestrowane przez sąd w Łodzi w ciągu kolejnych 2 tygodni (a więc być może uda się dopełnić ten proces do końca roku). Po zarejestrowaniu Stowarzyszenia i dopełnieniu innych formalności na pierwszy kwartał przyszłego roku planowany jest kongres otwarcia, na który już teraz serdecznie zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane działalnością Stowarzyszenia.
Dyskusja
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *