Grzegorz Grabowski

Ceny prądu w Warszawie od stycznia 2007 do maja 2010 wzrosły o ponad 40%

Z racji tego, że rozliczam z najemcami rachunki za media, a w szczególności za prąd, monitoruję taryfy za energię elektryczną w Warszawie. Przyjrzałem się bliżej swoim danym za okres od stycznia 2007 do maja 2010 roku. Okazało się, że koszt energii dla rodziny zużywającej średnio 150 kWh miesięcznie w tym okresie wzrósł o ponad 40%!

Poniżej przedstawiam wykres dla taryfy RWE Polska (dawniej STOEN), przeznaczonej dla klientów indywidualnych (G11). Przedstawia on wysokość rachunku brutto (z uwzględnieniem VAT), obejmującego składniki abonamentowe (liczone za każdy miesiąc) oraz składniki zmienne (liczone za każdą zużytą kWh), uwzględniającą energię i jej dystrybucję, przy założeniu 150 kWh miesięcznego zużycia.

Wykres - wysokość rachunku za prąd w Wwie styczeń 2007 - maj 2010

Jak widać, przy takich założeniach, w ciągu prawie 2,5 roku koszt wzrósł o 43%.

Oddzielnym problemem jest to, że taryfy publikowane na stronie dostawcy bardzo ciężko przełożyć na rzeczywisty rachunek. Co chwila dokładana, odejmowana bądź zmieniana jest jakaś część opłat, co więcej, żeby uwzględnić wszystkie składniki, musimy przejrzeć więcej niż jedną stronę. Ostatnio doliczyłem się 4 składników stałych (płaconych za miesiąc) i 3 składników zmiennych (płaconych za każdą kWh). Przysyłane faktury też nie grzeszą czytelnością. Tak naprawdę dopiero z nich dowiadujemy się o zmianach cen, które, niestety, występują bardzo często.

Jedną z konsekwencji powyższego jest oczywiście problem z rozliczeniami z najemcami, a także konieczność okresowego podnoszenia zaliczki na media, którą pobieramy od najemców (jeśli, oczywiście, ktoś rozlicza się z nimi w ten sposób).

Zastrzegam, że powyższe dane dotyczą tylko jednego dostawcy energii – jestem ciekaw, jak to jest w innych regionach kraju.

Szczegółowe dane (ceny abonamentu i kWh) za każdy miesiąc wykorzystane do zrobienia wykresu zawarte były w tabeli, którą załączyłem do poprzedniej notki.

Dyskusja

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *