Czy muszę swój najem rozliczać w ramach działalności gospodarczej? To jest najczęściej pojawiające się pytanie od moich klientów zajmujących się najmem. Fiskus nigdy nie podał jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Ciągle wymiguje się od podania jednoznacznych kryteriów.

Twierdzi, że każdy przypadek jest inny i należy podchodzić do niego indywidualnie i pod uwagę wziąć całokształt okoliczności.

Podjąłem się próby odpowiedzi na to trudne pytanie.


Nagrania o rozliczaniu wynajmu – poniższe nagranie jest pierwszym z trzech nagrań z serii o rozliczaniu wynajmu mieszkań. Poniżej ich lista z linkami:


Przeanalizowałem kilkadziesiąt najświeższych interpretacji w tej sprawie, żeby na tej podstawie spróbować wskazać te kryteria.

Wyniki tej analizy posłużyły do stworzenia narzędzia, które pomoże Ci ocenić, czy Twój najem spełnia przesłanki uznania go za działalność gospodarczą.

Obejrzyj nagranie poniżej, żeby dowiedzieć się, jak działa to narzędzie, a także jak uzyskać to narzędzie całkowicie bezpłatnie.

Z nagrania dowiesz się m.in.:

  • Jak i gdzie (w których przepisach) zdefiniowana jest działalność gospodarcza?
  • Co fiskus twierdzi na temat najmu i działalności gospodarczej?
  • Jakie są możliwe kryteria pozwalające ocenić, czy Twój najem to działalność gospodarcza?
  • Jak działa narzędzie, które stworzyłem (i jak je uzyskać za darmo)?
  • Czy wynajem krótkoterminowy i podnajem to jest działalność gospodarcza?
  • Jakie są możliwe konsekwencje nieprawidłowego rozliczania tj. gdy rozliczasz prywatnie najem, który spełnia przesłanki uznania go za działalność?
  • Kiedy opłaca się rozliczać najem w ramach działalności?

Na samym końcu nagrania będę miał także dla Ciebie niespodziankę.

Poświęć więc kilkanaście minut, bo urząd skarbowy nie będzie na Ciebie czekał 😉

Duża prośba! W analizę przepisów i realizację tego nagrania włożyliśmy niesłychaną ilość pracy i dlatego proszę: pomóż mi dotrzeć do innych osób, którym to nagranie może pomóc. Może wśród znajomych masz kogoś, kto wynajmuje mieszkania, komu takie nagranie jest w tym momencie bardzo potrzebne? Jeśli nagranie Ci się spodoba, prześlij proszę im link do tej strony. Z góry bardzo dziękuję!

Wskazówka: Youtube daje możliwość przyspieszenia filmu. Wystarczy wybrać odpowiednią prędkość po kliknięciu w zębatkę w prawym dolnym rogu. Dzięki temu zapoznasz się z materiałem nieco szybciej.

Pobierz PDF: Wolisz czytać niż oglądać? Proponuję wersję tekstową powyższego nagrania (tzw. transkrypt). Kliknij tutaj, żeby pobrać wersję tekstową.

Jak uzyskać narzędzie, które pokazuję w nagraniu: Napisz w komentarzu poniżej, jaką jedną najważniejszą lekcję wyniosłeś z tego nagrania, a otrzymasz, za darmo, mailem, plik Excel, który Ci pokazałem. Dodatkowa korzyść będzie taka, że dzięki temu lepiej tę lekcję zapamiętasz.

Zachęcam też do przejrzenia komentarzy innych osób – być może one zwróciły uwagę na inne, równie ciekawe dla Ciebie, kwestie.

Pamiętaj jednak, żeby, komentując, wpisać swój prawidłowy adres email, bo inaczej nie otrzymasz pliku z tabelą. Uwaga, wyrażasz wtedy zgodę na to, że dostaniesz od nas automatycznie maila z narzędziem. Stanie się to bez względu na to, czy skomentujesz wpis, czy skorzystasz z funkcji “odpowiedz” reagując na komentarz innej osoby. Mail z narzędziem zostanie wysłany jednokrotnie. Twój adres nie trafi na naszą listę subskrybentów (chyba że już na niej jesteś) i nie wykorzystamy go do żadnych innych celów.

Jeżeli chcesz skomentować ten wpis, ale NIE CHCESZ otrzymać wiadomości zwrotnej z narzędziem, to w polu na email wpisz: tylkokomentujeniechcepytan@gmail.com albo coś innego 😉

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Grzegorz Grabowski z siedzibą w Warszawie. W razie wątpliwości dotyczących przetwarzania danych, zapoznaj się naszą polityką prywatności.Nagrania o rozliczaniu wynajmuPowyższe nagranie jest pierwszym z trzech nagrań z serii o rozliczaniu wynajmu mieszkań. Poniżej ich lista z linkami: