Czy mój najem nie stanowi działalności gospodarczej? To jest pytanie, które najczęściej słyszę od moich klientów zajmujących się najmem.

Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ fiskus nigdy nie podał jasnych kryteriów oceny. Twierdzi, że każdy przypadek jest inny i należy podchodzić do niego indywidualnie,  a pod uwagę wziąć całokształt okoliczności.

Podjąłem się więc próby odpowiedzi na to trudne pytanie.


Nagrania o rozliczaniu wynajmu – poniższe nagranie jest pierwszym z trzech nagrań z serii o rozliczaniu wynajmu mieszkań. Poniżej ich lista z linkami:

Przeanalizowałem kilkadziesiąt najświeższych interpretacji w tej sprawie, żeby na tej podstawie spróbować wskazać kryteria.

Wyniki tej analizy posłużyły do stworzenia narzędzia, które pomoże Ci ocenić, czy Twój najem spełnia przesłanki uznania go za działalność gospodarczą.

Obejrzyj nagranie poniżej, żeby dowiedzieć się, jak działa to narzędzie, a także jak uzyskać to narzędzie (całkowicie bezpłatnie).

Z nagrania dowiesz się m.in.:

  • Jak i gdzie (w których przepisach) zdefiniowana jest działalność gospodarcza?
  • Co fiskus twierdzi na temat najmu i działalności gospodarczej?
  • Jakie są możliwe kryteria pozwalające ocenić, czy Twój najem to działalność gospodarcza?
  • Jak działa narzędzie, które stworzyłem (i jak je uzyskać za darmo)?
  • Czy wynajem krótkoterminowy i podnajem to jest działalność gospodarcza?
  • Jakie są możliwe konsekwencje nieprawidłowego rozliczania tj. gdy rozliczasz prywatnie najem, który spełnia przesłanki uznania go za działalność?

Na samym końcu nagrania będę miał także dla Ciebie niespodziankę, warto więc obejrzeć do końca!

Duża prośba! Na analizę przepisów i realizację tego nagrania poświęciliśmy dużo pracy i czasu, dlatego proszę: pomóż mi dotrzeć do innych osób, którym to nagranie może pomóc. Może wśród znajomych masz kogoś, kto wynajmuje mieszkania, komu takie nagranie jest w tym momencie bardzo potrzebne? Jeśli nagranie Ci się spodoba, prześlij proszę im link do tej strony. Z góry bardzo dziękuję

Wskazówka: YouTube daje możliwość przyspieszenia filmu. Wystarczy wybrać odpowiednią prędkość po kliknięciu w zębatkę w prawym dolnym rogu. Dzięki temu zapoznasz się z materiałem nieco szybciej.

Pobierz PDF: Wolisz czytać niż oglądać? Proponuję wersję tekstową powyższego nagrania (tzw. transkrypt). Kliknij tutaj, żeby pobrać wersję tekstową.

Jak uzyskać narzędzie, które pokazuję w nagraniu: Napisz w komentarzu poniżej, jaką jedną najważniejszą lekcję wyniosłeś z tego nagrania, a otrzymasz, za darmo, mailem, plik Excel, który Ci pokazałem. Dodatkowa korzyść będzie taka, że dzięki temu lepiej tę lekcję zapamiętasz.

Zachęcam też do przejrzenia komentarzy innych osób – być może one zwróciły uwagę na inne, równie ciekawe dla Ciebie, kwestie.

Pamiętaj jednak, żeby, komentując, wpisać swój prawidłowy adres email, bo inaczej nie otrzymasz pliku z tabelą. Uwaga, wyrażasz wtedy zgodę na to, że dostaniesz od nas automatycznie maila z narzędziem. Stanie się to bez względu na to, czy skomentujesz wpis, czy skorzystasz z funkcji “odpowiedz” reagując na komentarz innej osoby. Mail z narzędziem zostanie wysłany jednokrotnie. Twój adres nie trafi na naszą listę subskrybentów (chyba że już na niej jesteś) i nie wykorzystamy go do żadnych innych celów.

Jeżeli chcesz skomentować ten wpis, ale NIE CHCESZ otrzymać wiadomości zwrotnej z narzędziem, to w polu na email wpisz: tylkokomentujeniechcepytan@gmail.com albo coś innego 😉

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Grzegorz Grabowski z siedzibą w Warszawie. W razie wątpliwości dotyczących przetwarzania danych, zapoznaj się naszą polityką prywatności.

Zapisz się na darmowe szkolenie online na żywo (webinar), o którym wspominam w nagraniu: 2 grudnia 2020 (środa), godz. 19:00. Podczas tego szkolenia podzielę się z Tobą informacjami, którymi normalnie dzielę się tylko z klientami podczas spotkań jeden na jeden. Odpowiem też na pytania uczestników.

Żeby się zapisać:

  • Kliknij w przycisk poniżej, potem wpisz swój adres mailowy i
  • koniecznie potwierdź zapis poprzez kliknięcie w link w mailu, który otrzymasz do swojej skrzynki (uwaga, jeśli jesteś już na naszej liście subskrypcyjnej, to nie będzie potrzeby potwierdzania adresu). 

Wszystkie szczegóły dotyczące tego wydarzenia otrzymasz potem mailem. Nagrania o rozliczaniu wynajmu – powyższe nagranie jest pierwszym z trzech nagrań z serii o rozliczaniu wynajmu mieszkań. Poniżej ich lista z linkami: