Zbliża się koniec roku. Najczęstsze pytanie, które teraz dostaję od czytelników brzmi: jak wybrać formę opodatkowania najmu na 2019 rok? Czy powinienem wybrać ryczałt czy zasady ogólne (czyli rozliczenie wg tzw. skali podatkowej 18%/32%)? A może trzeba mój najem rozliczać w ramach działalności gospodarczej?

Prawda jest taka, że każdy przypadek jest inny i najlepiej to po prostu policzyć. Jeśli zastanawiamy się nad tym, jaką formę wybrać na przyszły rok, trzeba oszacować przychody, które osiągniemy z najmu przez 12 miesięcy przyszłego roku, oszacować koszty, które poniesiemy (z uwzględnieniem amortyzacji i odsetek od kredytu) i policzyć podatek, które będzie do zapłacenia w zależności od wybranej formy opodatkowania. A potem wybieramy tę, która daje niższy podatek 😉

Oczywiście, sprawa nie jest aż taka prosta, bo pod uwagę trzeba też wziąć naszą generalną sytuację podatkową np. to, czy i jakie uzyskujemy dochody rozliczane na zasadach ogólnych (czyli z umowy o pracę, zlecenia i dzieło), czy prowadzimy już działalność gospodarczą itp.

Zapraszam do obejrzenia nagrania, w którym staram się odpowiedzieć na ww. pytania. Wybór formy opodatkowania pokazałem na prostym przykładzie w Excelu. Uwaga, przed obejrzeniem trzeba podać swój adres e-mail:

https://wynajmistrz.pl/jak-wybrac-forme-opodatkowania-najmu-na-2019/

 

Be Sociable, Share!