V Kongres Mieszkanicznika – rozdaję wejściówki!

V Kongres MieszkanicznikaNa Kongresie Otwarcia Stowarzyszenia Mieszkanicznik w marcu 2012 pojawiło się 175 osób.

Na kolejnym Kongresie było nas już 200 osób (październik 2012).

Potem 250 osób (marzec 2013).

Potem aż 320 osób (październik 2013).

Ambicje na V Kongres (26-27 kwietnia 2014 w Łodzi) są jeszcze większe!

Nie może Cię tam zabraknąć – naprawdę warto!

Dlaczego?

  • 17 bardzo ciekawych warsztatów do wyboru
  • Prelegenci to praktycy i specjaliści od najmu, podnajmu, podatków, kredytów, developerki oraz innych tematów związanych z rynkiem najmu detalicznego
  • Ludzie podobni do Ciebie – to chyba jedyna okazja w Polsce, żeby wymienić się doświadczeniami na temat rynku najmu, inwestowania w nieruchomości i pasywnego dochodu
  • Po prostu dobra zabawa :-)

Ja będę jednym z prelegentów na Kongresie.

Nietrudno zgadnąć, że będę opowiadał o podatkach od najmu – tym razem w lekko kryminalnej osnowie.

Mimo tego, że podatki to temat ciężkostrawny, gwarantuję, że na moim warsztacie nie będziesz się nudził.

Serdecznie zapraszam do uczestnictwa – przede wszystkim w Kongresie, a jeszcze bardziej – w moim warsztacie.

Uczestnictwo w Kongresie jest płatne (ale i tak wydaje mi się, że cena jest śmiesznie niska, biorąc pod uwagę dawkę wiedzy, którą można zdobyć), ale ja na tym nic nie zarabiam. Polecam uczestnictwo w Kongresie, bo szczerze wierzę, że warto.

Wszelkie szczegóły oraz formularz rejestracyjny znajdziecie tutaj.

Uwaga, udało mi się wynegocjować ze Stowarzyszeniem dwie darmowe wejściówki na Kongres.

Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie?

Wystarczy w komentarzu pod tym wpisem napisać, o czym chciałbyś/chciałabyś posłuchać na kolejnym Kongresie, czego się nauczyć albo jakiego prelegenta należałoby zaprosić. Oczywiście, biorąc pod uwagę to, że Kongres to impreza o nieruchomościach ;-)

Wśród komentujących wybiorę dwa najciekawsze pomysły, które zostaną nagrodzone darmowymi wejściówkami na Kongres. Dodatkowo, te dwie osoby otrzymają ode mnie papierową wersję mojego poradnika o opodatkowaniu najmu (przekażę im książki podczas Kongresu). A wszystkie pomysły, oczywiście, przekażę do Stowarzyszenia jako sugestie dotyczące kolejnego Kongresu.

Konkurs trwa do wtorku, 22 kwietnia 2014 roku, do godz. 12.00.

Aktualizacja (wtorek, 22.4.2014, godz. 12.00): Konkurs już zamknięty. Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze! Dzisiaj wieczorem, po dyskusji z Zarządem Mieszkanicznika, ogłoszę zwycięzców.

Aktualizacja (ogłoszenie wygranych): Przede wszystkim, jeszcze raz dziękuję za wszystkie komentarze i sugestie co do treści kolejnych Kongresów! Zgodnie z obietnicą, przyszedł czas ogłosić, kto wygrał. Otóż na nagrody zasłużyli: Ola (komentarz z 17.4.2014, godz. 19.55 – ciekawe sugestie i podzieliła się dość szczodrze swoimi doświadczeniami) i Krzysiek (komentarz z 17.4.2014, godz. 16.09 – poza bardzo sensownymi kilkoma pomysłami, przyznaję, bardzo umiejętnie połechtał moje ego ;-) )

Ola i Krzysiek, przesłałem do Was maila ze szczegółami.

Pozostałym jeszcze raz dziękuję za udział w konkursie. Obiecuję kolejne. Będzie m.in. do wygrania mój poradnik, który za chwilę będzie znowu dostępny w wersji papierowej.

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się tym ze znajomymi:

35 Comments

Michał B 17-04-2014, 14:25

Ja chciałbym posłuchać o tym o ryzykach związanych z podatkami od wynajmu i sprzedaży, w szczególności zaś czy i kiedy urząd skarbowy może podważyć ‚cel mieszkaniowy’, w przypadku kiedy po sprzedaży nieruchomości z zyskiem przed upływem 5 lat kupujemy inne mieszkanie, które będzie przeznaczone pod wynajem oraz w jakim stopniu spółdzielnia / wspólnota mieszkaniowa / sąsiedzi mogą ograniczać zakres remontu w mieszkania pod wynajem (np. dodanie nowej łazienki).

Reply
Tomasz 17-04-2014, 14:29

Mnie najbardziej interesuje kwestia weryfikacji najemców przed podpisaniem umowy i radzenia sobie z problematycznymi lokatorami (przykłady, sugestie, na co trzeba zwracać uwagę, itp.).

Reply
Marcin 17-04-2014, 14:30

Chciałbym zaproponować oddzielny panel dyskusyjny + szkolenie dla zupełnie „świeżych” potencjalnych inwestorów, którzy zainspirowani Kiyosakim, książkami Sławka bądź Twoim portalem zechcą uczynić pierwszy krok, ale brakuje im impulsu i przykładu „żywych ludzi” – prelegentów, którym to się udało, udaje i będzie udawać w przyszłości :)

Reply
Tomasz 27-04-2014, 11:24

Podpisuje się obiema rękoma pod pomysłem Marcina. Mam nadzieję, że na kolejnym Kongresie będę mógł być obecny. Godzina wprowadzenia w pigułce dla nowicjuszy, pozwoliłaby nam w jakimś stopniu „załapać” temat, aby przy kolejnych spotkaniach być w temacie dyskusji.
Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu

Reply
Andrzej 17-04-2014, 14:35

Witam,

moim zdaniem ponieważ kongres odbywa się w Łodzi moglibyśmy zająć się bardzo ważnym, a zarazem trudnym łódzkim (i nie tylko) problemem a mianowicie „Wynajem mieszkania w kamienicy – czy to się opłaca?”. Można by poruszyć wiele ważnych tematów takich jak podnajem w prywatnych kamienicach i zgoda/niezgoda na taką działalność przez prywatnych właścicieli / miasto. Ważnym zagadnieniem mogły by być również koszty i sposoby zoptymalizowania ogrzewania i remontów w mieszkaniach w których nie ma ogrzewania miejskiego.

pozdrawiam
Andrzej

Reply
Marek 17-04-2014, 14:41

Mysle ze dla nowych ludzi ktorzy nie byli na wczesniejszych kongresach moglloby sie cos pojawic z poprzednich tematow – mała powtorka – nie zaszkodzi odswiezyc sobie pewne tematy. Ja z checia przyprowadzajac kogos nowego zaproponowalbym wykład Sławka o wolnosci finansowej myslac tutaj o tym aby kogos zarazic inwestowanie w nieruchomosci.

Reply
Piotr 17-04-2014, 14:48

Temat, który chciałbym aby się znalazł na kolejnym Kongresie, to zakup mieszkania od komornika. Zagrożenia, weryfikacja ksiąg wieczystych, jak radzić sobie z ew. lokatorami, co sprawdzić? czy mieszkanie nie jest miejscem działalności gospodarczej innych osób, etc.

Reply
Dawid Zielinski 17-04-2014, 15:02

Servus!

Ja z kolei chciałbym się dowiedzieć jak można wykorzystać nieruchomość jako dzwignię kredytową. Dodam że nie mieszkam w Polsce i nie mam tam zdolności kredytowej.

Reply
Ewa 17-04-2014, 15:26

Witam,
Chciałabym aby były poruszone dwa tematy:
1. Cesja -krok po kroku
2. Pomysły/Zagospodarowanie lokali użytkowych pod wynajem(szczególnie w zabytkowych kamienicach, przy już nie handlowych ulicach czyli trudne do wynajęcia)

Pozdrawiam
Ewa

Reply
Szymon Jakubowski 17-04-2014, 15:33

Moja propozycją na kolejny temat/wystąpienie to podejście psychologiczne do rozmowy z głównym właścicielem mieszkania, od którego mielibyśmy podnajmować mieszkanie. Może dobry pomysłem byłoby zaproszenie psychologa, który podsunąłby kilka propozycji w jaki sposób jeszcze bardziej zbić cenę, jak go zapewnić aby nie bał się podnajmu tylko odczytywał to jako jeszcze większą korzyść.
Dodatkowo inne osoby mogłyby się podzielić jak podchodzą do takich rozmów, czy wykorzystują sztuczki psychologiczne, jakich argumentów używają aby przekonać do podnajmu.

Pozdrawiam
Szymon

Reply
Krzysztof 17-04-2014, 15:50

Myślę, że dużym powodzeniem cieszą się prelekcje typu: jak w kilka miesięcy zarobiłem dużo, bardzo dużo albo zbudowałem stały, wysoki miesięczny pasywny dochód – i to na 100 procent będą tematy interesujące wszystkich – bierzmy przykłady z ludzi sukcesu ale uczmy się też na błędach i to nie tylko swoich. Skorzystajmy z wiedzy płynącej z porażek lub zagrożeń z którymi zetknęły się osoby bardziej doświadczone. Interesujące będą tematy, które uchronią wchodzących w rynek najmu nowicjuszy przed kosztowną porażką – czyli czego unikać, jakich niekorzystnych dla nas sytuacji spodziewać się z rynku sprzedaży nieruchomości: sprzedających, banków, brokerów i pośredników – czyli czego można nauczyć się na cudzych błędach. Jak ocenić i przewidzieć czy dany rejon i miasto będą się rozwijać i potrzebować mieszkań do najmu czy też nie i ceny najmu będą spadać np. czy prognozy wyludnienia dla Łodzi i innych miast są realnym zagrożeniem dla rynku najmu?

Reply
Mateusz 17-04-2014, 16:00

Dla mnie tematem bardzo ciekawym, o którym chciałbym posłuchać, byłoby omówienie adaptacji strychów na cele mieszkalne.
To temat rzeka, więc ktoś z doświadczeniem w tym zakresie miałby o czym mówić. A sprawa jest interesująca i potencjalnie bardzo lukratywna.
Z jednego strychu można zrobić dobre kilka klimatycznych mieszkań czy wiele pokoi na wynajem. I strychów jeszcze troche jest – w świetnych lokalizacjach.
Ale jednocześnie nie jest to proste. Począwszy od pozyskania takiego strychu (jak to zrobić, gdzie szukać, z kim rozmawiać, jak sie dogadywać ze spółdzielnią/wspólnotą), przez projekty budowalne, ocieplanie dachu, podłączanie mediów (negocjacje z sąsiadami), przepisy przeciwpożarowe, zmiany we wszystkich księgach wieczystych (nowy lokal – zmieniaja się udziały). Temat jest szeroki, ale arcyciekawy, bo dotyka wszystkich aspektów nieruchomości. Tylko trzeba umieć dobrze nawigować, żeby nie wejśc na żadną minę. Tych potencjalnie jest dużo (np. czekanie rok na zgode na budowę, dogadywanie się z konserwatorem zabytków, itp.). Tutaj wiedza kogoś kto przeszedł przez kilka takich projektów byłaby bezcenna.

Reply
Krzysiek 17-04-2014, 16:09

Byłem na dwóch twoich szkoleniach. Uważam że są one doskonałe dla ludzi którzy dopiero dowiadują się o tym jakie są możliwości rozliczania.
Dla mnie najciekawsze byłyby oczywiście tematy księgowo rozliczeniowe w których się specjalizujesz, lecz na nieco wyższym poziomie szczegółowości ( powiedzmy że dla średnio-zaawansowanych). Rozliczanie podatku na zasadzie ryczałtu nie budzi niczyich wątpliwości. W przypadku rozliczania na zasadach ogólnych jest wiele tematów które można przedstawić, proponuje poniższe cztery:-) :

1. Wielu ludzi kupuje mieszkania typowo pod najem a zaraz po zakupie robi gruntowny remont. Istnieje możliwość wrzucenia większości wydatków w koszty ( nie tylko w wartość początkową ) byłoby fajnie usłyszeć i móc powołać się na konkretne przepisy pozwalające to zrobić. Przydatne byłoby też dowiedzieć się jakimi dokumentami należy się w takim wypadku wspomóc.
2. Jak możemy zoptymalizować nasze podatki przy okazji zakupu kolejnego mieszkania i racjonalnie dobrać odpowiednia stopę amortyzacji nowej nieruchomości ( nie zawsze 10% jest najlepsze)
3.Temat mniej księgowy, ale również ciekawy czyli rozliczanie faktycznego zużycia najemców na podstawie wskazań liczników,wodomierzy gazomierzy w cyklu miesięcznym. Wielu z potencjalnych najemców o to pyta gdyż boją się wysokości przyszłych dopłat/rozliczeń zaliczek.
4. Na podstawie twoich doświadczeń byłoby fajnie posłuchać jak wygląda coś co wszystkich prędzej czy później czeka – czyli kontrola skarbowa.
5. Najem na pokoje – jak najwygodniej go rozliczać. Zgłębienie tematu pobierania opłat od niezależnych najemców mieszkających w jednym mieszkaniu wydaje się być pewnym wyzwaniem. Jakie dodatkowe zapisy warto zawrzeć w umowie, jak tworzyć protokół zdawcz-oodbiorczy w takiej stytuacji oraz rozwiązywanie potencjalnych konfliktów rozliczeniowych między najemcami. Czy warto zawierać umowy z Formułą: ‚Opłaty w cenie’.

Na żadnym z kongresów powyższe tematy nie był omawiane na forum, więc myślę że zainteresowałyby wielu mieszkaniczników.
Pozdrawiam
Krzysiek

Reply
Magda 17-04-2014, 16:10

ja ze swojej strony chętnie poszerzyłabym temat z innego komentarza o doborze najemców o negocjacje z najemcami, jak dobrze negocjować, ze uzyskać dobrą cenę, jak dobrze negocjować kupując, żeby nie przepłacić. Innym bardzo istotnym tematem, który chętnie bym zgłębiła jest home staging. Czasem przeglądam różne oferty mieszań i sama dostrzegam jak niewielka zmiana mogłaby wpłynąć na postrzeganie danego ogłoszenia.

Reply
Monika 18-04-2014, 09:44

Magda, ja zajmuję się Home Stagingiem. Chętnie coś doradzę. Ja mieszkam w Gdańsku. Jeśli Ty też jesteś z 3miasta- spotkajmy się.
Monika

Reply
Marcin 17-04-2014, 16:21

Ja tez bym posłuchał o w/w sprawach

Reply
Tamara 17-04-2014, 16:33

Ja mam parę propozycji:
1. Najważniejsza dla mnie – zmiana formuły Kongresu. Wielkim zaskoczeniem dla mnie było to , że jak zapisałam się na Kongres, to musiałam wybierać spośród wszystkich dla mnie ciekawych tematów tylko część. Dlaczego nie umożliwić wszystkim uczestniczenia we wszystkich prelekcjach – niech Kongres – jak sama nazwa wskazuje ma formę wykładową, a jeśli kogoś dany temat nie interesuje , niech na niego nie idzie.
2. Jak inwestować na rynkach zagranicznych, np. analiza wybranego rynku Hiszpanii, Portugalii.
3.Mieszkanie lub dom „studencki’ -wady i zalety, korzyści i zagrożenia, jak urządzić i jak zarządzać.
4. Szybka sprzedaż mieszkań z zyskiem – kiedy US nie zaklasyfikuje tego jako działalność gospodarczą.
5. „Okazja inwestycyjna” – jak analizować rynek, czy tylko w dużych miastach jest potencjał wzrostowy, co decyduje o tym, że będzie to nieruchomość na wynajem lub do szybkiego sprzedania?
6. „Pokoje hotelowe” – analiza od A do Z.
Pozdrawiam i do zobaczenia na Kongresie

Reply
Lukasz 17-04-2014, 16:43

Przydatnym byłoby podanie max. prostej, czytelnej formuły matematycznej oraz biznesowej (z check listą) w jaki sposób skalkulować opłacalność zainwestowania w konkretny rodzaj nieruchomości na konkretnym rynku geograficznym oraz sektorowym (nieruchomość mieszkalna, biurowa, komercyjna), a także baz danych z których można już korzystać w Polsce dla celów inwestycyjnych i efektywnego pozyskiwania kapitału w tych celach (eliminacja zbędnych pośredników, optymalizacja stopy zwrotu).

Reply
Łukasz 17-04-2014, 16:45

Wydaje mi się, że bardzo interesujące mogłyby być tematy związane z podatkami wynajmu garaży. Jest to temat dosyć ciekawy, ale trudno znaleźć jakiekolwiek informacje. Mnie interesuje czy tu też można stosować amortyzację przyśpieszoną, czy rozliczać jako najem prywatny bez prowadzenia działalności gospodarczej. Zaprosić można praktyków tego typu najmu (niekiedy pojawiają się na Fridomii). Ciekawym poszerzeniem perspektyw były by też wykłady praktyków podnajmu. Pozdrawiam

Reply
Klaudia 17-04-2014, 16:52

Mnie interesowałoby porozmawiać o budowaniu dochodu pasywnego z osobą/osobami z mniejszych miast. Do tej pory słyszę głównie o sukcesach w dużych miastach. A co z małymi miejscowościami, takimi powiedzmy 50tys.

Drugi temat, który mnie szczególnie interesuje to kamienice w całości. O tym będzie w tym roku jeden wykład, ale mam nadzieję, że nie ostatni.

Trzeci temat, to jak modyfikować strategię inwestowaniua, aby wykorzystać maksymalnie korzyści podatkowe. Czyli jak dokupywać i jak modyfikować sposób rozliczania podatków, aby obciążenie podatkowe było jak najmniejsze.

Reply
Ewa 17-04-2014, 17:11

Witam,
Chciałabym aby były poruszone dwa tematy:
1. Cesja-krok po kroku
2. Pomysły/zagospodarowanie lokali pod wynajem w kamienicach ( szczególnie w kamienicach zabytkowych , przy ulicach ,które już przestały być handlowe- czyli trudne przypadki do wynajęcia)

Pozdrawiam
Ewa

Reply
Paweł 17-04-2014, 19:40

Ja chciałbym usłyszeć case study na temat tego jak zacząć inwestowanie w nieruchomości i jaką strategię przyjąć mając np. do dyspozycji 100 tyś zł w gotówce + średnią zdolność kredytową. Taki case mógłby zawierać kilka dróg np. strategię jaką przyjął Sławek, czyli małe mieszkania pod wynajem, a kończąc na kupnie zrujnowanych mieszkań, remoncie i odsprzedaży ich drożej. Fajnie gdyby wypowiedział się osoby mające doświadczenie w różnych sposobach inwestowania w nieruchomości. Taka duża dawka konkretnej wiedzy w pigułce dla początkujących :)

Reply
Ola 17-04-2014, 19:55

Witam,

ja chciałabym usłyszeć więcej o najmie okazjonalnym i zapisach chroniących wynajmującego przed nieuczciwym najemcą. Przeszłam już batalię sądową z jednym najemcą (oczywiście z mojej strony było wszystko należycie udokumentowane i była to formalność – nakaz zapłaty, klauzula wykonalności i wszystko na nic, bo najemca oficjalnie nic nie ma) i chciałabym się lepiej zabezpieczyć na przyszłość. Wyczytałam, że nawet po zawarciu umowy najmu okazjonalnego osoba, która oświadczyła, że takiego najemcę weźmie do siebie w razie wypowiedzenia umowy, może oświadczenie wycofać i wracamy do punktu wyjścia, gdzie ustawa o ochronie praw lokatorów wiąże wynajmującemu ręce na długie miesiące. Chciałabym skorzystać z tej formy najmu, jednak nie jest jeszcze w Polsce bardzo popularną i mam wiele wątpliwości.
Druga sprawa, to jak już się sprawy potoczą nie po naszej myśli, jak przeprowadzić eksmisję takiego lokatora (zgodnie z prawem), przygotować dokumenty do sądu (mnie reprezentował pełnomocnik, a to jednak kolejny wydatek w momencie, kiedy już i tak przez kilka miesięcy trzeba utrzymywać lokatora-złodzieja)
Kolejna sprawa, już wspomniana powyżej, dobór najemców. Czego można zażądać od potencjalnego najemcy? Zaświadczenie o dochodach? Ksero dowodu (podobno nie). Na co zwrócić uwagę? Jak oszacować kaucję w stosunku do wartości lokalu?
Następne – moment, w którym należy rozpoznać przychód podatkowy z kaucji, której nie zwraca się lokatorowi. Nawet telefon do urzędu skarbowego nie rozwiał mojej wątpliwości. Nakaz zapłaty? Wydanie klauzuli? Moment, w którym fizycznie wydałam kaucję na uregulowanie części długów po lokatorze? Data pisma od komornika, w którym powiadamia, że umarza postępowanie? Ustaliłyśmy wspólnie z panią urzędu, że data pisma od komornika, ale nie mam pewności, że inny urzędnik, który zechce mnie skontrolować za pięć lat będzie tego samego zdania i nie wykaże mi zaległości podatkowej we wcześniejszym okresie:)
I ostatnie, umowa o zwolnienie dłużnika przez osobę trzecią od obowiązku świadczenia względem wierzyciela. Jak ją prawidłowo sporządzić? Jakie zobowiązania można scedować w ten sposób na najemcę? Jak musi być sporządzona, by wiązała wierzyciela?

Pozdrawiam serdecznie!

Reply
Marek 17-04-2014, 20:54

Witam,
A ja chciałbym się zainteresować tematem ograniczenia ryzyka wynajmu poprzez zrobienie bazy danych najemców, „dobrych” i „złych”, czyli płacących i nie płacących. Taka baza mogłaby być dostępna dla mieszkaniczników. Tylko co na to ustawa o ochronie danych osobowych..
pozdr.

Reply
Anna 17-04-2014, 21:29

Często spotykam się z propozycjami,, jak poniżej:
Kup apartament i zarabiaj 9% rocznie
- zysk mówi sam za siebie
Zainwestuj w hotel sieciowy
Co nas wyróżnia:
Wysoka stopa zwrotu
gwarantowane przychody inwestora przez 15 lat – do 9% rocznie
Doskonała lokalizacja
wyjątkowe położenie – Gdańsk, 100 metrów do plaży
Bezpieczeństwo inwestycji
stabilność finansowa – operator i deweloper należą do znanego polskiego banku itp.
Czy również taki temat mógłby być przedstawiony na konferencji ?
Jestem zdania, że wszyscy uczestnicy konferencji powinni mieć możliwość uczestniczenia we wszystkich wykładach, spotkaniach, prelekcjach, etc.
a nie „wybierania” takiego czy innego tematu.
Pozdrawiam, Anna

Reply
Mateusz 17-04-2014, 21:35

Rzeczywiście dużym problemem Kongresu jest konieczność ominięcia pewnej ilości warsztatów. Wydaję się to jednak nieuchronne.

Moje propozycje na następny KONGRES to:

1. Odzyskiwanie wywłaszcoznych nieruchomości. – Jak łatwo przejść proces prawny odzyskiwania takiego mienia. Jak zarabiać na nieruchomościach, które można odzyskać, a które nie należą się prawnie nam. O procesie dokomunalizacji i dekrecie Bieruta.

2. Jak nie warto inwestować. – Inwestowanie w nieruchomości to nie przelewki. Na pewno wśród mieszkaniczników wiele osób popełniło poważne błędy, a czasem to los okrutnie kogoś doświadczył w trakcie przygody z nieruchomościami. Case studies najpoważniejszych błędów popełnianych przez amatorów i profesjonalistów.

3. Inwestowanie w systemie condo – Omówienie njciekawszych ofert na rynku.

4. Home staging- Czym dokładnie jest ? Case studies, zalety i finansowa strona zagadnienia. Tutaj widziałbym nawet przedstawiciela jakiejś firmy, która home stagingiem zamuje się profesjonalnie. Kiedy oplaca się korzystać z tego typu zewnętrznych usług, a kiedy nie.

5. Od prywatnego inwestora do biura nieruchomości. – Case studies biznesu jakim jest biuro pośrednictwa nieruchomości. Czy rozliczając swoje nieruchomości w formie działalności gospodarczej warto brać na siebie zarządzanie/pośrednictwo w handlu dla klientów. Jakie są perspektywy rynku wobec deregulacji zawodu pośrednika i zarządcy nieruchomości.

6. Co do person to chętnie na Kongresie zobaczyłbym Mariusza Matrejka, Kamila Cebulskiego, Michała Szafrańskiego i Sławka Muturiego w kontekście dzielenia się wiedzą i popularyzowania przedsiębiorczości. Chętnie posłuchałbym jak na ich życie wpływa misyjny charakter ich działań. Czy pomaganie popłaca? Jakie możliwości dają realne oraz internetowe sieci kontaktów.

Reply
Jarosław 17-04-2014, 22:08

Witam, chętnie posłuchałbym na temat prawnych aspektów podnajmowania nieruchomości czyli na zarabianiu bez konieczności posiadania nieruchomości i obciążania się kredytami itp.

Reply
Anna 17-04-2014, 22:29

Witam, będę pierwszy raz na Kongresie – miałam problem z wyborem na które wykłady pójść, a z których zrezygnować! Szkoda, że trzeba z czegoś rezygnować w ten sposób… Może Kongres powinien trwać 1 dzień dłużej? Dopiero zaczynam przygodę z nieruchomościami na wynajem, więc jak najbardziej „podstawowe” info będzie mnie wielce satysfakcjonować począwszy od wyszukiwania nieruchomości pod wynajem na pokoje, remont – co warto i jak zmieniać, szukanie i weryfikacja najmców, umowy!, protokoły zdawczo-odbiorcze, zarządzanie najmem szeroko pojęte czyli mnóstwo PRAKTYCZNYCH rad, no i podatki oraz wiele, wiele innych :) Intryguje mnie też kwestia podnajmu – czy aby napewno dla US to jest działalność..??…?? ale czy napewno? no i sam podnajem jako taki – jak się do tego zabrać? :) Pozdrawiam

Reply
Damian Kleczewski 17-04-2014, 23:59

o czym chciałbym posłuchać na kolejnym Kongresie? o rentowności mieszkań-ukazanie tych wariantów, które dają najwyższy cash flow; sposobach wyrabiania zdolności kredytowej; sposobach szukania mieszkań pod wynajem; remontowaniu mieszkań w taki sposób aby wycisnąć z metrażu jak najwięcej gotówki; jakiego prelegenta należałoby zaprosić? Panią Izę Hryniewicz i Bartka Nosiadka.

Reply
Adam Pioch 18-04-2014, 08:47

1. Ja bym chętnie dowiedział się jak przekształcić mieszkanie w atrakcyjny apartament do krótkoterminowego wynajmu. Taki atrakcyjny zamiennik pokoju hotelowego. Czyli co jest istotne by ów apartament był często „zajęty” przez gości i dawał większy dochód niż zwykły wynajem.

2. Interesują mnie także sposoby atrakcyjnego wynajmu w miejscowościach gdzie nie ma naturalnych wspomagaczy takich jak studenci i uczelnie. Problemy jakie się pojawiają i jak je rozwiązywać.

3. Nurtuje mnie także temat zakupu i wynajmu pokoi hotelowych, gdzie obsługa hotelu tym zarządza i dba o stan techniczny. A ja jako właściciel mam z tego także zysk i z tego co wiem, mogę także z tego korzystać. Czy ktoś już z Was badał i praktykował ten temat?

4. Interesują mnie także tematy, i chętnie tu bym się dowiedział czegoś więcej, związane z nabywaniem i wynajmem pod działalność biznesowo-usługową typu kluby fitness, salony fryzjerskie, biura dla firm, sklepy itp.

Ps. Dziękuję za całą wiedzę wyczytaną na blogu!

Reply
Mateusz 18-04-2014, 08:57

Zastanawiając się nad zmianami w Kongresie, ciekawym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie wejściówek na pojedyncze warsztaty ( proporcjonalnie droższe oczywiście). Można by też ich cenę zmieniać last minute w zależności od zainteresowania danym warsztatem i deklarowanym obłożeniem. Pozwoliłoby to na efektywniejsze zapełnianie sal, stowarzyszenie zebrałoby dodatkowe środki, a wiele osób, które nie chcą wydawać pieniędzy na cały Kongres mogłoby skorzystać z konkretnego warsztatu.

Reply
Monika 18-04-2014, 10:04

Witam!
mnie wszystkie te tematy interesują, ale teraz mam 2 mieszkania w kredycie (w ich przypadku – segment rynku to studenci z zagranicy przyjeżdżający na całe studia) i chciałabym „wejść” w podnajem. Na pewno ważne aby potrafić przekonać właściciela mieszkania, bo często się tego boją. Jak podnajmować, żeby dobrze na tym wyjść?
Do zobaczenia na Kongresie!:)

Reply
Lila 18-04-2014, 12:19

Dzień dobry, dla mnie oprócz wykładów, które oczywiście wnoszą wiele w czasie Kongresu, ciekawym punktem dodatkowym byłaby wymiana uwag i bolączek wynajmujących nieruchomości oraz – co najważniejsze! – stworzenie grup lobbingowych opracowujących, promujących i negocjujących z odpowiednimi organami satysfakcjonujące nas rozwiązania. Niech zycie polskich mieszkaniczników będzie łatwiejsze :)
Pozdrawiam

Reply
Wojtek 18-04-2014, 20:24

Witajcie :)
zastanawia mnie kwestia i to moglo by być też poruszone na jakimś wykładzie – nieruchomości za granicą – zwłąszcza że nieraz się słyszy że tamże ceny ich spadły znacznie.

A co do tego że – jak piszecie – trzeba wybierać na jaki wykład/szkolenie iść kosztem innego – bo odbywają się wszystkie naraz to żaden problem. Żyjemy w 21 wieku, era cyfrowa. Ja ide np na wykłąd xxx, kolega w tym samym czasie yyy, a jeszcze inne osoby na inne. Po szkoleniu wymieniamy sie nagraniem i na spokojnie można sie zapoznać z tym co było gdzie indziej. Nawet sam dzwięk wystarczy bo to w sumie najważniejsze a w dobie smartfonów to żaden problem. Potem to wrzucić gdzień (serwisów do uploadu bez liku) albo np dostepne dla uczesnikó całęgo kongresu i po temacie. Tak jak wspomniałęm – gdybyśmy to robili np 30 lat temu to mógłby być z tym techniczny problem ale dzisiaj….

Reply
Jan 16-09-2014, 10:30

Witam
Prosze o pomoc w sprawie zadatku na wynajem.
Otrzymałem w spadku kawalerke od babci ,wyremontowałem ją i m-c przed zakończeniem prac wystawiłem ogłoszenie z mozliwościa wynajmu.
Wiele osób dzwoniło ,ale jedna z par była bardzo napalona i wzbudzała zaufanie więc obiecałem im wynająć ,wpłacili 800 zł zadatku (zadatek w formie pisemnej z adnotacja,że zostanie rozliczony w momencie podpisania umowy) ,ale umowy przy zadatku nie spisaliśmy .Pod koniec remontu dzwonili potencjalni wynajmujący ,ale wszystkim mówilismy ,że nieaktualne,był nawet Pan ,który chciał dać więcej ,aby tylko jemu wynająć , oczywiście odmówilismy.
Przed terminem wynajęcia ,kliencie dzwonią,że rezygnują bo wyjeżdżają do innego miasta i chcą zwrot zadatku.
Czy mam obowiązek zwrócić zadatek ?

Reply

Leave a Reply

Zapisz się na newsletter Wynajmistrz.pl!