Stowarzyszenie Właścicieli Nieruchomości na Wynajem “Mieszkanicznik” – relacja ze spotkania w Łodzi

10 grudnia 2011 roku odbyło się w Łodzi, w siedzibie BRE Banku, spotkanie programowe Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości na Wynajem „Mieszkanicznik”, w którym miałem przyjemność uczestniczyć. Przyjechało około 50 osób, a, jak wykazała przeprowadzona anonimowo ankieta, zebrane osoby łącznie posiadają  231 mieszkań/lokali na wynajem. To już naprawdę spora liczba!

Stopień zaawansowania polskiego rynku najmu prywatnego świetnie pokazało przedstawienie go jako wiejskiej szosy, która, w porównaniu do autostrad (czyli rynków w krajach zachodnich), prezentuje się naprawdę marnie i istnieje wiele obszarów wymagających poprawy lub wręcz wybudowania od zera.

Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z założeniami dotychczas wypracowanymi przez grupę roboczą m.in. proponowaną misją („Cywilizujemy rynek najmu”) i wizją, celami (wstępne cele długoterminowe, czyli na 2016 rok, to 5000 członków, rozpoznawalność w mediach, oddział w każdym mieście pow. 100 tys. mieszkańców, budżet roczny 1 mln zł, 10 firm wspierających najem, powszechnie stosowane standardy) , rodzajami członków (będą członkowie zwyczajni, honorowi, akredytowani i sympatycy), korzyściami dla członków, szczegółami prawnymi i organizacyjnymi, szacunkowym budżetem.

Celem głównym spotkania było dopracowanie szczegółów dotyczących przyszłego funkcjonowania Stowarzyszenia. Prace nad dalszymi szczegółami toczyły się w ośmiu podgrupach, pod opieką członków grupy roboczej (która, tak naprawdę, w wyniku tego spotkania, znacznie się rozszerzyła). Muszę powiedzieć, że byłem pozytywnie zaskoczony energią i optymizmem wszystkich uczestników.

Pierwsze (najprawdopodobniej) znaczące zewnętrzne inicjatywy w ramach Stowarzyszenia to tzw. raport otwarcia na temat aktualnego polskiego rynku najmu (analiza na temat tego, jak w Polsce funkcjonuje rynek wynajmu prywatnego oraz porównanie go do innych, bardziej zaawansowanych, rynków) oraz książka Mieszkanicznicy 2012 (profile osób, które posiadają mieszkania na wynajem i podchodzą do tego profesjonalnie).

Mamy nadzieję, że Stowarzyszenie zostanie zarejestrowane przez sąd w Łodzi w ciągu kolejnych 2 tygodni (a więc być może uda się dopełnić ten proces do końca roku). Po zarejestrowaniu Stowarzyszenia i dopełnieniu innych formalności na pierwszy kwartał przyszłego roku planowany jest kongres otwarcia, na który już teraz serdecznie zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane działalnością Stowarzyszenia.

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się tym ze znajomymi:

1 Comment

Seba_lbn 13-12-2011, 15:56

Popieram! ;)

Reply

Leave a Reply

Zapisz się na newsletter Wynajmistrz.pl!