Rozliczenia mediów w wynajmowanych mieszkaniach

Dzisiejszą notkę chciałbym poświęcić temu, w jaki sposób wynajmujący (właściciele mieszkań) mogą rozliczać się z najemcami za tzw. media licznikowe, czyli te, za które płaci się w zależności od zużycia (wskazania liczników). Chodzi m.in. o następujące media:

 • Energia elektryczna (opłaty miesięczne oraz za każdą kWh)
 • Woda ciepła i zimna (rozliczana za m3)
 • Ogrzewanie (najczęściej liczone w GJ)
 • Gaz (opłaty miesięczne oraz za każdy m3)
 • Telefon, dostęp do Internetu, telewizja

Problemem jest to, ze nie można z góry przewidzieć, jakie będzie zużycie mediów przez najemcę, tak wiec nie można po prostu doliczyć odpowiedniej kwoty do czynszu.

Poniżej kilka sposobów na rozwiązanie tej kwestii, z analizą zalet i wad każdego z nich:

1. Wszystkie rachunki otrzymuje najemca (najczęściej przychodzą po prostu pocztą na adres wynajmowanego mieszkania) i ma obowiązek je zapłacić

Zalety:

 • Ograniczenie pracy po stronie wynajmującego (tzw. “papierkową” pracę wykonuje najemca)
 • Nie ma potrzeby uwzględniać rachunków przy rozliczaniu podatków

Wady: 

 • Trudno jest kontrolować, czy najemca rzeczywiście płaci rachunki, w związku z tym mogą powstać zaległości (a najczęściej umowy są podpisane na właściciela, a nie najemcę)
 • Rachunki  i rozliczenia przychodzą z opóźnieniem, często nawet kilkumiesięcznym, wiec może się okazać, że są zaleglosci względem dostawców, a w międzyczasie najemca już się wyprowadził (w naszym przypadku kosztowało to nas kilka tysięcy złotych)
 • Konieczność przekazywania rachunków najemcy (jeśli nie przychodzą na adres wynajmowanego mieszkania)
 • Trudności przy rozliczeniu na koniec umowy najmu

2. Wszystkie rachunki płaci wynajmujący i są one wliczone w czynsz płacony przez najemcę

Zalety

 • Prostota – nie ma problemu rozliczeń z najemcą

Wady

 • Najemca może zużywac media bez ograniczeń, nie ma motywacji do oszczędzania prądu/wody/ogrzewania, co może prowadzić do strat po stronie wynajmującego
 • Wynajmujący ponosi ryzyko wzrostu cen mediów
 • Wynajmujący musi poświęcać czas na płacenie rachunków

Tego rozwiązania zdecydowanie nie polecam przy wynajmie długoterminowym. Z drugiej strony, jest to rozwiązanie najczęściej stosowane przy wynajmie krótkoterminowym np. w apartamentach wakacyjnych.

3. Rachunki płaci wynajmujący, a potem najemca zwraca mu odpowiednie kwoty (na podstawie rachunków i stanu liczników)

Zalety

 • Kontrola nad stanem rozliczeń z dostawcami (można uniknąć zaległosci względem nich i np. przykrego w skutkach wyłączenia prądu)

Wady

 • Wynajmujący niejako kredytuje rachunki najemcy
 • Rachunki  i rozliczenia przychodzą z opóźnieniem, często nawet kilkumiesięcznym, więc może się okazać, że rachunki są wysokie, a w międzyczasie najemca już się wyprowadził i nie zwróci wynajmującemu ich kosztów
 • Wymaga częstych rozliczeń z najemcą, żeby uniknąć zbyt dużych zaległości względem wynajmującego
 • Wynajmujący musi poświęcac czas na płacenie rachunków

4. Rachunki płaci wynajmujący, ale co miesiąc pobiera od najemcy zaliczkę na media

Zalety

 • Kontrola nad stanem rozliczeń z dostawcami (można uniknąć zaległosci względem nich i np. przykrego w skutkach wyłączenia prądu)
 • Wynajmujący nie musi kredytować rachunków najemcy

Wady

 • Wymaga rozliczeń z najemcą, żeby uniknąć zbyt dużych zaległości względem wynajmującego lub względem najemcy
 • Wymaga oszacowania miesięcznych wydatków na media na początku umowy i aktualizacji kwoty co jakiś czas (co może oznaczać konieczność podpisania nowej umowy bądź aneksu do umowy)
 • Wynajmujący musi poświęcać czas na płacenie rachunków

W tej notce pisałem o badaniu wśród wynajmujących, w którym zapytałem, który sposób stosują. Wyniki są tutaj.

Osobiście preferuję ostatnią opcję, z zastrzeżeniem, iż nie płacę za najemców rachunków za telefon (bo w żadnym mieszkaniu nie ma telefonu stacjonarnego), za Internet i telewizję (bo te umowy najemcy z reguły podpisują na własne nazwisko, samemu wybierając sobie dostawcę, taryfy itd.). Wszystkie rachunki za pozostałe media (prąd, gaz, rozliczenia wody i ogrzewania ze wspólnoty) są przysyłane do mnie, płacę je sam co miesiąc. Do kwoty czynszu płaconego przez najemcę doliczam zaliczkę na te media, od 150 do 300 zł miesięcznie (w zależności od wielkości mieszkania, liczby osób, cen wody, sposobu ogrzewania, kuchenki – gazowej czy elektrycznej), następnie co 6-12 miesięcy dokonuję rozliczenia na podstawie stanów liczników i ewentualnie aktualizuję kwotę zaliczki.

Z punktu widzenia wynajmującego istotne są również konsekwencje podatkowe związane z każdym z powyższych sposobów rozliczania mediów.

Tak jak już to napisałem w tej notce, przy rozliczaniu sie z Urzędem Skarbowym na zasadach ogólnych, kwoty wpłacane przez najemcę jako pokrycie kosztów opłat licznikowych możemy sobie doliczyć do przychodów, gdyż opłaty za media ponoszone przez wynajmującego mogą być odliczone jako koszty (a więc w rezultacie wpłaty najemcy są neutralne dla dochodu – a na jego podstawie przecież obliczamy podatek).  

Przy rozliczaniu się z Urzędem Skarbowym na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego, podatek płacimy jedynie od kwoty czynszu określonego w umowie najmu – patrz interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 3 grudnia 2009 r. (sygn. IPPB1/415-804/09-2/MT) oraz postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego Urzędu Skarbowego w Kraśniku z 25 września 2006 r. (sygn. DP.I415/19/06). Należy, oczywiście, zadbać o odpowiednią konstrukcję umowy najmu, która powinna stwierdzać, że opłaty za media ponosi najemca (mimo tego, że stroną umowy z dostawcami jest wynajmujący, a najemca w rzeczywistości wpłaca odpowiednie kwoty na jego konto). Na wszelki wypadek, w przypadku ryczałtu warto być może stosować sposób nr 3 rozliczania mediów (ja najczęściej stosuję sposób nr 4, ale rozliczam się na zasadach ogólnych).

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się tym ze znajomymi:

30 Comments

Mirozer 11-08-2010, 15:50

Mam w mieszkaniach liczniki na ciepłą i zimną wodę w m3 oraz na ogrzewanie w GJ. Za podgrzanie wody naliczam 16 zł/m3 natomiast za ogrzewanie 70 zł/GJ, jednak nie jestem pewien czy to wystarczające stawki( wynajmuję pierwszy rok). Może jest jakaś stronka gdzie podają jakieś przykłady albo ktoś podzieli się własnymi spostrzeżeniami?

Reply
Wynajmistrz.pl 11-08-2010, 16:10

Stawki za wodę i za ogrzewanie mogą być różne w różnych blokach/miastach, administrator/wspólnota/spółdzielnia na pewno może Ci je podać.
Przykładowe stawki z jednego mieszkania:
ZW – 10,5 zł/m3, CW – 25 zł/m3 (czyli CW zawiera dodatkową kwotę za podgrzanie), CO – 62,7 zł/GJ
z innego mieszkania:
ZW – 7,6 zł/m3, CW – 15,8 zł/m3, CO – 28,3 zł/GJ.
Jak widać, różnice są spore…

Reply
Monkas 16-11-2011, 11:21

Mam pytanie o wystawianie rachunków najemcy. Czy powinienem je wystawiać jedynie za kwotę najmu, czy również za media i opłaty do wspólnoty mieszkaniowej? I jeszcze jedno: Najemca jest zagraniczny i obawiam się, że Urząd Skarbowy może mi zakwestionować umowę po angielsku. Ogromne dzięki za tego bloga! jest super! będę go polecał.

Reply
D&K 25-12-2011, 22:04

Na jakich zasadach wynająć mieszkanie?
Rozważam wynajęcie mojego mieszkania, nie wiem jak się do tego zabrać tzn. nie wiem jak rozliczyć wodę i ogrzewanie z sieci?
Nie mam pojęcia jaką wybrać umowę z najemcą. W sumie to w tym temacie nic nie wiem. Proszę Was o poradę.

Reply
Wynajmistrz.pl 01-01-2012, 15:37

Monkas:

To zależy od tego, jak jest skonstruowana umowa. Jeśli media i opłaty administracyjne płaci najemca, to zapewne rachunek nie powinien ich obejmować, nawet jeśli to płaci je za Twoim pośrednictwem.

D&K:

To dość szeroko zadane pytanie. Proponuję poczytać całego bloga, a także inne strony na temat wynajmu. W dużym skrócie – opłaty za wodę i ogrzewanie z sieci najczęściej ponosi najemca, ale np. ja, ze względów bezpieczeństwa, sam dokonuję opłat, a od najemcy pobieram co miesiąc zaliczkę na te opłaty. Co 6-12 miesięcy rozliczam ewentualne nadpłaty/niedopłaty.
Co do umowy, to jest wiele wzorów w sieci, jeden z nich jest dostępny w Wynajmistrzu – patrz tutaj:
http://www.wynajmistrz.pl/blog/2011/07/22/umowa-najmu-wzor/

Reply
ob@r 19-01-2012, 22:15

Witam, mam taką sytuację.
Wynajmuje mieszkanie caly rok 2011 na zasadzie ryczałtu.
Z najemca mam podpisaną umowe na miesieczny na kwote odstepną płaconą co miesiąc (kwota X)
Ponadto w umowie mam punkt w ktorym najemca zobowiązuje się płacić mi zaliczkę na wszelkie oplaty związane z mieszkaniem, ktore związany umową jest obowiazany uiszczać ale bym mogl kontrolować wole pobrac od najmcy zaliczkę i sam placic rachunki. Czyli opcja 4 z w/w przykładu. Powiedzmy jest to kwota Y.

Co miesiąc do urzedu jednak płaciłem 8,5 % od kwoty Z (X +Y), dlatego że nie mogłem znaleźć jednoznacznej interpetacji czy koszty opłat które de faco nie są moim przychodem (powiedzmy że są KUPą), czyli zuzycie mediów, czynsz dla spółdzielni mogę odliczyć czy nie.
W związku z czym zapłaciłem wyzszy podatek niż powiniem był. Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu. Minął rok i mam teraz dylemat z PITEM28.
Jak to rozliczyć.
Ponadto dokonałem rozliczenia faktycznych oplat jakie poniosłem z tytułu zużyć mediow. Kwota W.
Kwota W jest różna od kwoty Y, niewiele ale zawsze. W umowie moge zwrócic najemcy te różnicę lub przeznaczyc na kolejne miesiące. Jednak na koniec roku był to mój przychód extra.
I teraz dwa pytanie.
1. jak mam odzyskac nadplacony podatek, czy w PIT28 mam wpisac kwote czynszu X * 12 + ew róznica z rozliczen (Y-W) ?
I wtedy jak poinformowac US by mi oddali wpłacony podatek ? Dodatkowym pismem ?
Dzieki, mysle ze to nie tylko mój dylemat a różnie to jest przedstawiane.

Reply
Wynajmistrz.pl – blog dla właścicieli wynajmowanych mieszkań» Archiwum blogu » Zużycie mediów licznikowych – prosta tabela do liczenia rachunku 20-01-2012, 16:00

[...] jednej z poprzednich notek pisałem o różnych sposobach rozliczania mediów z najemcami. W tej notce przedstawiam małe [...]

Reply
Wynajmistrz.pl – blog dla właścicieli wynajmowanych mieszkań» Archiwum blogu » Umowa najmu – wzór 20-01-2012, 16:01

[...] gaz). Tutaj każdy właściciel musi sam podjąć decyzję (więcej o różnych sposobach tutaj), gdzie, w szczególności, należy wziąć pod uwagę sposób rozliczania podatku od wynajmu. W [...]

Reply
caffetime 22-05-2012, 15:25

Drogi Panie wynajmistrzu a co w sytuacji gdy właściciel wynajmowanego przeze mnie mieszkania( zdecydował, iz rachunki będzie płacił sam, od nas pobiera zaliczki, płacone są regularnie)rachunków nieopłacał, co spoowdowało, że odcięto mojej rodzinie prąd na 6 dni????

Reply
rattle 27-01-2013, 13:02

moja sytuacja jest następująca – najemcy skończył wynajmować mieszkanie zgodnie z umową w listopadzie 2012r. mieszkanie zostało oddane w stanie dobrym, kaucja została zwrócona w całości. w styczniu 2013 najemca zgłosił się do mnie o zwrot nadpłaty za ogrzewanie znając dokładną kwotę tej nadpłaty. Czy jako wynajmujący, już po okresie najmu, jestem zobowiązana zwrócić kwotę nadpłaty oraz skąd najemca mógł uzyskać tą kwotę jeżeli korespondencja kierowana jest bezpośrednio na mnie. Bardzo dziękuję za pomoc.

Reply
Wynajmistrz.pl 28-01-2013, 15:23

rattle:
To, czy jestes zobowiązana zwrócić kwotę nadpłaty zależy mocno od zapisów umowy najmu. Nie wiem, skąd najemca mógł znać kwotę nadpłaty – może po prostu zapytał się spółdzielni/firmy zarządzającej budynkiem?

Reply
Rattle 1 17-06-2016, 20:49

Ta sama sytuacja, którą opisał rattle, w mojej umowie jest taki zapis:
Najemca pokrywa koszty eksploatacji lokalu obejmujące:
a. opłaty czynszowe
b.opłaty za energie elektryczną oraz gaz wg zużycia
c.opłatę za wode wg zużycia
d.opłaty za inne media wykorzystywane przez najemców (o ile najemcy wyrażą wolę korzystania z nich lub podpiszą umowy z dostawcami tych mediów)

Czy w takiej sytuacji musze zapłacić za ogrzewanie?

Reply
tomek 13-03-2013, 18:22

Witam mam pewien problem jestem najemcą mieszkania płacę 1700zł czynsz najmu plus 200 zł zaliczki za wode ogrzewanie i prąd osoba od której wynajmuje mieszkanie po 4 latach zrobiła bilans rozliczeniowy i wyszła mi duża suma do zapłaty przy czym w czynszu do wspólnoty są wliczone opłaty za wode i ogrzewanie. problem polega na tym że pani od której wynajmuje mieszkanie uważa że to co ona płaci w czynszu do wspólnoty za wode i ogrzewaznie to są jej pięniadze i mam jej zwrócić zamiast popierać z mojej zaliczki nadpłate to poprostu ona moja zaliczką opłacała rachunki a to co płaciła w czynszu za wode i ogrzewanie mam jej zwrócic. Wydaje mi się że to jest niezgodne z prawem prosze o POMOC !!!!!!!

Reply
monika 11-06-2013, 12:30

Witam ja mam takie pytanko do mieszkania które wynajmuje przyszła dopłata za co ponad 400zł.Najemcy mieszkania twierdzą że coś jest nie tak w mieszkaniu było 16-18stopni mieszkanie na ostatnim pietrze kaloryfery prawie zimne.Czy to ja mam złożyc reklamacje do spółdzielni czy najemcy mieszkania?

Reply
laurii 09-01-2014, 16:16

Witam serdecznie i dziękuję za arcyciekawego bloga.
Mam mieszkanie, które wynajmuję krótkoterminowo (tzw. apartament hotelowy). Teraz zamierzam wynająć kolejne mieszkanie i prowadzić tam też taką działalność (mam odpowiedni wpis w profilu mojej firmy). Chciałam oczywiście możliwie wszystkie koszty odliczać od podatku, czynsz płacony z wynajem zgodnie z umową najmu. Ale co z mediami i czynszem dla wspólnoty? Czy rachunki muszą być wystawione na moje nazwisko? Czy jest jakiś sposób, by wszystkie media i opłaty administracyjne wrzucić w koszty?

Reply
Ewa 15-02-2014, 08:24

Witam, mam ogromny problem i nie wiem jak go rozwiązać. Jestem najemcą lokalu, miesięcznie w czynszu mam wliczone metry wody, co pół roku dostaje rozliczenie i jeśli zużywam więcej to logicznie muszę dopłacić. Teraz jednakże przyszło dodatkowo rozliczenie roczne całego budynku, spółdzielni nie zgadza się stan licznika głównego z tymi spisanymi z wszystkich mieszkań, wyszła ogromna dopłata dla lokatorów budynku i tym samym mój wynajmujący obciąża tymi kosztami mnie. I teraz pytanie czy ma prawo, ja swoje liczniki co miesiąc spisuje i się z nich rozliczam, wszelkie dopłaty wynikające z zużycia większej liczby metrów niż mam w czynszu również płacę ale dlaczego muszę ponosić taki koszt za cały wieżowiec, pierwszy raz się z czymś takim spotkałam, proszę o wskazówki czy da radę coś z tym zrobić.

Reply
Rafał 10-10-2015, 13:08

Drogi Wynajmistrzu,

Właśnie zaczynam udostępniać mieszkanie 3 osobom (osobne pokoje) i chciałbym ustalić sposób rozliczenia mediów. Sytuacja wygląda tak, że lokal przeszedł remont kapitalny, chciałbym więc odliczyć od podatku koszt owego remontu.
1. Rozumiem, że w takim przypadku wybieram rozliczenie na zasadach ogólnych?
Druga sprawa to media. Chciałbym płacić podatek na zasadach ogólnych (zgodnie z opisem wyżej) ale po jakimś czasie, przejść na ryczałt.
2. Jak powinien wyglądać zapis w umowie, aby możliwe było traktowanie mediów jako kosztu – w obydwu przypadkach, ryczałtu i zasad ogólnych? Czy zapis ten powinien zmienić brzmienie przy przejściu z zasad ogólnych na ryczałt?
3. Piszesz o zaliczkowaniu opłat za media, ale nie wiem, czy wtedy zaliczka staje się częścią zapisanej w umowie opłaty czynszowej, czy też opisywana jest jako usługa dodatkowa?

Pozdrawiam,
Rafał

Reply
ola 01-05-2016, 19:00

Piszę z pytaniem w sprawie ogrzewania za CO. Wynajmowałam mieszkanie w okresie październik 2014 – marzec 2015 ( 5 miesięcy ) i otrzymałam od właściciela rozliczenie za ogrzewanie centralne w wysokości 1611 zł, które mam zapłacić. Po okazaniu rozliczeń księgowej, która obliczyła dlaczego wyszła tak kolosalna kwota wyszło na to, iż pani policzyła cały rok 2014 i 2015. Czy pani od której wynajmowałam mieszkanie nie powinna mnie obliczyć tylko za okres, w którym przebywałam w mieszkaniu ?

Reply
jola 23-05-2016, 11:15

Witam

Jestem wynajmujacym chcialabym zaczerpnac informacji komu sie nalezy nadplata za rozliczenie wody itp. W umowie jest taki zapis, czy wynajmujacy ma prawo zwrocic mi nadplate jesli jest ?

§5

Strony ustalają miesięczny czynsz najmu lokalu w wysokości zł…….płatny przez Najemcę do 10 dnia każdego bieżącego miesiąca, na rachunek bankowy Wynajmującego.
Niezależnie od czynszu Najemca pokrywa również opłaty wynikające z eksploatacji/zarządu lokalu i części wspólnych oraz opłaty za zużycie wody, ogrzewania, energii elektrycznej w wysokości wskazanej przez Wynajmującego a wynikającej z faktur lub rachunków wystawionych przez dostawców oraz zestawień administratora budynku, płatne do 10-go dnia każdego bieżącego miesiąca na rachunek bankowy Wynajmującego.
Nr rachunku bankowego:
Najemca wpłacił Wynajmującemu na w/w rachunek bankowy kaucję w wysokości …w dniu …………………… Kaucja może być wykorzystana na poczet opłat lub zniszczeń powstałych w wyniku użytkowania lokalu. Kaucja podlega zwrotowi bez oprocentowania – po rozliczeniu wszelkich należności z tytułu korzystania z lokalu przez Najemcę a jednocześnie w terminie nie dłuższym niż 30 dni od momentu przejęcia lokalu przez Wynajmującego po wygaśnięciu niniejszej umowy. Wynajmujący zachowa kaucję jeżeli Najemca opuści lokal przed upływem terminu umowy, tj. przed dniem roku.
W przypadku opóźnienia w płatności czynszu lub opłat, o których mowa w §5 ust.2 Najemca jest obowiązany do zapłaty odsetek za zwłokę w ustawowej wysokości oraz odsetek stosowanych przez dostawców mediów lub administratora budynku.
Strony ustalają, że czynsz za miesiąc lipiec stanowiący …. miesięcznego czynszu najmu, czyli Najemca uiści w dniu przekazania lokalu tj. …..roku.

§6

Wynajmujący oddaje Najemcy lokal bez uszkodzeń, a Najemca zobowiązuje się zwrócić go w stanie nie pogorszonym z zastrzeżeniem skutków zwykłego korzystania lokalu.
Najemca zobowiązany jest umożliwić Wynajmującemu dokonanie przeglądu lokalu i wykonanie w nim napraw po każdorazowym zgłoszeniu i uzgodnieniu terminu.
Wynajmujący nie ponosi odpowiedzialności za szkody w majątku ruchomym Najemcy powstałe w wyniku włamania, kradzieży i innych zdarzeń losowych.
Jeżeli w czasie trwania umowy najmu w/w lokalu wystąpią drobne awarie instalacji wod-kan, elektrycznej, czy TV wynikające z bieżącej eksploatacji lub nieprawidłowego użytkowania i nie zostaną usunięte na koszt administracji Najemca usuwa je na własny koszt informując o tym Wynajmującego.
Wszelkie awarie sprzętu AGD będącego na wyposażeniu w/w lokalu zaistniałe na skutek nieprawidłowego użytkowania zachodzące podczas trwania umowy najmu usuwane będą na koszt Najemcy.
kasiasn jest on-line Raportuj zły post

Reply
Natalia 02-06-2016, 22:55

Czy najemca ma prawo pobierać opłaty za media np. w wakacje gdy nie będę w ogóle tam mieszkać, a co za tym idzie zużywać media?

Reply
SALOMEA 14-08-2016, 18:58

Witam. Czy oryginały rachunków za okres wynajmu mieszkania pozostają dla najemcy czy należy je oddać wynajmującemu?

Reply
Tomasz 26-08-2016, 14:50

Witam serdecznie, mam pytanie dotyczące tego stwierdzenia: „Rachunki i rozliczenia przychodzą z opóźnieniem, często nawet kilkumiesięcznym, wiec może się okazać, że są zaleglosci względem dostawców, a w międzyczasie najemca już się wyprowadził (w naszym przypadku kosztowało to nas kilka tysięcy złotych)”. Jestem wynajmującym, pół roku temu zakończyłem współpracę z najemcą, rozwiązując umowę na piśmie. Około miesiąca temu otrzymałem od spółdzielni pismo z informacją o niedopłacie za okres kiedy mieszkanie było wynajmowane temu najemcy, z którym rozwiązałem umowę. Czy po rozwiązaniu umowy, rozliczeniu się z kaucji, mogę wymagać od byłego najemcy opłacenia kwoty niedopłaty? Umowa, którą mieliśmy zawartą mówiła, że w razie zwiększonego zużycia po stronie najemcy będzie leżeć obowiązek dopłaty. Rozwiązując umowę nie miałem świadomości niedopłaty i nie poinformowałem o tym najemcy. Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

Reply
alicja 30-12-2016, 16:38

mam pytanie , od dwoch lat wynajmujemy mieskszkanie , na poczatku placilismy 800zl za wzystko, gdzies po pol roku wlasicielka przyszla i powiedzila ze niestety podneisli zaliczke za wode i sam czynsz mial wynosic 760zl , zdziwilismy ze tak duzo ale no dobra , zwroty byly dla nas , teraz pod koniec roku wlasicielka zminila nastwianie i widac ze nejchetniej by sie nas pozbyla , ( placimy na czas , nie am problemow ) zaleczilsmy drazyc i okazlo sie ze wszytcy w bloku placa okolo 450zl czysnszu a to ona nam posniosla tak duza zaliczke za wode , ogolnie placimy 300zl a zuzywamy za 100 , teraz podnosi nam czysz o 100 czyli chce od nas 1100zl , wszytko spoko , ale to za duzo , prosilam zeby mieszyla zaliczeke ale mowi ze nie , generlanie chodzi o to ze chce sie nas pozbyc przed zwrotem nadplaty i wziasc kase dla siebie ! za wode i ogrzewanie to bedzie dobre 3tysie ! czy ma do tego prawo? czy mozemy zadac zmiejszenia zaliczki za wode skoro pzrez 2 lata nie przekroczyliamy 100zl ??? prosze o odpowiedz

Reply
Grzegorz 03-04-2017, 20:02

Witam serdecznie,

na wstepie dziekuje bardzo za prowadzenie tego Bloga, jest bardzo przydatny i polecam go wszystkim.

Ja problem rachunkow rozwiazalem nastepujaco:

Najemca wynajmuje u mnie jedno z mieszkan w domu wielorodzinnym.
Oplaty za prad ma naliczane kazdego miesiaca wdlg. zuzycia licznikow i stawki za kW + oplata odczytowa. Wszystkie stawki zabralem od dostawcy pradu i kazdego miesiaca najemca placi mi za zuzycie faktyczne. Tak samo wyglada sytuacja z woda.
Wymaga to troche zabawy z spisywaniem licznikow i przekazywaniem informacji najemcy, jednak obie strony sa zadowolone z tej formy wspolpracy.

Pozdrawiam

Poniewaz ogrzewam caly dom, to koszta ogrzewania ma wliczone w czynsz.

Reply
Aga 28-08-2017, 19:15

Witam przez cztery lata wynajmowałam dom co miesiąc płaciłam 500zl na opłaty po rozwiązaniu umowy okazało się że przez cztery lata wynajmujący dostał ode mnie 27.000 tyś na faktury z faktur wynika że rachunki wyniosły niecałe 10 tyś moje pytanie czy mam prawo domagać się zwrotu reszty nadplaconych pieniędzy.

Reply
Adam 12-09-2017, 03:34

Dobry wieczór.
Powiem Ci tak. Jeżeli na umowie miałaś napisane, że wynajmujący pobiera od Ciebie zaliczkę w wysokości 500 złotych to w momencie rozliczenia powinien był Ci oddawać nadpłatę. Tak przynajmniej widzę to ja i prawdopodobnie reguluje to Kodeks Cywilny. Jeżeli jednak na umowie jest jakiś haczyk, którego nie zauważyłaś – tutaj jesteś pogrzebana. Sam dałem się raz wkręcić w taki przekręt i niestety nic z tym zrobić nie mogłem, umowa jest podpisana i do widzenia. Daj mi jednak znać jak w Twoim przypadku historia się potoczyła, jestem tego bardzo ciekaw. Pozdrawiam

Reply
Iwona 04-09-2017, 11:06

Witam
wynajmuję mieszkanie – najem okazjonalny. Umowa jest podpisana przez jedną osobę, pozostałe 2 osoby są wymienione w umowie jako posiadające prawo zamieszkania wspólnie z najemcą. W tej chwili zmienia się jedna z tych 2 osób mieszkających. Czy aneks do umowy musimy podpisywać u notariusza?
Bardzo proszę o odpowiedź.

Reply
Estera 10-10-2017, 16:03

Witam czy administracja mieszkaniowa ma prawo mi jako najemcy odmowic podania kwoty czynszu(zmiana na zimowy)zaslaniajac sie ochrona danych osobowych i ze wlasciciel musi wyrazic zgode abym takie informacje mogla otrzymywac?dodam ze mieszkalam klatke obok przez10 lat i problemow takich nie bylo a poprzednia wlascicielka mieszkania nie zglaszala czy mam wiedziec czy nie. Teoche to dziwne

Reply
xx 02-11-2017, 21:41

Witam
Ile powinnam naliczać za wodę ciepłą i za ogrzewanie gazowe.
Licznik na wodę najemca ma osobny a CO podobno z m3 ale ile?

Reply
basia 10-12-2017, 11:32

JESTEM WLASCICIELEM MIESZKANIA,KTORE WYNAJMUJE OD 8 LAT.ZAWSZE BYLY ZWROTY ZA CO,ALE OD 2 LAT JEST DUZA NIEDOPLATA I NAJEMCA NIE CHCE ZAPLACIC .BO TWIERDZI ZE BARDZO OSZCZEDZAL.KTO MA ZAPLACIC ?

Reply

Leave a Reply

Zapisz się na newsletter Wynajmistrz.pl!