Podatek od najmu w 2011 – ryczałt czy na zasadach ogólnych?

(Uwaga – poniższy artykuł dotyczy 2011 roku. Możesz też przeczytać artykuł dotyczący 2012 roku)

20 stycznia każdego roku (a więc i obecnego) mija termin na ewentualne powiadomienie urzędu skarbowego, w jaki sposób zamierzamy rozliczać podatek od najmu w danym roku podatkowym.

W przypadku najmu prywatnego możliwe są dwa sposoby: na zasadach ogólnych (a więc wg skali podatkowej 18% i 32%) oraz ryczałt ewidencjonowany. Pisemne oświadczenie do US powinniśmy złożyć, jeśli w poprzednim roku płaciliśmy na zasadach ogólnych, a chcielibyśmy przejść na ryczałt bądź odwrotnie – płaciliśmy ryczałtem, a chcielibyśmy przejść na zasady ogólne. Wybór formy opodatkowania poprzez złożenie oświadczenia możliwy jest tylko raz w roku, na jego początku (do 20 stycznia) bądź do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wynajmujący osiągnął pierwszy przychód z tytułu najmu, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu (jeśli rozpoczynamy wynajem w trakcie roku podatkowego). W przypadku, gdy nie złożymy oświadczenia w odpowiednim terminie, rozliczamy się na zasadach ogólnych, chyba, że w poprzednim roku rozliczaliśmy się ryczałtem, wtedy w tym roku możemy kontynuować tę formę rozliczania bez powiadamiania US.

Uwaga – możliwe jest również opłacanie ryczałtu w cyklu kwartalnym, ale o tym należy powiadomić Urząd Skarbowy w oświadczeniu złożonym do 20 stycznia br.

Oświadczenie nie musi być złożone na określonym druku, można więc zastosować wzór będący załącznikiem do mojego poradnika.

Którą formę opodatkowania wybrać? Sam widziałem sytuacje, że ktoś podejmował decyzję na podstawie opinii znajomych brzmiących: „Ryczałt jest lepszy, bo tańszy” albo „Ryczałt to 8,5%, a podatku PIT płacisz 18%, to lepiej płacić ryczałtem!”. Można do tego podchodzić i w ten sposób, ale prawda jest taka, że nie ma reguły i to, wg której zasady zapłacimy mniejszy podatek, zależy od wielu indywidualnych czynników, m.in. od tego, jakie ponosimy koszty i jaką amortyzację możemy zastosować.

A wszystko można bardzo prosto policzyć, co pokazuje poniższy przykład (jest to przykład rzeczywisty, dotyczy trzypokojowego mieszkania na Bielanach). Należy tylko oszacować przychody i koszty, najlepiej na podstawie danych z poprzedniego roku:

Tabela - Porównanie podatku na zasadach ogólnych z ryczałtem - przykład

Kolumna A dotyczy sytuacji, gdy podatnik płaci podatek od najmu na zasadach ogólnych, a w ciągu roku zarabia tyle (łącznie ze swojej codziennej pracy oraz z najmu), że nie wchodzi w drugi próg podatkowy.

Kolumna B dotyczy sytuacji, gdy podatnik płaci podatek od najmu na zasadach ogólnych, ale wchodzi w drugi próg podatkowy.

W kolumnie C policzono podatek płacony ryczałtem (stawka 8,5%).

Jak widać, w tym przypadku ryczałt jest mniej opłacalny, niemniej wynika to z takich a nie innych relacji przychodów do kosztów. Można zauważyć chociażby to, że, ze względu na to, że będzie zmieniał się najemca, mieszkanie przez miesiąc będzie stało puste (czyli przychody policzono jedynie za 11 miesięcy). W innych przypadkach obliczenia mogą być korzystniejsze dla ryczałtu. Proponuję więc wykorzystać plik będący załącznikiem do mojego poradnika i policzyć dla swojego przypadku…

Poniżej trochę dodatkowych komentarzy dotyczących przykładowego wyliczenia:

  • Przy rozliczaniu się na zasadach ogólnych możemy od przychodu odliczyć pewne koszty. Najistotniejsze z nich to: amortyzacja, odsetki od kredytu (ale nie spłata kapitału, więc należy odsetki w jakiś sposób wydzielić z płaconej przez nas raty), opłaty administracyjne, ubezpieczenie, remonty, ogłoszenia w mediach (gdy poszukujemy nowego najemcy). Koszty muszą być jednak powiązane z przychodami (tj. że ich poniesienie jest niezbędne do uzyskania przychodu), najlepiej też, jeśli w umowie najmu zapisane jest, że wynajmujący ma obowiązek je ponosić.
  • Obowiązuje zasada kasowa, a więc przychód i koszt powstaje w momencie rzeczywistego wpływu pieniędzy na nasze konto bądź w momencie poniesienia danego kosztu.
  • Przychody i koszty powinny być udokumentowane np. wyciągiem z konta, potwierdzeniem przelewu, fakturą, rachunkiem, dokumentem bankowym.
  • W przykładzie zastosowano stawkę amortyzacji 1,5% rocznie, liczoną od ceny zakupu lokalu (cena mieszkania oraz opłaty notarialne).
  • Nie uwzględniono kwot wpłacanych przez najemcę jako pokrycie kosztów opłat licznikowych, gdyż, przy zasadach ogólnych, opłaty za media ponoszone przez wynajmującego mogą być odliczone od przychodu (a więc są neutralne dla dochodu), a przy ryczałcie podatek płacimy jedynie od kwoty czynszu określonego w umowie najmu.
Podoba Ci się ten wpis? Podziel się tym ze znajomymi:

236 Comments

wadziu 10-01-2011, 23:11

Witam. Mam kilka pytan do rozliczenia na zasadach ogólnych, bede wdzieczny za odpowiedzi:
1) Mieszkanie kupione w 2010 i wszystkie koszty poniesione w 2010 a pierwszy wynajem w 2011, to czy do kosztow mozna wliczyc koszty z roku 2010?
2) Wzieto kredyt na zakup sprzetu RTV , czy mozna odestki wliczyc w koszta?
3)Czy amortyzacja starych mieszkan musi byc 10% , czy 10% to max ( np mozna amortyzowac np 5%) ?
Dziekuje za odpowiedzi

Reply
Wynajmistrz.pl 11-01-2011, 14:30

Witam,

Odpowiem wg mojej najlepszej wiedzy:

1. Nie jestem pewien, czy tak można – trzeba by wtedy w 2010 wykazać stratę na wynajmie (a przecież Pan go nie prowadził) i potem przenieść ja na kolejny rok. Nie lepiej te koszty doliczyć do wartości poczatkowej amortyzowanego lokalu (przy czym te koszty musza być wykazane przez rozpoczęciem amortyzacji).

2. Należy tylko pamiętać, że odsetki i fakt ich spłacania należy mieć w jakiś sposób udokumentowany np. potwierdzenia przelewów z konta i dokument określajacy, jaka część przelewu to odsetki (spłaty kapitału nie można odliczyć).

3. Można amortyzować mniej, 10% to jest maksimum.

Pozdrawiam

Reply
wadziu 11-01-2011, 21:47

Witam,
Dziekuje za szybka odpowiedz.
1) Jasne, ale czy moge do wartosci poczatkowej doliczyc koszty materiałow, ubezpieczenie niskiego wkladu, koszt sprzetu AGD czy RTV?

Reply
Mirozer 12-01-2011, 12:14

Czy inwestor posiadający 5 mieszkań ( przychód ok 68 tys/rok) też moze skorzystać z ryczałtu 8,5%, czy tez taka forma opodatkowania przysługuje tylko właścicielowi 1 mieszkania lub do jakiegoś limitu przychodów z najmu?

Reply
Wynajmistrz.pl 12-01-2011, 14:22

Witam,

Wadziu: w przypadku nabycia drogą kupna i ustalania wartości początkowej poprzez cenę nabycia, bierze się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem np. koszty aktu notarialnego, odsetki od kredytu, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania. Dodatkowo, można doliczyć wszystkie wydatki związane z wykończeniem lokalu mieszkalnego w taki sposób, aby był kompletny i zdatny do używania. Wydatki poniesione na zakup wanny, umywalki, płytek, drzwi , podłogi w celu wykończenia lokalu do momentu oddania go do użytkowania powiększą więc wartość początkową (należy je jednak udokumentować). W przypadku wolnostojącego sprzętu AGD i RTV, sugerowałbym nie wliczanie ich do wartości początkowej, ale, jeśli cena jednostkowa przekracza 3500 zł, amortyzowanie ich oddzielnie, z uwzględnieniem stawek amortyzacji właściwych dla tych produktów.

Mirozer: wg mojej wiedzy, nie ma żadnego ograniczenia co do liczby mieszkań czy przychodu dla rozliczania ryczałtem. Należy tylko zadbać o to, żeby US nie uznał takiego wynajmu za działalność gospodarczą (bo wtedy trzeba by rejestrować dg i prowadzić księgowość wg zasad temu właściwych).

Reply
Bogdan39 18-01-2011, 14:59

Witam,

Mam kilka pytań bardzo proszę o pomoc:
1. Czy aby skorzystać z odpisów amortyzacji konieczne jest posiadanie umowy najmu na czas określony powyżej 1 roku ? Czy może być umowa na czas nieokreślony ?

2. Czy limit kwoty wolnej od podatku jest dla małżeństwa wspólny i wynosi 3091 zł czy podwójny 2 x 3091 ? Od której kwoty małżeństwo musi zacząć odprowadzać zaliczki ?

3. Czy skorzystanie z kwoty wolnej od podatku w przypadku najmu powoduje, że konieczne jest zgłoszenie tego faktu do pracodawcy tak aby dwukrotnie z tej kwoty nie korzystać.

Dziękuje za odpowiedź.

Reply
Wynajmistrz.pl 20-01-2011, 01:08

Witam,

1. Wg mnie nie ma żadnych wymagań dotyczących długości umowy związanych z możliwością korzystania z odpisów amortyzacyjnych. Raczej chodzi o to, żeby najem był prowadzony w sposób ciągły, z ewentualnymi dopuszczalnymi przerwami, gdy zmienia się najemca.
2. Każda osoba fizyczna ma swój oddzielny limit, czyli dla małżeństwa mamy podwójny.
3. Powinno się zgłosić pracodawcy najem czy też prowadzenie działalności gospodarczej, żeby uniknąć naliczania podwójnej ulgi podatkowej. Ale chyba można, jeśli się tego nie zrobi, po prostu nie korzystać z tej ulgi przy rozliczaniu najmu. Po zakończeniu roku i tak trzeba to odpowiednio ująć w rozliczeniu rocznym.
Pozdrawiam

Reply
m 21-01-2011, 11:36

Dzień dobry, i ja dołączę się do pytań prosząc o odpowiedź:
1. Jeżeli moje koszty (amortyzacja+odsetki od kredytu) są wyższe niż przychód więc ponoszę stratę czyli nie płacę podatku (zasady ogólne)?
2. Czy prowizję od udzielenia kredytu mogę uznać za koszt?
Dziękuję za odpowiedź
PS
Najlepszy wpis na blogu! Gratuluję!!

Reply
Wynajmistrz.pl 22-01-2011, 17:14

Witam,

1. Tak, jeśli koszty sa wyższe niż przychody, to podatek nie powinien wystapić (przy rozliczaniu na zasadach ogólnych). Należy tylko pamiętać, że rozliczamy się wtedy do końca kwietnia i dochód z wynajmu uwzględniamy w naszym rocznym zeznaniu podatkowym, niemniej strata na wynajmie nie zmniejszy podatku płaconego od innych dochodów.

2. Wg mojej wiedzy, jeśli prowizja została zapłacona przed oddaniem mieszkania do wynajmu, to powinna ona (podobnie jak odsetki) zwiększać wartość poczatkowa lokalu (która jest później podstawa amortyzacji). Jeśli płacimy w jakiś sposób prowizję po oddaniu lokalu do wynajmu to, podobnie jak odsetki, możemy ja doliczyć do kosztów.

Pozdrawiam

Reply
Joanna 04-02-2011, 22:00

Witam,cudo że istnieje taki blog!
Ja również mam problem,poproszę o odpowiedż na poniższe pytania, chociaż małą wskazówkę, wówczas bedę wiedziała jak ten temat ugryźć..
A więc : ku informacji ogólnych, prowadzę firmę w roku 2011 wybrałam ryczałt ewidencjonowany 8,5% , w chwili obecnej kończymy zamykanie kredytu na mieszkanie (własnościowe) i tak:
1. Faktury za mieszaknie od dewelopera mamy wystawiane w transzach, będzie ich 10. – w którym momencie mogę koszt tego mieszkania włożyć do firmy jako środek trwały – w momencie ostatniej faktury czy w momenice poszczególnych transz?
2. Rozumię że amortyzacja 1,5% w skali roku ( suma kwot mieszkania, notariusza i pozostałych opłat) od kwoty netto, vat od razu rozliczony..zgadza się?
3. Ale wszystkie powyższe działania mogę zrobić dopiero jak będzie akt notarilany podpisany?
czy już wcześniej
dziekuję za jakąkolwiek odpowiedź
pozdrawiam

Reply
Wynajmistrz.pl 14-02-2011, 23:54

Pani Joanno,

Przepraszam za opóźnioną odpowiedź, przeoczyłem ten komentarz. Wysłałem Pani maila z komentarzami.

Pozdrawiam

Reply
m 16-02-2011, 09:01

Witam wszystkich! No i stało się z żoną zdecydowaliśmy o zakupie mieszkania na wynajem, jest to mieszkanie od dewelopera odbiór planowany na grudzień 2011.
Pozdrawiam
m

Reply
Wynajmistrz.pl 17-02-2011, 00:20

m: serdecznie gratuluję :) Liczę na to, że podzieli się Pan swoimi doświadczeniami z nami.

Pozdrawiam

Reply
Jacek 19-02-2011, 11:56

Czy można prosić o opublikowanie na tym blogu odpowiedzi dla Joanny? Bo to bardzo ciekawa sprawa.

Reply
jaher 19-02-2011, 23:35

Witam, trzy pytania laika:
1. Co wchodzi w skład opłat administracyjnych?
2. Jak ustalić wartość mieszkania do amortyzacji zakupionego przed dwoma laty /nie nowego/?
3. Jaka wysokość amortyzacji – stała, dowolna w określonym przedziale – na podstawie czego się ją ustala?
Pozdrawiam i czekam :)
j.

Reply
Rafal Cz 22-02-2011, 17:32

Witam,
pewnie parę pytań się powtórzy, ale chciałbym na wszystkie uzyskać odpowiedź za jednym razem. Zamierzam w tym roku wynająć mieszkanie.
1.Gdzie to powinien zgłosić (pracodawca, US, etc), gdzie znajdę do tego druki.
2.Co mogę wliczyć jako koszty szczegółowo, czy czynsz płacony do spółdzielni, czy opłaty licznikowe płacone bezpośrednio przez najemcę
3.Jak liczyć amortyzację od mieszkanie, które było kupione 6 lat temu.

Z góry dziękuję i pozdrawiam Rafał

Reply
Karo 02-03-2011, 16:12

Witam, od polowy marca zamierzam wynajac mieszkanie. Koszt wynajmu to 1200zl + czynsz (400zl) + liczniki. Umowilismy sie z wynajmujacym, ze on bedzie placil mi za wynajem i czynsz, a rachunki bedzie pokrywal sam. Czy w umowie powinnam cos takiego zaznaczyc? (pieniadze mam otrzymywac przelewem). Co i gdzie mam zglosic po podpisaniu umowy? (czy sa jakies gotowe druki)? Jesli tuz przed wynajmem zamierzam zakupic do mieszkania nowe drzwi (mieszkanie jest kilkunastoletnie, po remoncie przeprowadzonym kilka lat temu), to czy moge to odliczyc od kosztu wynajmu? Ktora forma rozliczania bedzie dla mnie korzystniejsza? bede bardzo wdzieczna za wszystkie odpowiedzi
pozdrawiam
Karolina

Reply
Matylda 09-03-2011, 14:33

zAsadnicze pytanie: wlasnie rozmawialam z urzedem skarbowym i otrzymalam info, ze jesli nie prowadzi sie dzialalnosci gospodarczej to nie to nie mozna odliczac jako kosztow odsetek od kredytu, jakie jest Pana zdanie na ten temat? dziekuje i pozdrawiam

Reply
Wynajmistrz.pl 10-03-2011, 18:25

Jaher:

1.Opłaty administracyjne to opłaty płacone firmie zarządzającej osiedlem/wspólnocie lub spółdzielni (za zarządzanie, utrzymanie powierzchni wspólnych, ochrona, zaliczki na media itp.)
2.W przypadku nabycia drogą kupna i ustalania wartości początkowej poprzez cenę nabycia, bierze się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem np. koszty aktu notarialnego, odsetki od kredytu, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania. Można też zastosować metodę uproszczoną, ale wtedy kwota początkowa z reguły wychodzi dużo niższa niż w przypadku, gdy weźmiemy cenę nabycia i koszty związane z zakupem
3.Amortyzacja to 1,5% rocznie wartości początkowej dla mieszkania własnościowego, 2,5% rocznie dla spółdzielczego. W niektórych przypadkach można też zastosować amortyzację przyspieszoną do 10% rocznie. Najlepiej brać 1/12 wyliczonej kwoty miesięcznie

Rafal Cz:

1.Wg mnie nie trzeba nigdzie zgłaszać, chyba że wybierze się rozliczenie ryczałtem – wtedy trzeba w odpowiednim momencie poinformować o tym US (patrz
http://www.wynajmistrz.pl/blog/2010/05/28/wiecej-czasu-na-wybor-ryczaltu-ustawa-weszla-w-zycie/

tam umieściłem również wzór oświadczenia). Powinno się też zgłosić pracodawcy najem czy też prowadzenie działalności gospodarczej, żeby uniknąć naliczania podwójnej ulgi podatkowej. Ale chyba można, jeśli się tego nie zrobi, po prostu nie korzystać z tej ulgi przy rozliczaniu najmu. Po zakończeniu roku i tak trzeba to odpowiednio ująć w rozliczeniu rocznym.
2.Najistotniejsze z nich to: amortyzacja, odsetki od kredytu (ale nie spłata kapitału, więc należy odsetki w jakiś sposób wydzielić z płaconej przez nas raty), opłaty administracyjne, ubezpieczenie, remonty, ogłoszenia w mediach (gdy poszukujemy nowego najemcy). Koszty muszą być jednak powiązane z przychodami (tj. że ich poniesienie jest niezbędne do uzyskania przychodu), najlepiej też, jeśli w umowie najmu zapisane jest, że wynajmujący ma obowiązek je ponosić. Jeśli opłaty licznikowe są płacone bezpośrednio przez najemcę, to raczej nie można ich wliczać w koszty, bo przecież ich nie ponosimy my, tylko najemca. Kwoty za nie płacone nie występują więc po stronie przychodów ani po stronie kosztów.
3.Patrz wyżej

Karo:

1.Jak najbardziej należy w umowie zaznaczyć, które rachunki płaci wynajmujący, a które najemca.
2.Co do tego, gdzie i co należy zgłosić, patrz wyżej (odp. nr 1 na pytanie Rafała Cz).
3.Drzwi można odliczyć – jeśli cena jednostkowa przekracza 3500 zł, należy je amortyzować, z uwzględnieniem stawek amortyzacji właściwych dla tych produktów. Jeśli nie przekracza 3500 zł, można odliczyć jednorazowo w całości (o ile rozliczamy się na zasadach ogólnych).
4.Nie mogę ocenić, która metoda będzie korzystniejsza, ponieważ nie znam wszystkich danych (przychodów, kosztów) – proszę o skorzystanie z pliku Excela załączonego powyżej do oszacowania przychód i kosztów i porównanie obydwu metod.

Matylda:

Też się z tym spotkałem, niemniej istnieje bardzo wiele interpretacji podatkowych mówiących o tym, że można odliczyć koszty odsetek, nawet jeśli nie prowadzi się DG (proszę poszukać w sieci). Oczywiście, musimy rozliczać się na zasadach ogólnych i należy też pamiętać, że odsetki i fakt ich spłacania należy mieć w jakiś sposób udokumentowany np. potwierdzenia przelewów z konta i dokument określający, jaka część przelewu to odsetki (spłaty kapitału nie można odliczyć).

Reply
gagatek 11-03-2011, 20:37

Witam, zaczełam wynajmować mieszkanie i wiem że muszę zgłosić do US, ale zastanawiam się nad formą opodatkowania. Proszę o info. czy amortyzację odlicza się od nowego mieszkania czy nie ma to znaczenia. Moje mieszkanie ma 36 lat, ale zostało wykupione na własność dopiero w listopadzie 2010r.czy ja też mogę odliczać amortyzację? Dziękuję i pozdrawiam

Reply
Wynajmistrz.pl 12-03-2011, 16:31

Witam,

Proszę pamiętać, że termin, do którego musi Pani zgłosić wybór opodatkowania ryczałtem, jest ściśle określony. Jeśli się Pani spóźni, pozostanie Pani rozliczanie na zasadach ogólnych. Patrz:

http://www.wynajmistrz.pl/blog/2010/05/28/wiecej-czasu-na-wybor-ryczaltu-ustawa-weszla-w-zycie/

Co do amortyzacji, to trzeba ustalić wartość początkową (np. metodą kosztu nabycia lub metodą uproszczoną) i można amortyzować niezależnie od wieku mieszkania.

Reply
roksana 15-03-2011, 22:36

witam. spłoneło mi mieszkanie ktore wynajmowałam (nie było ubezpieczone – wiec koszty remontu musze ponosić ja a ten remont wyniesie mnie około 10 tys). mam pytanko tego typu. czy mieszkanie ktłóre było wynajęte przez agencje powinno być ubezpieczone? bo doszły mnie słuchy ze tak. prosze pilnie o odpowiedz.

Reply
Wynajmistrz.pl 15-03-2011, 23:18

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem pytanie. Wydaje mi się, że, niezależnie od tego, czy mieszkanie jest wynajęte i przez kogo, warto się trzymać dobrej praktyki ubezpieczenia go (ja w każdym razie tak robię). Nie wiem jednak, czy istnieją jakieś przepisy obligujące do tego wynajmującego. Poza sytuacją, gdy mieszkanie jest na kredyt – wtedy najczęściej bank wymaga ubezpieczenia i cesji.

Reply
Leszek S. 16-03-2011, 10:34

Witamy autora bloga!

Mamy do Pana następujące pytania:
1) Czy od ryczałtu można odliczyć amortyzację spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w wysokości 2,5 % czy tylko wg skali podatkowej?
2) Dopiero nabyłem z żoną lokal z kredytu mieszkaniowego (kredyt w wysokości 250.000zł, natomiast rzeczoznawca wycenił lokal na kwotę 267.000 zł czy zatem wartość początkową mogę uznać od wyceny rzeczoznawcy czy od wysokości kredytu
3) Czy jak wynająłem od marca tego roku mieszkanie, a w lutym po zakupie kupiłem meble mogę wliczyć to w koszty rozliczenia podatkowego?
4)Umowa zawiera zapis, że czynsz będzie wynosił 1.500 zł, ale jest zapis, iż że opłaty za wodę i c.o. ponosi najemca tylko ponad opłaty ryczałtowe zawarte w czynszu. Opłaty zawarte w czynszu za te media ponosi Wynajmujący. Czynsz wynosi 300 zł. Czy zatem przychód liczyć od kwoty 1.500 czy pomniejszyć go o opłatę za czynsz, czyli wykazać kwotę 1.200zł? Pozostałe media:gaz, prąd opłacał będzie najemca z dołu w rozliczeniach, a prognozy ponosimy my.

Z góry dziękujemy za Pana pomoc i pozdrawiamy.

Reply
Leszek S. 16-03-2011, 10:54

I jeszcze jedno jak rozliczyć kupno nowej lodówki, pralki etc. np. wydamy na to ok. 2000 zł dla polepszenia standardu (też z kredytu)kwota ta nie przekroczy 3.500 zł czy zatem muszę co miesiąc uiszczać podatek a potem w końcowym zeznaniu będę miał zwrot czy mogę w takim przypadku odstąpić od uiszczania podatku co miesiąc? Czy odsetki od kredytu na ten sprzęt też można wliczyć do kosztów?

Pozdrawiam

Reply
Alexis 16-03-2011, 17:44

Witam,
Jeżeli wynajmowałam mieszkanie dwa lata temu (wtedy było zgłoszone do urzędu opodatkowanie ryczałtem) i miałam ponad rok przerwy w wynajmie to czy teraz ponownie musze zgłaszać w US jaka formę opodatkowania wybrałam??

Reply
eko 21-03-2011, 18:43

witam,chce wynajmowac male mieszkanka jedno mam ichce jeszcze kupic a rozliczac sie placac ryczałt 8,5%. prosze o wzor stosownej umowy najmu maksymalnie dobrze mnie zabezpieczajacej z uwzglednieniem najlepszego sposobu rozliczenia wszelkich mediów -bo ryczalt placi sie od przychodu i pewnie beda to glownie studenci – a to pewnie roznie bywa z nimi. z gory dziekuje rowniez za wszelkie inne cenne uwagi.pozdrawiam

Reply
Agii 24-03-2011, 10:19

Witam,
Mam również kilka pytań odnośnie wynajmu.
1.Jak ustalić wartość początkowa mieszkania – mieszkanie wykupione od spółdzielni 3 lata temu, za 1000zl wraz z kosztami notarialnymi(3 lata wczesniej nabyte w drodze przetargu za 22.000zl)(wartosc rynkowa ok 140tys zl)
2.Na mieszkanie nie mam kredytu, kwota czynszu wraz z zaliczkami na wode i Co wynosi ok 520zl/miesiecznie. Czy w tym przypadku bedzie oplacalne rozliczanie na zasadach ogolnych??
3. Jezeli mieszkanie jest ubezpieczone z tym ze ubezpieczenie jest na moja mame(roniez zameldowana w moim mieszkaniu) czy ja moge ujac te ubezpieczenie w swoich kosztach? czy bede musiala ubezpieczyc mieszkanie na swoje nazwisko?
Z gory dziekuje za odpowiedz, pozdrawiam

Reply
Wynajmistrz.pl 24-03-2011, 12:58

Witam,

Leszek S.

1) Amortyzację można odliczać tylko przy rozliczeniu na zasadach ogólnych bądź przez dg.

2) W przypadku nabycia drogą kupna, ustalałbym wartość początkową poprzez cenę nabycia (bierze się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem np. koszty aktu notarialnego, odsetki od kredytu, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania). Wydaje mi się, że wartość z wyceny przez biegłego można zastosować, gdy nie jesteśmy w stanie określić wartości początkowej poprzez cenę nabycia (bo np. budowaliśmy dom systemem gospodarczym). W Pana przypadku różnica jest niewielka, więc sugerowałbym wybranie „bezpieczniejszej” opcji (cenę nabycia). Przy czym powinno się wziąć cenę nabycia, a nie wysokość kredytu (te dwie kwoty mogą się różnić).
3)Jeśli to są meble wbudowane na stałe (zabudowa kuchni, łazienki), powiększyłbym wartość początkową, od której będzie Pan liczył amortyzację.
4)Przy rozliczeniu na zasadach ogólnych, podatek liczony jest od dochodu, który w tym wypadku będzie wynosił 1200 zł (1500 zł minus kwota czynszu 300 zł). Przy rozliczeniu ryczałtem, przychodu nie można pomniejszać o koszty (ale jeśli te koszty pokrywa najemca, nie stanowią one naszego przychodu).
Co do zakupu lodówki i pralki, należy po prostu te kwoty odjąć od przychodu (przy rozliczeniu na zasadach ogólnych) i, jeśli dochód wyjdzie ujemny, nie płacimy podatku w danym miesiącu („strata” przenosi się też na kolejnym miesiąc – przychody/koszty/dochód liczymy sumarycznie od początku roku).

Alexis:

Sugerowałbym upewnienie się w US, bo chyba każdy z nich może do tego podchodzić inaczej.

eko:

Właśnie pracujemy nad funkcją generowania umowy w Wynajmistrzu. Zapraszam do jej wypróbowania w kwietniu.

Agii:

1. Można ustalić na zasadach ogólnych tj. przez cenę nabycia (w razie nabycia poprzez kupno) lub przez wartość rynkową z dnia nabycia (w razie nabycia w drodze spadku,darowizny lub w inny nieodplatny sposób,chyba że umowa darowizny lub umowa o nieodpłatnym przekazaniu okresla tę wartość w niższej wysokosci). Można też ustalić metodą uproszczoną (988 zł razy powierzchnia lokalu).

2. Nie mogę ocenić, która metoda będzie korzystniejsza, ponieważ nie znam wszystkich danych (przychodów, kosztów) – proszę o skorzystanie z pliku Excela załączonego powyżej do oszacowania przychód i kosztów i porównanie obydwu metod.

3. Nie jestem pewien, ale sugerowałbym nie wliczanie tego w koszty. Być może warto dokonać cesji ubezpieczenia na Panią?

Pozdrawiam

Reply
baga 27-03-2011, 03:07

Witam,
zamierzam wynająć 2 mieszkania i rozliczać się z US na zasadach ogólnych.
Jedno mieszkanie generuje dużo kosztów, tj. odsetki od kredytu, amortyzacja, koszty administracyjne, ubezpieczenie.
Drugie – niewiele kosztów – i w sytuacji gdyby wynajmować tylko to drugie mieszkanie bardziej opłacałby się ryczałt.
Czy jak bedę wynajmować 2 mieszkania mogę łączyć koszty obu mieszkań, żeby móc w ten sposób pomniejszyć podatek do zapłaty z tego drugiego mieszkania? Czy muszę każde mieszkanie rozliczać oddzielnie, czyli przychód z jednego mieszkania pomniejszyć o koszty które występują tylko dla tego mieszkania?
Czy 10% amortyzacji mogę zastosować dla mieszkania, które kupiłam w 2004 jako nowe?
Dziekuję bardzo za odpowiedź.

Reply
igaww 28-03-2011, 14:10

Witam :)
1.Czy da się ustalić wartość początkową mieszkania, kupionego w 1980 roku? Mam wszystkie rachunki, ale kwoty z tamtych lat nijak się mają do obecnych… Chciałabym od dochodu odpisywać amortyzację (rozliczenie na zasdaach ogólnych), czy pozostaje mi tylko uproszczone wyliczenie (chyba mniej korzystne?) W przypadku tak starego lokalu mogę ustalić maksymalną stawkę amortyzacji?
2.Czy ubezpieczenie mieszkania(dobrowolne, nie wynikające np, z wymogów najemcy) , takie od zalania, włamania, itp. także mogę zaliczyć w koszty?
Dziękuję bardzo i pozdrawiam :)

Reply
Wynajmistrz.pl 29-03-2011, 10:48

Witam,

Baga:
Jeśli obydwa mieszkania należą do jednej osoby i w obydwu jako wynajmujący występuje ta sama osoba (i obydwa są wynajęte), to przychody i koszty z obydwu należy łączyć (nie można rozliczać oddzielnie).
10% amortyzacji, wg mojej wiedzy, nie można zastosować do mieszkania kupionego jako nowe.

igaww:
1. Sugerowałbym zapytanie w US, bo w tym wypadku chyba największą kwotę dałoby określenie poprzez wycenę biegłego, ale, wg mojej wiedzy wycenę przez biegłego można zastosować, gdy nie jesteśmy w stanie określić wartości początkowej poprzez cenę nabycia.
2. Raczej tak, niemniej sugerowałbym wpisanie do umowy najmu, że wynajmujący ma obowiązek ubezpieczyć mieszkanie, aby wykazać związek pomiędzy kosztem a uzyskaniem przychodu (że wydatek ten był niezbędny w celu uzyskania przychodu).
Pozdrawiam

Reply
Karo 03-04-2011, 13:09

Wyczytalam gdzies, ze ryczatl w wysokosci 8.5% dotyczy tylko mieszkan, z ktorych przychod nie przekracza 4000 euro. Czy ten przepis jest aktualny?
Jesli wybiore forme ryczaltu, to czy mam do Urzedu Skarbowego co miesiac przelewac podatek czy rozliczyc sie raz (kiedy?)?
Jesli wynajelam mieszkanie do 31.10.11 (potwierdza to umowa) a pozniej zmieni sie lokator, to czy mam znowu zglaszac do Urzedu oswiadczenie, ze bede sie rozliczac w formie ryczaltu?
pozdrawiam

Reply
Wnuczek 06-04-2011, 09:49

Witam.Mam konkretne pytanie.Moja babcia która jest emerytką chce wynająć swoje mieszkanie(niewiem czy to istotne ale z rok budowy to 1936 r)za 1000 zł miesięcznie.Babcia otrzymuje emeryturę w wysokosci ok.1900 zł.Czy płaci podatek powiedzmy,ryczałtowy od kwoty wynajmu(1000 zł) czy też wlicza do tego swój dochód (2900 zł)?Pozdrawiam

Reply
igaww 11-04-2011, 15:16

Witam :)
Czy w przypadku oddania w najem mieszkania spółdzielczego własnosciowego z wyodrębnioną księgą wieczystą odpis amortyzacyjny wynosi 1,5 czy 2,5 procenta? Jeszcze jedno… Z tego, co wiem, w przypadku pierwszego właściciela mieszkania, bez względu na rok powstania budynku, nie ma możliwości podniesienia stawki amortyzacji… Czyli 1,5 lub 2,5%, choćby mieszkanie miało 40 lat… To jakiś absurd… Jak to możliwe?
Mam nadzieję, że amortyzację można zacząć odliczać dopiero w kolejnym roku wynajmu, niekoniecznie od początku?
Dziękuję i pozdrawiam :)

Reply
kk 11-04-2011, 15:55

Witam! Mam pytanie odnośnie amortyzacji mieszkania,z którego własniścią związany jest udział w części nieruchomości gruntowej.Czy to prawda, że cała amotyzacja nie może być kosztem podatkowym, a jedynie część przypadająca na wartość mieszkania, mimo że w akcie notarialnym nie ma podanej oddzielnie wartości mieszkania i oddzielnie wartości udziału w gruncie? Pozdrawiam

Reply
Asia 13-04-2011, 21:12

Witam, wynajmuję mieszkanie od lipca 2010, mój dochód to 5000 zł, koszty uzyskania dochodu(czynsz, media, amortyzacja, ubezpieczenie itd)wynoszą 5300. Rozliczam sie na zasadach ogólnych. Jak w tym przypadku płacić zaliczki i podatek od najmu i czy stratę można przenieść na następny rok, dziękuję i pozdrawiam

Reply
Ka 26-04-2011, 13:44

Witam. Czy oprócz ryczałtu 8,5% na koniec roku bede ponosić jeszcze jakies koszta związane z wynajmem mieszkania? Mój miesieczny dochód = 1500 zł (z rachunkami czyli gaz, prąd, internet i t.p.)

Reply
regees 27-04-2011, 21:15

O ile się orientuje stawka amortyzacji garażu wynosi 4,5%. W tekście jest mowa o 1,5%, więc chyba błąd?

Reply
m 29-04-2011, 08:52

Witajcie, bardzo fajnie że tyle osób się wypowiada. Oby tak dalej!! Martwi mnie natomiast brak nowych wpisów przez cały kwartał…Może podpowie temat na kolejny wpis ;) „Amortyzacja indywidualna”.Mam pytanka do Wynajmistrz.pl:
1. czy koszty obsługi twojego korzystania z Twojego serwisu mogą pomniejszać przychód (będę rozliczał się na zasadach ogólnych)?
2.jaka jest stawka amortyzacji miejsca parkingowego w hali garażowej czy można to amortyzować?
No i po raz drugi się pochwalę zakupiłem kolejne mieszkanie :) odbiór w Październiku
Pozdrawiam
m

Reply
Kasia 29-04-2011, 23:32

Witam,

odp do pytanie powyzej, wg informacji, ktore wyczytakam miejce postojowe podlega 2,5% amortyzacji.
Zastanaiwam sie natomiast jak trzeba odliczyc amortyzacje, czy wartosc mieszkania policzyc wg stawki 1.5% a wartosc miejsca postojowego wg stawki 2.5%? I czy osoba fizyczna moze zamortyzowac miejsce postojowe?

Pozdrawiam.

Reply
regees 01-05-2011, 13:11

hmm, odnośnie garażu czy tez miejsca postojowego w garażu podziemnym to jednak źródła podają 4,5%… w takim razie skąd te 2,5%? można jakieś źródło dostać?

Reply
Wynajmistrz.pl 10-05-2011, 16:21

Witam,

Z opóźnieniem, ale odpowiadam:

Karo:
Limit 4000 EURO już nie obowiazuje, ryczałt wynosi 8,5% niezależnie od przychodu.
Podatek płacony ryczałtem trzeba płacić co miesiąc, do dwudziestego dnia następnego miesiaca. Można też rozliczać się kwartalnie (ale chyba jest limit przychodów, powyżej którego nie jest to możliwe).
Rozliczanie ryczałtem wystarczy zgłosić raz, nie trzeba tego robić po zmianie najemcy. Formę rozliczenia można (ale nie trzeba) zmienić na kolejny rok, do 20 stycznia danego roku.

Wnuczek:
Jeśli wybierze rozliczanie ryczałtem, powinna płacić 8,5% od kwoty czynszu (1000 zł). Jeśli wybierze rozliczanie na zasadach ogólnych, przychody z wynajmu sumuja się z przychodami z innych źródeł.

igaww:
W przypadku własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego amortyzacja to 2,5% (ustawodawca zalicza to do wartości niematerialnych i prawnych), w przypadku mieszkania będącego własnością to 1,5%. Niestety, pierwszy właściciel, niezależnie od wieku mieszkania, nie może stosować amortyzacji 10%. Jest to mozliwe tylko w przypadku nieruchomości mieszkalnych używanych, które zostały nabyte pięć lat lub później od oddania do użytkowania (art. 22j ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Amortyzowanie (rozpoczęcie) budynków lub lokali mieszkalnych ustawodawca uzależnia do decyzji podjętej przez podatnika, niemniej należy pamiętać, że np. kosztów odsetek przed rozpoczęciem amortyzacji nie można wpuścić w koszty (ale powiększają one wartość początkową).

Asia:
Z podanych liczb (przychód 5000, koszty 5300) wynika, że będzie Pani ponosić stratę na wynajmie, w związku z tym, jeśli wybierze Pani rozliczanie na zasadach ogólnych, nie będzie Pani musiała płacić podatku. Potem odpowiednie kwoty (przychód, koszty uzyskania) należy wpisać do rozliczenia rocznego (tzw. PIT-u), przy czym strata na wynajmie nie zmniejszy podatku należnego od innych dochodów. Stratę na wynajmie można przenieść na następny rok.
A jak płacić – proponuję spróbować skorzystać z naszego serwisu http://www.wynajmistrz.pl (można założyć konto za darmo na 3 miesiące), wpisać tam przychody i koszty w każdym miesiącu, a serwis wyliczy podatek (czy też stratę).

Ka:
Nie mam dokładnych informacji, więc nie potrafię precyzyjnie odpowiedzieć. Ryczałt należy płacić co miesiąc (lub kwartalnie), a nie na koniec roku, a wśród dodatkowych kosztów może się znaleźć np. ubezpieczenie, odmalowanie mieszkania co kilka lat, podatek od nieruchomości, większe naprawy itd.

regees:
Dzięki, już poprawiłem :)

m:
Obiecuję, że nowe wpisy się pojawią. Po prostu traktuję ten blog bardziej poradnikowo, niż jako źródło nowych informacji – stąd częstotliwość wpisów jest mniejsza.
1. Tak, korzystanie z http://www.wynajmistrz.pl można wpisać w koszty, potrzeba tylko faktury (dostępna w serwisie, na życzenie wyślemy wersję papierową) i, na wszelki wypadek, dowodu wpłaty np. przelewu z konta. Zaliczamy w koszty metodą kasową.
2. Stawka dla kategorii: „Podziemne garaże i zadaszone parkingi oraz budynki kontroli ruchu powietrznego (wieże)” to 4,5%, a dla budynków niemieszkalnych to 2,5%. Pytanie, do której kategorii zaliczyć miejsce parkingowe w piwnicy budynku wielomieszkaniowego – większość interpretacji zalicza je do drugiej kategorii, czyli sugerują stawkę 2,5%
Gratuluję kolejnego mieszkania!

Kasia:
Jak wyżej.
regees:
jak wyżej.

Reply
Paulina 17-05-2011, 12:15

Szanowny Panie Wynajmistrzu! Cóż za wspaniały blog! Jestem pod wielkim wrażeniem. :)
Moje pytanie:
Doszły mnie słuchy, że podatek płacony od wynajmowania mieszkania firmie jest inny (wyższy), niż podatek płacony od wynajmowania mieszkania osobie prywatnej. Nigdzie nie mogę znaleźć potwierdzenia takiego stanu rzeczy. Jak jest faktycznie? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam!

Reply
Darek 18-05-2011, 12:20

Witam,

czy aby na pewno można odliczyć odsetki od kredytu? Dzwoniłem do US i dowiedziałem się, że można odliczyć jedynie koszty bezpośrednie a odsetki ponoć do takich nie należą – jak jest wykładnia zaliczenia odsetek w poczet kosztów?

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedź.

Reply
Radek 20-05-2011, 11:51

Witam,
na początek muszę przyznać że przeszukując polski Internet nie trafiłem jeszcze nigdy na coś na takim poziomie na temat wynajmu. Gratuluje i oby tak dalej.
Gorąco proszę o odpowiedz w miarę możliwości na moje pytania:
Zarys sytuacji:
Mieszkanie zostało zakupione przez moich rodziców w maju 2003 roku, Od września 2003 jest wynajmowane i rozliczane na zasadach ryczałtu. W grudniu 2009 miała miejsce darowizna i otrzymałem to mieszkanie od rodziców. Mieszkanie jest cały czas wynajmowane i rozliczane na zasadach ryczałtu. Na akcje notarialnym wartość mieszkania to 300k pln. Mieszkanie jest trzy pokojowe i warte obecnie około 500kpln.
Jakiś czas temu natrafiłem na artykuł o amortyzacji na zasadach specjalnych i po krótkiej kalkulacji stwierdziłem że zasady ogólne byłyby korzystna w moim przypadku i stąd kilka pytań:
1. Czy mogę potraktować mieszkanie jako używane 60 miesięcy ? Jestem drugim właścicielem i przed przekazaniem mi go upłynęło 60 miesięcy. Co to znaczy używania – wynajem? czy zamieszkiwanie w nim wystarczy? Czy muszę mieć w razie kontroli podkładkę w postaci umów najmu za ten okres zanim mieszkanie było moje?
2. Ostro się targowaliśmy z Panią notariusz o niską takse i stąd podana wartość tylko 300k pln, notariusz był z innego miasta niż te w którym znajdowało się mieszkanie – mógł być niezorientowany w cenach. Czy mogę wziąć rzeczoznawcę w wycenić mieszkanie jeszcze raz. W ustawie o PIT jest taki fragment:
22g
3) w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób – wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości,
No i właśnie w tym przypadku określa w niższej wysokości
3. Kolejna kwestia to czy stawkę specjalną mogę ustalić według własnego widzi-misie np. 5,5% bo przy tej stawce podatek wynosiłby 0 zł?
4. Czy mogę wstrzymać amortyzacje w momencie gdy niema lokatorów – np. na 1 miesiąc a potem znowu kontynuować jak będą lokatorzy.
5. Co w momencie gdy zamortyzuje całą wartość mieszkania? Przy wysokiej stawce nie potrwa to długo. Bardziej opłacalne będzie wtedy przejście na ryczałt.
6. Obecnie jestem już półtora roku na ryczałcie, czy gdy przejde od stycznia 2012 na zasady ogólne to ile będzie wynosiła wartość mojego umorzenia 0zł? Czy mimo tego że mieszkanie już używam półtora roku (wynajmuje) to amortyzacje liczę od kwoty początkowej i stan dotychczasowego umorzenia jest równy 0?
22h Ustawa o PIT
1. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się:

1) od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 22k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (wykazu), z zastrzeżeniem art. 22e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów
4) od ujawnionych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nieobjętych dotychczas ewidencją, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym te środki lub wartości zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
7. Czy w tym wypadku opłaty u notariusza mogę wziąć w koszty (było to półtora roku temu).
Przepraszam za natłok pytań i z góry dziękuje za udzielone odpowiedzi.
Pozdrawiam

Reply
BEATA OSTROWSKA 25-05-2011, 12:27

mam od roku mieszkanie wlasne,bo kupilam ale w zadnej gminie jeszcze nigdzie nie zglaszalam czy musze jakies podatki placic za mieszkanie i czy dostane kare za to ze nie zglaszalam o wlasnym mieszkaniu?

Reply
BEATA 25-05-2011, 12:30

mam mieszkanie wlasne czy musze podatki placic za nie?

Reply
owieczka 30-05-2011, 21:04

witam. chcę wynająć mieszkanie znajomym od lipca, chciałam się dowiedzieć, którą formę by mi Pan polecił? w umowie wpiszę, iż koszty związane z użytkowaniem mieszkania ponosi najemca, opłaty czyli czynsz do Spółdzielni, energia, gaz opłaca najemca, mi płaci tylko 400zł, remontów nie planujemy. czy jeśli wybiorę ryczałt to płacę 8,5% od kwoty 400zł? dziękuję z góry

Reply
sylwia 06-06-2011, 18:44

witam
Wynajmuje mieszkanie od 2010 z mężem .W 2010 rozliczałam sie na ryczałcie 8,5%,ale w tym roku nie złożyłam do 20 stycznia oświadczenia o wspólnym rozliczaniu i pani w urzędzie oświadczyła że tylko ja mogę dalej się rozliczać na ryczałcie (bo przechodzi automatycznie)a mąż na zasadach ogólnych 18%.I teraz mam problem ja płacę od połowy ryczałt a mąż drugą połowe 18%.Proszę mi powiedzieć jeżeli mąż ma od stycznia przychód z wynajmu 450 zł. miesięcznie to kiedy zacznie płacić pierwszy podatek i jak ma rozliczać miesięcznie faktury (czy prowadzi jakąś książke )proszę o jakiś przykład i jak to się wylicza. .Pozdrawiam Sylwia

Reply
Wynajmistrz.pl 15-06-2011, 08:43

Paulina:
Być może chodzi o podatek od nieruchomości? Zdaje się, że w przypadku wykorzystywania danego lokalu na cele „firmowe” stawka tego podatku drastycznie rośnie.

Darek:
Nie znam ostatecznej wykładni, też się spotkałem z podobnym podejściem, niemniej istnieje bardzo wiele interpretacji podatkowych mówiących o tym, że można odliczyć koszty odsetek, nawet jeśli nie prowadzi się DG (proszę poszukać w sieci). Oczywiście, musimy rozliczać się na zasadach ogólnych i należy też pamiętać, że odsetki i fakt ich spłacania należy mieć w jakiś sposób udokumentowany np. potwierdzenia przelewów z konta i dokument określający, jaka część przelewu to odsetki (spłaty kapitału nie można odliczyć).

Radek:
1. Art. 22j mówi: 3. Środki trwałe, o których mowa w ust. 1 pkt 3, uznaje się za: 1) używane – jeżeli podatnik wykaże, że przed ich nabyciem były wykorzystywane
co najmniej przez okres 60 miesięcy. Ustawa chyba nie ma definicji słowa „wykorzystywane”, zakładałbym, że dowodem wykorzystywania mieszkania nie muszą być koniecznie umowy najmu, ale że można to wykazać na inne sposoby.
2. Z tego co Pan pisze, art. 22g nie pozostawia tutaj wyboru – jeśli umowa darowizny określa niższą wartość, należy ją wziąć. Aczkolwiek nie jestem doradcą podatkowym ;-)
3. Ponownie, art. 22j mówi, że: 1. Podatnicy, z zastrzeżeniem art. 22l, mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne
dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym że okres amortyzacji nie może być krótszy niż: 3) dla budynków (lokali) i budowli, innych niż wymienione w pkt 4 – 10 lat. Czyli chyba można ustalić dowolną stawkę, byle niższą lub równą 10%. Nie wiem jednak, jak z późniejszą ewentualną zmianą tej stawki…
4. Nie sądzę, zresztą pytanie po co?
5. Przy stawce 5,5% amortyzacja zajmie Panu około 18 lat – podejrzewam, że w tym czasie prawo zmieni się kilka razy, więc nie martwiłbym się tym, co będzie po 18 latach ;-)
6. Ciężko mi odpowiedzieć na temat wartości umorzenia, ale amortyzację raczej liczy się od kwoty początkowej, do momentu, gdy zamortyzujemy całość (zacytowany przez Pana art. 22h).
7. Nie sądzę, żeby opłaty notariusza można było wpisać teraz w koszty, bo przy rozliczaniu na zasadach ogólnych obowiązuje zasada kasowa (czyli wpisujemy w koszty w tym miesiącu, w którym ten koszt rzeczywiście ponieśliśmy), czyli musiałby Pan wpisać to w koszty w 2009 roku (a wtedy rozliczał się Pan chyba ryczałtem). Ale koszty aktu powiększają wartość początkową.

Beata:
W naszym kraju podatków sporo się płaci np. podatek od nieruchomości, jeśli się mieszkanie wynajmuje, to podatek od wynajmu. I pewnie kilka innych też, niestety ;-)

owieczka:
Trzeba by policzyć, uwzględniając Państwa zarobki z innych źródeł, która forma byłaby korzystniejsza – zasady ogólne czy ryczałt (tak, to będzie 8,5% od 400 zł, jeśli pozostałe koszty płaci najemca i Pani wpłaca tylko 400 zł). Proponuję wykorzystać Excel zamieszczony w artykule powyżej.

Sylwia:
Proponuję wpisać te kwoty do Wynajmistrza i przejść do menu Podatki, gdzie w tabelce zostaną wyliczone wszystkie podatki, przy założeniu, że uwzględniamy kwotę wolną od podatku.

Reply
elza 16-06-2011, 19:14

Witam serdecznie dopiero znalazłam ta stronę i jestem naprawdę pod wrażeniem wiadomości w niej zawartych, lecz nie ma tutaj odpowiedzi na moja sytuacje.Bardzo proszę autora jeżeli może coś doradzić w mojej sytuacji o odpowiedz.
Posiadam kilka nieruchomości i żyję z najmu tychże nieruchomości chciałam spytać jaki wybrać sposób opodatkowania i czy konieczne jest otwieranie działalności gospodarczej. Roczny przychód z tych nieruchomości wynosi około 110 000 lecz mam dużo kosztów związanych z nimi wiec wiele nie zostaje ,do tej pory rozliczałam się w urzędzie skarbowym właściwym dla obcokrajowców ponieważ mieszkałam za granica lecz teraz od 15 maja przebywam w Polsce i jestem tutaj tez zameldowana wiec zgłosiłam ze wróciłam do Pl w US i nie wiem co dalej. Dodam ze dwie z tych nieruchomości które posiadam wynajmuje pod działalność gospodarcza.Ubezpieczenie zdrowotne załatwiłam sobie prywatnie wiec działalność tylko z powodu ZUS nie jest mi potrzebna. Bardzo proszę co Pan mógł by mi doradzić w tej sytuacji?

Reply
Wynajmistrz.pl 17-06-2011, 10:52

Witam,

Wysłałem Pani maila z pewnymi sugestiami.

Pozdrawiam

Reply
Doris 19-06-2011, 13:20

Witam serdecznie!!
Wlasnie trafilam na ten blog i musze przeslac moje gratlacje!!

Mam pytanie w zwiazku z wynajmem mieszkania. Od lipca chce wynajac mieszkania i najemca chce zobowiazac sie placic podatek ryczaltowy za wynajem. Czy moge zamiescic taki paragraf w mojej umwie, iz najemca pokrywa koszty podatku?

Bardzo dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam Wszystkich!

Reply
Wynajmistrz.pl 19-06-2011, 13:42

Doris:

Obowiązek zapłaty podatku powstaje po Pani stronie, bo to Pani uzyskuje przychód (dochód) z wynajmu, tak więc nie sądzę, żeby najemca mógł płacić podatek. Być może rozwiązaniem byłoby zwiększyć kwotę czynszu o odpowiednia kwotę (tak żeby pokrywała ona podatek, jednak nie opisywać tego, że „najemca pokrywa koszty podatku”), ale formalności i płatność do US będzie musiała dokonywać Pani.

Proszę też pamiętać, żeby w odpowiednim momencie zgłosić do US fakt wyboru formy opodatkowania ryczałtem. Więcej informacji tutaj:

http://www.wynajmistrz.pl/blog/2010/05/28/wiecej-czasu-na-wybor-ryczaltu-ustawa-weszla-w-zycie/

Pozdrawiam

Reply
Kasiek 19-06-2011, 20:38

Witam

Ja róznież mam kilka pytań

1. Jeżeli obecnie mieszkam za granicą ale nadal jestem zameldowana w PL ale nie w wynajmowanym mieszkaniu, jaki bedzie właściwy Urząd Skarbowy?
2. Jeżeli skorzystałabym z rozliczenia na zasadach ogólnych to czy do kosztów uzystania dochodu moge wliczyć zakup mebli (łóżko, szafy, lodówka, pralka)
3. Jeżeli rozliczała bym się ryczałtem a w umowie jest czynsz najmu to 1460zł oraz jest zapis „Czynsz najmu zawiera czynsz administracyjny, a w nim zaliczkowe opłaty za ogrzewanie oraz zimną i ciepłą wode” czynsz administracyjny to 210zł, to co bedzie moim przychodem 1460zł czy 1250zł? Od którego bedze liczyć 8,5%.

dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam

Reply
kasiek 19-06-2011, 20:45

hej

1. Jeżeli obecnie mieszkam za granicą ale nadal jestem zameldowana w PL ale nie w wynajmowanym mieszkaniu, jaki bedzie właściwy Urząd Skarbowy?
2. Jeżeli skorzystałabym z rozliczenia na zasadach ogólnych to czy do kosztów uzystania dochodu moge wliczyć zakup mebli (łóżko, szafy, lodówka, pralka)
3. Jeżeli rozliczała bym się ryczałtem a w umowie jest czynsz najmu to 1460zł oraz jest zapis „Czynsz najmu zawiera czynsz administracyjny, a w nim zaliczkowe opłaty za ogrzewanie oraz zimną i ciepłą wode” czynsz administracyjny to 210zł, to co bedzie moim przychodem 1460zł czy 1250zł? Od którego bedze liczyć 8,5%.

dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam

Reply
Renata 20-06-2011, 19:07

Dzień dobry,
Jestem zielona jeśli chodzi o wynajem. Mam mieszkanie po Teściowej, żeby do niego nie dokładać zdecydowałam się od lipca wynająć 3 osobom i teraz moje pytania:
1. czy w umowie jako najemca mogą figurować 3 osoby (do całości mieszkania)?
2. czy korzystniej rozliczać się ryczałtem czy na zasadach ogólnych (w kwocie czynszu zawarte są opłaty administarcyjne, ogrzewanie, wywóz śmieci) – media opłąca najemca
3. który urząd skarbowy bedzie właściwy do rozliczenia: tam gdzie mieszkam czy tam gdzie znajduje się mieszkanie na wynajem?

Reply
piglas 21-06-2011, 11:29

Hejka,

Mam zakupione mieszkanie w 2006 z rynku wtórnego z ok. 1960 roku. Mieszkanie wyremontowane na kwotę ok. 40 tyś PLN. Jest kredyt w walucie na mieszkanie. Wynajem od czerwca 2011, ale poprzednio w mieszkaniu mieszkaliśmy.

Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedzi na pytania:
1. (BYŁBYM WDZIĘCZNY ZA POTWIERDZENIE PUNKTÓW) Podstawę do amortyzacji mogę wyznaczyć jako suma wartości:
- Kwota zakupu mieszkania
- Odsetki od kredytu zapłacone od momentu zakupu do miesiąca poprzedzającego wynajem,
- Ubezpieczenie na życie przy kredycie od momentu zakupu do miesiąca poprzedzającego wynajem
- Remont po zakupie wykazany fakturami
- Opłata za akt notarialny

2 Czy opłata dla pośrednika może zwiększać podstawę?
3. Czy jednorazowo muszę wyznaczyć poziom amortyzacji, np. na poziomie 3%, a po kilku latach nie mogę zwiększyć?

Pozdrawiam,

Reply
Krzyś 30-06-2011, 17:19

Witam.
Wynajmuję lokal użytkowy od 6 lat i rozliczam się na zasadach ogólnych. Wliczam w koszty amortyzację. W jakiej wysokości zapłacę podatek przy sprzedaży lokalu i czy amortyzacja zwiększa ten podatek

Reply
Gery 05-07-2011, 13:39

Witam,
Mam pytanie w sprawie kosztów uzyskania przychodów z najmu. Do kosztów tych zaliczamy wszystkie te, które ponosimy aby taki wynajem prowadzić lub świadczyć wszystkie te dodatkowe usługi, które wynajmujący zażąda w ramach wynajmu. Czy opłaty typu podatek od nieruchomości, które jesteśmy zobowiązani ponosić jako właściciele, niezależnie od tego czy jest najmowane, możemy uważać za koszty do odliczenia od dochodu z najmu. Podobnie ubezpieczenie samego mieszkania od zdarzeń losowych czy to przypadkiem nie ma nic wspólnego z wynajmem? Pozdrawiam. Gery

Reply
Mikołaj 06-07-2011, 13:08

Witam! Czy aby odliczać amortyzację, odsetki od kredytu itp trzeba mieć mieszkanie kupione na firmę, czy mogę odliczać to wszystko gdy mam mieszkanie własnościowe „na siebie”?

Reply
Przemek 06-07-2011, 22:02

Witam.
Prowadzę DG, która generuje bardzo mało kosztów, stąd prawie w całości płacę podatek dochodowy. Jestem płatnikiem VAT.
Jednocześnie zamierzam zakupić mieszkanie na rynku wtórnym od osoby prywatnej celem wynajmu osobie prywatnej.
Zastanawiam się, czy ze względów podatkowych nie byłoby bardziej opłacalne poszerzenie profilu DG i wynajmowanie mieszkania w ramach DG?
Kosztem byłyby odpisy amortyzacyjne 10% w skali roku (nieruchomość powyżej 5 lat). Dla mieszkania o wartości 200.000 wynosi to 1666,67 zł/miesiąc.
Planowany przychód z wynajmu: 1200zł/miesiąc.
Czyli kwotę 466zł (1666-1200) miałbym comiesięcznie niejako dodatkowo jako koszt prowadzenia DG (w porównaniu do stanu obecnego tj, przed zakupem mieszkania). Nie jest to może zbyt dużo, ale zawsze coś.

Mam duże wątpliwości jak te wszystkie etapy inwestycji, od zakupu poprzez wynajmowanie aż po sprzedaż maja się do podatku VAT?
- przy zakupie od osoby prywatnej nie otrzymuję przecież faktury VAT
- czy przy wynajmie (i sprzedaży) musiałbym jako płatnik VAT wystawiać fakturę i odprowadzać podatek VAT: to byłoby bardzo niekorzystne i mogłoby zdecydować o nieopłacalności całego pomysłu
Jeśli chodzi o sprzedaż mieszkania związanego z DG, trochę informacji znalazłem tutaj: http://www.bogatyojciec.pl/forum/viewtopic.php?t=832&postdays=0&postorder=asc&start=0, z tym że tu raczej jest mowa o sytuacji, gdy sprzedaję mieszkanie, które sam użytkowałem (w ramach DG) np na biuro.

Post napisany w oparciu m.in. o http://miliondolaroww12miesiecy.blox.pl/resource/jak_placic_minimalne_podatki_za_wynajem.pdf

Czy w moim rozumowaniu zdaniem bardziej doświadczonych są jakieś błedy? Czy pomysł jest do zrealizowania i bardziej opłacalny niż wynajem mieszkania prywatnie?

Reply
newbie11 11-07-2011, 13:03

Proszę o opinie jak liczyc koszty przy wynajmie tylko przez 2 miesiace w roku. Mieszkanie kupione na rynku wtornym 5 lat temu . Mieszkanie na kredyt .
1. Jezeli wynajmuje tylko 2 miesiace to amortyzacja liczona dla tych 2 miesiecy ?
2. Czy koszty ubezpieczenia mieszkania wliczam w calosci ?
3. Co z oplatami za eksploatacje ? tez za 2 miesiace ?
4. Mieszkanie z 2004 roku , kupione przeze mnie w 2006 roku na rynku wtornym. Moge zastosować 10% amortyzację ?
Pozdrawiam

Reply
Wojciech 11-07-2011, 13:19

Kupiłem mieszkanie w 2010r., następnie dokonałen darowizny na rodziców, obecnie chcemy je wynająć.

Czy możemy odliczyć koszt podatku od amortyzacji za zakup, skoro zakupu dokonywałem ja (kredyt spłacam ja) a właścicielem mieszkania sa rodzice po darowiźnie??

Reply
beata 11-07-2011, 21:48

Witam

Czy przy rozliczaniu na zasadach ogólnych, ulga podatkowa 3091 zł ma bezpośrednio zastosowanie do dochodów z wynajmu, czy jest łączona z dochodami ze stosunku pracy ?

Reply
beata 11-07-2011, 22:06

Chodzi mi o to czy podatek z wynajmu na zasadach ogólnych zpłacę dopiero gdy dochód przekroczy 3091 zł, czy teżazu od dochodu.?

Reply
martino 12-07-2011, 15:52

Witam.
Stałem się właścicielem lokalu użytkowego na podstawie spadku i zniesieniu współwłasności. Lokal ten został wybudowany w latach 60-tych. Nie był nigdy amortyzowany ani wpisany do środków trwałych. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Rozliczam się na zasadach ogólnych. Lokal chciałbym wpisać do środków trwałych i wynajmować go innej firmie. Lokal chciałbym amortyzować na zasadach ogólnych.
W związku z tym jak mam ustalić wartość tego lokalu?
Czy wartość żądania wpisana w księdze wieczystej jest wystarczająca do ustalenia wartości lokalu? Wynajęcie biegłego wiąże się z dużymi kosztami.
Ile wynosi stopa amortyzacji dla lokalu użytkowego?
Pozdrawiam

Reply
Wynajmistrz.pl 15-07-2011, 16:15

Witam,

Kasiek:
1. Nie dam głowy, ale dla rezydentów to będzie US właściwy ze względu na miejsce zameldowania, a dla nierezydentów jest US właściwy dla nich (chyba Wwa Śródmieście). Kwestia, czy jest Pani rezydentem czy nie, to już inna historia.
2. Generalnie tak, można, należy jednak wykazać, że te koszty są niezbędne do osiągania przychodów z najmu. Warto np. wpisać w umowę najmu, że mamy obowiązek zapewnić te sprzęty. Należy pamiętać, że trzeba mieć te wydatki dobrze udokumentowane np. fakturą VAT i że zakupy powyżej 3500 zł podlegają amortyzacji.
3. Literalnie, czynsz najmu to 1460 zł i dla bezpieczeństwa od tego polecałbym płacić podatek ryczałtem. Żeby płacić ryczałt od mniejszej kwoty, sugerowałbym przeformułowanie umowy.

Renata:
1. Wydaje mi się, że mogą figurować 3 osoby, niemniej ja w takich przypadkach staram się podpisać umowę z jedną (inni ewentualnie występują jako podnajemcy), tak, żeby to ona była odpowiedzialna za płatności i inne kwestie
2. Trudno powiedzieć, tak jak pisałem w notce powyżej, trzeba to po prostu policzyć.
3. Tam, gdzie Pani mieszka.

Piglas:
1. Co do ustalania wartości początkowej – pisałem w kilku odpowiedziach powyżej. Jako że nie jestem doradcą podatkowym, nie jestem w stanie podać wiążącej odpowiedzi. Do takich rzeczy staram się podchodzić „bezpiecznie” np. bałbym się dopisać ubezpieczenie na życie
2. Jak wyżej – nie dam wiążącej odpowiedzi, ale zdarzyło mi się coś takiego zrobić.
3. Wydaje mi się, że nie można dowolnie zmieniać stawki amortyzacji (rozumiem, że mowa o przypadku, gdy stosujemy amortyzację przyspieszoną) – patrz art. 22h pkt 2 ustawy.

Krzyś:
Podatek przy sprzedaży to już nie jest temat wynajmu, stąd wolałbym nie wypowiadać się w tym temacie.

Gery:
Nie chciałbym się wypowiadać co do wliczania w koszty podatku od nieruchomości, ale ubezpieczenie osobiście wliczam w koszty, umieszczając uprzednio zapis w umowie najmu, że mam obowiązek ubezpieczyć mieszkanie. Ubezpieczam je dla własnego spokoju ducha, ale też, bo najczęściej takie są wymagania banku kredytującego zakup.

Mikołaj:
Wg mojej wiedzy w przypadku mieszkania „na siebie” i rozliczaniu podatku na zasadach ogólnych, można te wydatki odliczać. Czasami w niektórych US twierdzą, że odsetki od kredytu można wliczać w koszty tylko, jeśli rozlicza się poprzez działalność gospodarczą, niemniej istnieje wiele interpretacji mówiących, że odsetki też są kosztem najmu, nawet jeśli podatnik nie rozlicza się poprzez DG, a na zasadach ogólnych.

Przemek:
Wysłałem Panu maila z sugestiami.

Newbie11:
Pytania 1-3 – powiem szczerze, trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć. Jeśli poza tymi 2 miesiącami korzysta Pan z mieszkania w innych celach (np. po prostu Pan tam mieszka), to raczej nie można odliczać kosztów ponoszonych w pozostałych 10 miesiącach. W innym przypadku – sugerowałbym zapytać w US.
4. Wg tej informacji, wydaje mi się, że nie, ponieważ mieszkanie nie było przed zakupem używane przez 5 lat.

Wojciech:
Jak rozumiem, wynajmować mieszkanie będą rodzice i oni mogą je amortyzować. Otwartą kwestią pozostaje wartość początkowa. We wcześniejszych odpowiedziach/komentarzach pisałem o tej kwestii.

Beata:
Ogólnie, tę ulgę możemy wykorzystać tylko raz tj. albo w stosunku pracy albo przy wynajmie (na koniec roku przecież rozliczamy się na jednym formularzu, nie ma oddzielnego rozliczenia dla dochodów ze stosunku pracy i z wynajmu). Jeśli stosujemy tę ulgę przy wynajmie, należy o tym poinformować pracodawcę.

Martino:
Co do ustalenia wartości początkowej na potrzeby amortyzacji, to chyba zastosowanie w tym wypadku ma art. 22g pkt 1 ppkt 3):
Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
z uwzględnieniem ust. 2–18, uważa się:
3) w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób – wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości;
Co do stopy amortyzacji dla lokalu użytkowego to sugeruję, dla pewności, sprawdzić w załączniku nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reply
Barbara Zieja 16-07-2011, 20:12

Mam pytanie dotyczące opodatkowania wynajmu mieszkania.Będę wdzięczna za odpowiedź.
Sprawa jest następująca:

Mój brat czasowo przebywający za granicą jest właścicielem mieszkania w Polce. Obecnie chciałby je wynająć przy mojej pomocy.
Czytając przepisy w tym zakresie według mojej oceny jest kilka wyjść, a mianowicie:

1. Brat wynajmuje sam osobom fizycznym opłacając z tego tytułu zryczałtowany podatek dochodowy ( 8,5% od przychodu)
Jednak obawia się, że nie będzie w stanie bywać często w Polce aby doglądać spraw związanych z rozliczaniem przychodu przed US (SKŁADANIE DEKLARACJI, OPŁACANIE PODATKU, DOGLĄDANIE MIESZKANIA…ect.)

2. Brat wynajmuje to mieszkanie mnie jako siostrze (osobie fizycznej), udzielając mi pełnomocnictwa w celu podnajmowania tego mieszkania np. firmom z przeznaczeniem go na mieszkanie służbowe danej firmy.
Czy w takim przypadku ja muszę zarejestrować działalność gospodarczą i opłacać podatek na zasadach ogólnych i jednocześnie mieć tą działalność zwolnioną z VAT? Czy są jakieś odgórnie ustalone stawki wynajmu mieszkań uzależnione od atrakcyjności położenia tego mieszkania ( bo znajduje się w ścisłym centrum miasta) w danym mieście. Pytam, bo np. wynajmuję od Brata np. za kwotę 500,00 PLN..a sama podnajmuję je za kwotę nieco wyższą ( mam na uwadze koszty związane z ewentualnym sprzątaniem lokalu i dbaniem o pościel, wyposażenie…ect.)

3. Czy jako osoba nie posiadająca licencji mogę działać jako Agencja nieruchomości i szukać potencjalnych klientów na rynku wtórnym?
Jak wygląda w takim wypadku opłacanie przeze mnie podatku dochodowego? Zasady ogólne, czy zryczałtowany podatek dochodowy od przychodu , tj. 8,5% ??? Czy w tym przypadku moim przychodem jest prowizja, tak jak to jest powszechnie stosowane?

4. Ja zakładam działalność gospodarczą, wynajmuję to mieszkanie od Brata z jednoczesnym pozwoleniem z jego strony na dalszy podnajem tego lokalu firmom, klubom sportowym z przeznaczeniem na mieszkanie służbowe. Czy w tej sytuacji działalność ta podobno jak w pytaniu 2 jest zwolniona z Vat a podatek odprowadzam na zasadach ogólnych? Jako firma, ale nie Agencja pośrednictwa w wynajmie nieruchomość i jednocześnie rozszerzam swoją działalność o kontakt z innymi właścicielami mieszkań, domów celem ich dalszego podnajmu.

Reply
Wynajmistrz.pl 20-07-2011, 12:19

Panie Przemku, proszę odezwać się do mnie. Wysłałem Panu maila, ale adres, który Pan podał, okazał się błędny.

Pani Barbaro,

Proszę się do mnie odezwać telefonicznie, mogę większość rzeczy wyjaśnić. Tak na poczatek, to rozliczanie podatku to jedna kwestia (i to musi robić brat, niemniej można to robić zdalnie), a dogladanie mieszkanie i szukanie najemców/podpisywanie umów najmu to druga kwestia – i to może Pani robić na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez brata. Chyba nie ma sensu, żeby Pani wynajmowała mieszkanie od brata, a potem podnajmowała innym (niepotrzebnie komplikuje to sytuację).

Reply
robert 21-07-2011, 18:15

witam.mam pare pytan odn wynajmu.
czy w obecnym roku suma przychodow z wynajmu mieskzan to 400euro aby nie przekroczyc tego ryczaltu 8,5%? poza tym czy urzad skarbowy wylicza cene najmu wedlug umowy z najemca czy ma swoje jakies tabele odnosnie srednuch cen wynajmu na rynku?dziekuje

Reply
mandza27 26-07-2011, 18:30

Witam,
Czy do kosztów uzyskania przychodu zalicza się odsetki od kredytu na zakup mieszkania z rynku pierwotnego czy również z rynku wtórnego?
Pozdrawiam,

Reply
mandza27 26-07-2011, 20:58

Mam jeszcze jedno pytanie.
Czy jeżeli zrobiłam remont(plytki, panele,meble kuchenne i pokojowe,sanitariaty itp) w wynajmującym mieszkaniu i koszt remontu wyniósł ok 20 000 to czy tę kwotę powinnam dodać do wartości początkowej mieszkania do odliczenia amortyzacji czy jeszcze mogę wliczyć w koszty w danym roku podatkowym ?
Pozdrawiam,

Reply
Wynajmistrz.pl 26-07-2011, 21:49

Mandza27: Raczej nie ma znaczenia, czy kredyt był na mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego. Ale w niektórych przypadkach warto uważać – przykładowo, być może nie warto wliczać odsetek od kredytu na mieszkanie, przy którym korzystamy z ulgi odsetkowej (dotyczy rynku pierwotnego).

Co do remontu – sporo zależy od tego, czy remont był wykonany w trakcie wynajmu, czy przed, czy po zaliczeniu mieszkania do środków trwałych, czy przed, a także, czy była to jedna faktura (wtedy trzeba amortyzować), czy też dużo małych faktur (poniżej 3500 PLN można wliczyć bezpośrednio w koszty, powyżej należy amortyzować). W razie czego proszę napisać do mnie maila bądź zadzwonić.

Reply
Kamil 27-07-2011, 10:56

Witam, mam do wynajecia warsztat za ktory oczekuje 3000zł netto miesiecznie, jakie poniose koszty z tytulu podatku, ktora forma jest najkorzystniejsza, klient zobowiazal sie zaplacic za caly rok z gory, nie prowadze dzialalnosci gospodarczej. Prosze o pomoc, pozdrawiam:)

Reply
Wynajmistrz.pl 27-07-2011, 19:01

Witam,
Proponuję oszacować koszty przy wykorzystaniu tabeli opisanej w tej notce bloga. Dwie formy rozliczenia do wyboru, jeśli nie prowadzi Pan dg, to ryczałt (8,5% od przychodu) i zasady ogólne (skala 18/32%). W tym drugim przypadku należy uwzględnić koszty (nie wiem, jakie one są). Jako że najem nie na cele mieszkalne, dojdzie jeszcze VAT (i konieczność jego odprowadzania). Przy płatności z góry zapewne zapłaci Pan wysoki podatek w pierwszym miesiącu, który potem się zmniejszy i zamieni w nadpłatę (bo będzie Pan ponosił koszty przez cały rok, a nie tylko w pierwszym miesiącu np. amortyzacji). Może warto więc, żeby zmniejszyć nadpłatę podatku, wybrać kwartalne rozliczenie, a także ponieść (zapłacić) niektóre koszty z góry?

Reply
Pampolini 31-07-2011, 12:56

Witam, Zlozylam deklaracje rozliczenia ryczalte, jednak od poczatku roku nie oplacilam jeszcze podatku( nie prowadzę działalności) co mogę z tym fantem zrobić? Czy bez działalności powinnam rownież opłacać podatek m-cznie? Pozdrawaiam serdecznie :)

Reply
Wynajmistrz.pl 31-07-2011, 23:09

Pampolini: niestety, nie do końca rozumiem pytanie. Jeśli wybierze się ryczałt i uzyskuje przychody z najmu, należy opłacać podatki co miesiac lub co kwartał, w zależności od tego, jaki tryb się wybrało (standardowo miesięczny).
Pozdrowienia również serdeczne

Reply
Akacja 01-08-2011, 22:11

Szanowny Wynajmistrzu!
Jeżeli mieszkanie to współwłasność to czy może je wynajmować tylko jedna osoba figurująca w akcie notarialnym rozliczając się z US ryczałtem.

Reply
Mirosław 02-08-2011, 10:47

Witam, potrzebuję pomocy i będę bardzo wdzięczny za pomoc.

1.W umowie najmu wysokość czynszu to jest kwota odstępnego? I z tej kwoty rozlicza się osoba wynajmująca mieszkanie?

2. Właściciele mieszkania sa Polakami ale mieszkają od 10 lat w Niemczech, są w PL tylko zameldowani czyli muszą zgłosić najem i rozliczyć się w urzędzie dla osób zamieszkujących za granicą? (woj. śląskie czyli Katowice).

Dziękuję z góry za odpowiedź.

Reply
AndrzejFX 02-08-2011, 13:34

Witam
Mam krótkie i proste pytanko. Wynajmuję mieszkanie i opodatkowuję przychody z najmu na zasadzie ryczałtu. Podatek rozliczam z US co miesiąc, ale co w przypadku gdy wynajmujący zaliczył sytuację losową i nie płaci mi czynszu najemnego (wszystkie opłaty pozostałe opłaca terminowo). Czy mimo braku przychodu muszę odprowadzić podatek, czy mam go odprowadzić w momencie wpływu zaległości.

Reply
Anna 03-08-2011, 11:03

Witam,
czy w przerwie najmu (poszukiwanie nowego lokatora) trwajacej nawet kilka miesiecy, koszty eksploatacyjne (czynszu, odsetek kredytu, ubezpieczenia) zaliczane sa do kosztow uzykania przychodow?
Bardzo prosze o szybka odpowiedz.

Reply
Anna 03-08-2011, 11:12

Witam ponownie,
czy zapacony podatek od nieruchomosci oraz wieczyste uzytkowanie rowniez zaliczane sa do kosztow uzyskania przychodow?
Dziekuje serdecznie

Reply
D 03-08-2011, 11:22

Witam,

czy jeśli właścicielem mieszkania jest moja mama to czy ja mogę podpisać umowę najmu i kto wtedy zobligowany jest odprowadzać podatek (zostanie wybrana forma ryczałtowa) – kto powinien widnieć jako odprowadzający podatek? Czy umowa powinna zawierać dane osobowe mojej mamy a ja powinienem być jedynie wymieniony jako osoba ją reprezentująca i wtedy ja się podpisuje na umowie a podatek odprowadza mama w swoim imieniu. Czy może mogę całą umowę zapisać w swoim imieniu oraz sam się podpisać, natomiast podatek będzie płacony w imieniu mamy, która to wszsytko zgłosi do US? Czy może w jakiś przypadkach ja to mogę od początku do końca robić na siebie (zawrzeć umowę i odprowadzać podatki). W mieszkaniu jestem zameldowany ale nie jestem jego właścicielem.

Reply
annagral 03-08-2011, 15:01

Witam

W czerwcu tego roku (akt notarialny) nabyliśmy z mężem nowe mieszkanie od dewelopera. O marca tego roku wykańczaliśmy je i wyposażaliśmy w sprzęt AGD – wszystko jest udokumentowane na fakturach (łącznie z fakturą na zakup mieszkania). Następnie od 1 sierpnia tego roku wynajęliśmy je firmie jako „mieszkanie robotnicze”. Czy poniesione koszty wykończenia mieszkania mogą być naszym kosztem najmu??? Nadmienię, że mamy również kredyt właśnie na to mieszkanie i na razie płacimy same odsetki, które też są szczegółowo udokumentowane. Chcielibyśmy w tym roku rozliczyć się na zasadach ogólnych (o ile koszty przewyższą zysk). Jaki Pana zdaniem będzie w tej sytuacji najkorzystniejszy sposób rozliczenia z US. Rozumie, że w roku przyszłym lepiej dla nas będzie rozliczyć się na zasadach ryczałtu, ale nie wiem co zrobić do końca tego roku.
Z góry dziękuję za pomoc.

Reply
Mike_D 06-08-2011, 20:02

Witam,

dość nietypowa sprawa ;) – wraz z żoną posiadamy mieszkanie (kupione niedawno na kredyt) w którym mieszkamy, przy czym od tego miesiąca wynajęliśmy jeden z pokoi.

Czy mogę rozliczać się na zasadach ogólnych, jeśli wynajmuję tylko część mieszkania? Miesięczne odsetki od kredytu znacznie przekraczają zysk z wynajmu – więc to byłaby idealna sytuacja :)

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź

Reply
Gośka 07-08-2011, 00:29

Płacę ryczałtowy (8,5%) podatek od wynajmu, ale muszę przeprowadzić remont. Czy mogę w ciągu roku zmienić formę opodatkowania

Reply
Rafał 18-08-2011, 11:09

Od stycznia 2012 planuję zmianę formy opodatkowanie z ryczałtu na zasady ogólne. Aby móc odliczyć od dochodu koszty remonty i zakupu mebli czy muszę poczekać aż do następnego roku czy mogę tych wydatków dokonać już teraz a odliczenia dokonać po zmianie w nowym roku.

Reply
Jacek 21-08-2011, 19:54

Witam!
Wraz z żoną jako osoby prywatne (nie na działalność gosp)zakupiliśmy mieszkanie na rynku pierwotnym z myślą o wynajmie. Początkowo chcieliśmy je wynajmować w ramach najmu prywatnego, w tej chwili zastanawiamy się nad wynajmem w ramach działalności gospodarczej, stąd pytania:
1. Czy wystarczające jest posiadanie jednego lokalu na wynajem czy też musi być ich więcej niż jeden (na jednym z portali przeczytałem, że tak)a w związku z tym czy wynajmowany garaż w tym samym budynku można uznać za oddzielny lokal niemieszkalny na wynajem ?
2. Prowadzę inną działalność gospodarczą – czy w takiej sytuacji możliwe jest rozszerzenie dotychczas prowadzonej działalności gospodarczej o najem i wspólne rozliczanie przychodów i kosztów ?
3. W przypadku prowadzenia najmu w ramach działalności – na kogo powinny być wystawiane rachunki dotyczące np. zakupu wyposażenia – na osobę fizyczną czy na działalność gospodarczą tej osoby ?

Reply
Grażyna 23-08-2011, 11:21

Witam, od 4 lipca wynajęłąm mieszkanie (będące własnością wspólną moją i męża, ale umowa jest tylko na mnie), najemca zapłacił mi za rok z góry, czy zgadza się Pan z tym co zamieszczam poniżej (jest to informacja od znajomej księgowej- odp. na moje pytanie jak mam sie rozliczyc z US )”Musi być zgłoszenie do opodatkowania – w Urzedzie dostanie Pani odpowiedni druk do wypełnienia,jezeli osiągnięty jest przychód to nie bedzie mógł byc ryczałt i nie bedzie mogł go płacić jeden z małżonków,będą to zasady ogólne 18% podatku co miesiąc z dochodu, czyli po odliczeniu kosztów najmu, 50%każdy , jeżeli jest to własność wspołna,na koniec roku zeznania do 30 kwietnia”
Pozdrawiam i prosze o informację, bo się pogubiłam

Reply
Aleksander 26-08-2011, 08:04

Witam
Mam pytanie. Rozpocząłem najem 10 sierpnia br, sprawy potoczyły się dość szybko i najemca zapłacił przy podpisaniu umowy za czynsz z góry – w US dowiedziałem się że nie mogę się już rozliczać ryczałtem bo osiągnąłem przychód przed powiadomieniem US o najmie. Teraz pozostają mi zasady ogólne, jestem osobą fizyczną, pracuję na etacie. Zasymulowałem rozliczenie podatkowe , uwzględniając dane z PIT 37 z zeszłego roku do PIT 36 z dodaniem przychodu który osiągnę do końca roku…. i pojawił się podatek w wysokości 6000 pln do zapłacenia. Dochód z najmu w tym rou nie przekroczy kwpoty 2800 pln. Skąd taka różnica ? Co źle zrobiłem ? dziękuję z góry za pomoc

Reply
Dominik 29-08-2011, 12:36

Witam,
Starannie przeczytałem wszystkie komentarze jednak nie znalazlem odpowiedzi na moje watpliwosci stad dwa pytania:

1/ Jak podejsc do tematu kaucji? Jakby nie bylo na poczatku jest to zysk ktory w teorii nalezy zwrocic po zakonczonym najmie. Jak to opisac i rozliczyc?

2/ Wydzielilem z domu jedno pietro na osobne mieszkanie z osobna ks wieczysto itp celem wynajecia. Jednak jako ze jest to wlasnosc cala administracje tj np sprzatanie wspolnej klatki schodowej, piwnicy, obejscie domu, oswietlnie czesci wspolnych (z mojego licznika) prowadze ja. Czy jest mozliwosc i jezeli tak to w jaki sposob przedstawic i obliczyc te koszty administracyjne?

Gdyby placic do wspolnoty czynsz wszystko bylo by jasne a jak to zrobic w przypadku wlasnosci ?

Bede wdzieczny za pomoc
Pozdrawiam Dominik

Reply
Wynajmistrz.pl 29-08-2011, 21:03

Akacja: chyba tak, należy jednak zgłosić to w US.
Mirosław: 1. Wszystko zależy od tego, jak sformułować umowę, ale generalnie tak.
2. Tak, wtedy właściwym urzędem jest ten dla rozliczeń osób zamieszkujących za granicą. W Wwie to US Śródmieście, w Katowicach, niestety, nie wiem :-(
AndrzejFX: Jeśli rozliczamy się jako osoba fizyczna, obowiązuje zasada kasowa, czyli płaci się podatek od rzeczywiście wpłaconego czynszu.
Anna: jeśli mieszkanie nie zmieniło przeznaczenia i cały czas było przeznaczone na wynajem (tylko nie udawało się znaleźć najemcy), to wydaje mi się, że koszty wtedy ponoszone można wliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Choć dla pewności potwierdziłbym to w US.
D: Umowę może podpisać ktoś, kto ma do tego tytuł prawny (np. akt własności), podatek też powinna płacić ta sama osoba (lub osoby). Tak więc umowę powinna podpisać Pańska Mama, obowiązek podatkowy również jej przypada. Jeśli chciałby Pan załatwiać formalności w jej imieniu, proponuję, żeby napisała Panu pełnomocnictwo (notarialne) do dysponowania lokalem. W razie czego mogę podesłać wzór – choć każdy notariusz będzie wiedział, jak to napisać.
Annagral: Wydaje mi się, że te wydatki poniesione przed rozpoczęciem najmu (łącznie z odsetkami) można wliczyć w koszty przez amortyzację, raczej nie bezpośrednio. Powiększą one wartość początkową lokalu. Nie potrafię powiedzieć, która forma opodatkowania będzie lepsza (mam za mało danych), ale w przypadku nowego mieszkania, gdzie mamy amortyzację i odsetki od kredytu często koszty są na tyle wysokie, że opłacają się zasady ogólne.
Mike_D: zapewne można rozliczać się na zasadach ogólnych. Bałbym się jednak wkładać w koszty całe odsetki, skoro wynajem dotyczy tylko części mieszkania.
Gośka: niestety, nie można zmienić formy opodatkowania w ciągu roku, jedynie w kolejnym roku (termin jest do 20 stycznia).
Rafał: obowiązuje zasada kasowa, czyli w 2012 roku raczej nie można odliczać wydatków poniesionych w 2011.
Jacek: 1. wg mnie wystarczy jeden lokal, można go rozliczać przez dg
2. Tak, trzeba tylko wtedy odpowiednio rozszerzyć zakres PKD
3. Chyba lepiej byłoby na dg, ale te wystawione na osobę fizyczną prowadzącą dg też powinny być ok.
Grażyna: odpowiedź księgowej jest bardzo ogólna, ale mniej więcej ok. Nie wybrała Pani ryczałtu do 20 sierpnia (wtedy minął termin), tak więc w tym roku należy rozliczać się na zasadach ogólnych.
Aleksander: jeśli pierwszy przychód pojawił się w sierpniu, to na wybór ryczałtu ma Pan czas do 20 września (patrz tutaj: http://www.wynajmistrz.pl/blog/2010/05/28/wiecej-czasu-na-wybor-ryczaltu-ustawa-weszla-w-zycie/). Co do wysokości podatku, to jeśli z wynajmu przychód wyniesie 2800 zł, to 6000 zł podatku musi wynikać z innych zarobków.
Dominik: 1. Kaucja nie jest przychodem, pobiera się ją od najemcy, a potem zwraca (reguluje to kodeks cywilny). Jeśli nie zwraca się jej w całości, bo np. pobiera się z niej jakieś zaległości najemcy, to wtedy należy rozpoznać przychód.
2. Chyba będzie trudno wliczyć to w koszty, bo trzeba by w jakiś sposób wycenić Pana pracę, musiałoby to być jakoś udokumentowane np. fakturami. Nie mam dobrego pomysłu, jak to „bezpiecznie” zrobić z punktu widzenia podatkowego.

Reply
Ricki 30-08-2011, 08:49

Witam,
podpisałem umowę najmu mieszkania o muszę określić sposób opodatkowania. Mieszkanie jest wspólną własnością małżonków. Żona prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym. Czy w przypadku zgłoszenia w US żony jako osoby rozliczającej najem straci ona prawo do opodatkowania działalności gospodarczej ryczałtem ??? Z góry dziękuję za odpowiedź !!!

Reply
Karolla 30-08-2011, 12:26

Witam,
mam pytania dotyczące wynajmu miejsca parkingowego w podziemnej wielostanowiskowej hali garażowej opodatkowanego na zasadach ogólnych:
1. czy muszę posidać jakiś dokument stwierdzajacy wartość miejsca parkingowego od którego zastosuję stawkę amortyzacji? w akcie notarialnym mam ogólną kwotę zakupu mieszkania łącznie z miejscem postojowym.
2. jaka obowiązuje stawka amortyzacji 4,5 czy 2,5% Panie w US podają 4,5% w necie mówią o 2,5%…
3. jeśli zastosuję stawkę 4,5% amortyzacji od wartości rynkowej i dodam koszty administracyjne dochód uzyskuję ujemny czy w takiej sytuacji muszę również składać jakieś info do US? czy wystarczy,że /do kwietnia 2012/ dodam te przychody i koszty do PIT36 /dochody z tyt. umowy o pracę/?
4. w przypadku zastosowania stawki amortyzacji 2,5% wyjdzie podatek do zapłaty. jak odliczyć kwotę wolną? miesięcznie tj. 46,34 zł od podatku czy od dochodu jaki uzyskam po dojęciu kosztów od przychodu z tyt. najmu. jeśli odejmę kwotę wolną którą już odejmuje mi pracodawca czy na koniec roku w PIT -cie będę i tak musiała zapłacić ten podatek? bedę wdzięczna za wyczerpującą odpowiedź opnieważ jak do tej pory w każdym US otzrymuję inne informacje ;))z góry dziękuję
pozdrawiam

Reply
MT 31-08-2011, 20:34

witam, mam pytanie połączone z następującycm scenariuszem:
- mieszkanie nabyte częściowo w 2006 r (zakup) oraz w pozostałej czesci w 2008 r (darowizna). Obtadowujacy swaja czesc nabyl rowniez w 2006 r.
- przez 3 lata zamieszkiwalem to mieszkanie, w tym czasie poniosłem rowniez wydatki na jego ulepszenie (generalny remont)

Pytania:
1. czy bezpieczne jest przyjecie jako wartosci nabycia ceny zakupy z 2006 r (moja czesc plus czesc pozniejszego darczyncy), czy tez moze powinienem wycenic czesc darowana osobno?
2. czy skoro zamieszkiwalem to mieszkanie, to bezpieczne jest zaliczenie do wartosci poczatkowej tego mieszkania wydatkow poniesionych na jego ulepszenie?
3. mieszkanie ma ponad 30 lat, nie jestem jego pierwszym włascicielem. czy moge dowolnie ustalic stawke amortyzaji <10%majac na uwadze to, ze wczesniej to mieszkanie zamieszkiwalem? czy skoro zamieszkiwalem to mieszkanie, mieszkanie amortyzowac dopiero od dzisiaj czy na potrzeby podatkowe, powinienem np. obliczyc amortyzacje dotychczasowa, co ograniczy sume kosztów amortyzacji mozliwych do uwzglednienia przy obliczaniu podstawy opodatkowania?

ehhh…

Reply
MT 31-08-2011, 20:37

z góry dzięki za odpowiedź i sory za literówki

PS.
nie wytrzymam z tą amortyzacją….

jest jakiś wzrór rejestru środków (środka) trwałego, którego należy się trzymać?

Reply
AZ 31-08-2011, 22:01

Witam,
mam pytanie o rozliczanie podatku od wynajmowanego mieszkania na zasadach ogolnych. czy jest możliwe uzyskanie „wzoru” za pomocą którego wyliczamy amortyzację. Co oznacza odliczanie amortyzacji narastająco? Czy podatek równiez obliczamy narastająco? Czy kwotę wolną od podatku odliczamy co miesiąc czy na koniec roku? Błagam o pomoc.

Reply
kasia 01-09-2011, 12:13

Planuje wynajem mieszkania, ktore kupilm wraz z mezem w Polsce. jaki sposob opodatkowania powinnimy wybrac jesli mieszkamy i pracujemy za graniaca. Czy w Polsce na zasadach ogolnych (jednakze my juz rozliczamy sie za granica) czy ryczalt czy tez powinnismy sie rozliczyc tylko w kraju w ktorym rezydujemy poniewaz nie powinnismy byc opodatkowani dwa razy za to samo??? czy ten wybor nalezy o nas???

Reply
Bo.Ka 02-09-2011, 10:34

W jednym z poprzednich emaili jest informacja, że „Amortyzacja to 1,5% rocznie wartości początkowej dla mieszkania własnościowego, 2,5% rocznie dla spółdzielczego. W niektórych przypadkach można też zastosować amortyzację przyspieszoną do 10% rocznie.”

czy mógłbym prosić o odpowiedź jakie to są przypadki lub wskazanie gdzie mogę coś o nich znaleźć?
Dziękuję i pozdrawiam
Najlepiej brać 1/12 wyliczonej kwoty miesięcznie

Reply
Sowa 05-09-2011, 13:19

Mieszkam w miejscowości turystycznej,ja z mężem kupiliśmy mieszkanie na kredyt,które chcemy wynajmować turystom. Nie mamy działalności gospodarczej i nie wiemy jaki dochód osiągniemy.Jak mamy się rozliczać? do jakiej kwoty możemy dorobić na wynajmie żeby nie zgłaszać do US,czy jest to w obowiązku zgłosić o ile mamy zamiar wynajmu.

Reply
OLGA 08-09-2011, 11:56

Witam,
mam pytanie- czy prowadząc działalność gospodarczą ( głównie handel samochodami ale w przedmiocie dg wpisany również został wynajem mieszkań ) można opodatkować przychód z najmu mieszkania podatkiem zryczałtowanym?
Z GÓRY DZIĘKUJĘ ZA ODPOWIEDŹ

Reply
BeataM 12-09-2011, 16:08

Witam. Wnajmuję mieszkanie na zasadach ogólnych i mam pytanie dotyczące rozliczenia rocznego Pit 36. Nie posiadam innych dochodów czy mogę odliczyć ulgi (internetowa,na dzieci)i czy otrzymam wtedy zwrot zapłaconego podatku?

Reply
Stokrotka 13-09-2011, 21:48

Witam,
Uprzejmie proszę o porady.

Pierwsze pytanie:
Czy gdy w umowie mam powiedzmy 1500zł zapisane jako czynsz a 500zł jako dodatkowe koszty utrzymania nieruchomości (za wodę, gaz, prąd, opłaty czynszowe dla spółdzielni itp) płatne dodatkowo przez najemcę a najemca wpłaca na konto pełne 2000zł w tytule pisząc ‚czynsz za … nazwa miesiąca’ to czy urząd weźmie pod uwagę czynsz 1500zł czy 2000zł (sugerując się wpłatami na konto)

Drugie pytanie:
Czy jeśli lokal jest współwłasnością w której mam 65% udziałów a rodzice mają 55% udziałów to mam prawo zarządu nad nieruchomością i mogę wynająć samodzielnie i nie będą oni opodatkowani? Bądź czy gdy z rodzicami zawrę umowę użyczenia tych 55% udziałów w lokalu do wykorzystania to nie będą musieli odprowadzać podatku za te 55%? Chciałabym to tak zrobić aby cały podatek płacony RYCZAŁTEM był moim tylko obowiązkiem a nie rozbijany na 3 osoby, bo rodzice nie uzyskują żadnego dochodu z tego wynajmu (na co wyrażają zgodę)
dziękuję za odpowiedzi

Reply
GH 16-09-2011, 20:05

Witam.
Całkiem przypadkiem znalazłam w internecie tego bloga :) Właśnie stałam się właścicielką kawalerki i zaczynam przygotowywać się chociaż „teoretycznie” do jej wynajmu. W związku z tym,że jestem całkowitym laikiem w kwestii podatków i nieruchomości, mam jak wszyscy tu przede mną wiele pytań. Może najpierw naświetlę swoją sytuację. W roku ubiegłym (X.2010r.) wzięłam kredyt mieszkaniowy na zakup mieszkania. Kredyt jest w walucie EUR. W umowie kredytowej mam zapis, który pozwala mi spłacać kredyt w EUR. Walutę kupuję w kantorze (mam zachowane kwity zakupu) i spłacam na razie tylko odsetki od kredytu, gdyż mieszkanie na moment zawarcia umowy było budowane przez dewelopera i korzystam z okresu karencji. Za kredyt zapłaciłam prowizję w wysokości 2,0% i ubezpieczenie wkładu własnego oraz opłaty za przeprowadzenie kontroli na terenie budowy przez pracownika banku (mam potwierdzenie wpłaty do kasy banku waluty i oplat w PLN oraz w przypadku walut również kwit z kantoru). Dodatkowo przed podpisaniem umowy bank życzył sobie, abym z deweloperem podpisała umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego.Teraz już po oddaniu mieszkania podpisałam akt notarialny przenoszący na mnie własność nieruchomości. Czy te wszystkie wymienione przez mnie koszty mogą stanowić koszt uzyskania przychodu, o ile wybiorę metodę opadatkowania na zasadach ogólnych i wynajmę mieszkanie jeszcze w tym roku? Lub też czy mogą stanowić zwiększenie podstawy, od której nalicza się amortyzację? I dodatkowo czy mogę przyjąć do rozliczenia kurs, po którym faktycznie zakupiłam walutę czy też kurs średni NBP? To jest na razie jedna kwestia, a teraz druga.
Odbiór mieszkania nastąpił w czerwcu br, akt podpisałam we wrześniu, faktury zakupy materiałów budowlanych na wykończenie lokalu (np. glazura, terakota, kleje, itp.) mam za okres VII-IX. I teraz we IX-X znajomy bedzie mógł mi mieszkanie wykończyć. Mam nadzieję,że przy końcu roku ok. XII uda mi się kawalerkę wynająć poprzez ogłoszenia prasowe (faktura). Jeśli tak, to wówczas te wszystkie wcześniej wymienione koszty i te na faktury będę mogła zaliczyć jako koszty uzyskania przychodu. Jeśli natomiast mi się nie uda, wynajem bedzie w przyszłym roku, to wówczas te koszty mogą być zaliczone tylko, jako zwiększające podstawę, od której jest naliczona amortyzacja. W moim przypadku amortyzacja będzie wynosiła 1,5% od ceny mieszkania, odsetek od kredytów, 2xtaksa notarialna, opłat za kredyt, prowizji kredytowej, ubezpieczenie mieszkania, ubezpieczenie wkładu własnego, opłata sądowa za wpis hipotek (wykazane w umowie kredytowej)aż do momentu wynajmu. Natomiast podatek od nieruchomości, opłaty administracyjne, które będę ponosiła to tylko te, które bedą dotyczyły następnego roku mogą stanowić koszty uzyskania przychodu za wynajem w przypadku wynajęcia w przyszłym roku. Za ten rok bedą moim kosztem , ale bez możliwości ich odliczenia w US.
Wiadomo,ze przy wynajmie musze takze wyposażyć mieszkanie i wcześniej jak czytałam, to mowa była o zakupie (np. szafy, łóżka, sprzętu agd) jednostkowym powyżej 3,500 zł i wówczas jeśli kupię np. TV za powyżej 4.000 zł mogę naliczyć od tej kwoty amortyzację także w wysokości 1,5%? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź, która ułatwi mi zrozumienie i ogarnięcie tych trudnych tematów. Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie. GH

Reply
GH 16-09-2011, 20:11

aaaa. sierotka ze mnie ;) powinnam jeszcze uściślić pytanie.
Rzeczy ruchome , ktore bedą zakupione do mieszkania, ale tańsze od kwoty 3.500 zł nie podlegaja amortyzacji i to juz jest tylko moj koszt.
Dzięki za wyjaśnienie rownie tego. Pozdrowka :-)

Reply
Piotr 18-09-2011, 22:48

Witam. Planuję wynajmować mieszkanie w kamienicy, w której jest mała wspólnota mieszkaniowa i rozliczać się z US na zasadach ogólnych. Proszę o wyjaśnienie dwóch kwestii:
1)za zgoda wszystkich właścicieli mieszkań, zarządca pobiera składkę na fundusz remontowy, w ramach którego opłacany jest zaciągnięty przez wspólnotę kredyt na ocieplenie budynku. Chciałbym ten fundusz opłacać z pieniędzy otrzymywanych od najemców, niezależnie od czynszu. Czy te pieniądze (150 zł/mieś) mogę uznać za cześć opłaty administracyjnej i nie wliczać do dochodu podlegającego opodatkowaniu, tak jak pieniądze za wywóz śmieci, czy za wodę? Czy US może mieć podstawy do zakwestionowania takiego postępowania, oraz czy może się to kłócić w jakiś sposób
z planowanym amortyzacją (w wysokości 7 % wartości mieszkania)?
2)mieszkanie które będę wynajmować jest kupione za pieniądze z kredytu ,,Rodzina na swoim” udzielonego jeszcze na ,,starych zasadach”, wobec czego przez najbliższych 8 lat połowa odsetek będzie opłacana z kasy państwowej. Czy pozostałe odsetki, które sam zobowiązany jestem płacić bankowi, mogę traktować jako koszt uzyskania dochodu i odliczać od podatku?
Serdecznie dziękuję za odpowiedź, oraz za prowadzenie tego niezwykle pomocnego bloga. Piotr.

Reply
Krystian 19-09-2011, 19:09

Witam. Byłbym wdzięczny za wyjaśnienie kwestii amortyzacji w przypadku wynajmu prywatnego. Przeszukałem już dziesiątki stron i nie mogę znaleźć informacji o tym, czy amortyzację na zasadach zwykłych (nie uproszczonych) można przeprowadzić w przypadku najmu prywatnego. Z tego, co rozumiem, amortyzacja następuje na podstawie wpisu dot. środka trwałego (mieszkania) w ewidencji/księdze środków trwałych. Ale taką księgę prowadzi się z tego, co wiem, podczas prowadzenia działalności gospodarczej. Czy to oznacza, że jako osoba nieprowadząca działalności gospodarczej muszę stosować amortyzację na zasadach uproszczonych? Podobne pytanie dotyczy pozostałych źródeł odliczeń – czy na przykład odsetki od kredytu można odliczać też tylko w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Reply
Robert 20-09-2011, 08:02

Witam
W listopadzie 2010r kupiłem dom na kredyt. W tym roku we wrześniu podpisałem pierwszą umowę najmu. W związku z tym czy odsedki od kredytu mogę zaliczyć do kosztów wynajmu
(rozliczenie ogólne) i czy odsedki przed podpisaniem umowy też. Pytam, dlatego bo w urzędzie skarbowym w Chrzanowie pani powiedziała ze nie mogę odpisać odsetek. Jeśli jednak mogę odpisać to proszę powiedzieć, na jakiej podstawie żebym wiedział, na czym stoję. Za odpowiedź góry dziękuję.

Reply
AGAWA 23-09-2011, 22:07

Dzien Dobry, wynajmuję mieszkanie na zasadzie ryczałtu od dwóch lat, od września b.r. zaczęłam wynajmować dom który został wybudowany z kredytu i środków własnych. Moje pytanie brzmi: chcialabym od przyszłego roku 2012 przejść na rozliczenie podatku na zasadach ogólnych, w jaki sposób mam obliczać amortyzację mieszkania i domu? Dodam jeszcze że mieszkanie zostało zakupione w 2004 roku na kwotę 70000 zł + opłaty notarialne, a dom został wybudowany (zakończenie budowy) w 2010 roku, gdzie wzięliśmy 149tys. kredytu we frankach i dołożyliśmy około 150tys. zł własnych oszczędności. Czy opłacałoby mi się wziąć wycenę od rzeczoznawcy a potem ją zaliczyć w koszty ?
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Reply
kasia 02-10-2011, 13:37

Witam- nie pracuję , wynajmuję mieszkanie + biuro jednej firmie , rozliczać się będę na 8,5% . czy dobrze zrobiłam ? nie ponoszę tam żadnych kosztów. po prostu przekazałam im w najem całkiem nowe mieszkanie oni sobie wszystko opłacają tzn media. I drugie pytanie chcę wynająć lokal innej firmie czynsz 3000zł netto w umowie // czy to znaczy że na konto otrzymam +3tyś + 23%vat =3690z ? tak to rozumie..? czy dobrze? i proszę o poradę jak się rozliczać czy też ryczałt ? oni robią sobie remont i płacą za wszystkie media.. z góry dziękuję.!

Reply
Dominik 03-10-2011, 08:58

Witam,
Moze pomoge w sprawie tych nieszczesnych odsetek od kredytu. Ja bede rozliczal sie w Gdansku i tutaj sa 2 opcje:
1/ sprawa jest w 100% czysta jezeli w umowie kredytowej jest zapis ze mieszkanie kupuje sie w celach wynajmu. w takim przypadku bez problemow mozna odliczac odsetki od kredytu jako koszt. Oczywiscie trzeba miec z banku oficjalne drugi w ktorym bank przedstawia wysokosc odsetek i splaty kapiału.

2/ druga opcja – z ktorej planuje skorzystac ja jako, ze ww. wpisu w umowie kredytowej nie mam – to normalnie odliczac odsetki jak powyzej ale byc gotowy na wizyte US. W takim przypadku nalezy udowodnic, ze dane mieszkanie jest zeczywiscie wynajmowane i nie ma tam zadnych kombinacji. w moim przypadku jest to proste, nie mam nic do ukrycia i planuje je wynajmowac min przez nast 15 lat.

Wiem rowniez ze mozna wypelnic specjalny formularz do ministerstwa finansow z prosba o interpretacje indywidualna. nie jest to darmowe ale w przypadku jakichkolwiek watpliwosci US musi zastosowac sie do tej referencji. Ja chyba jednak nie bede z tego korzystal.

Pozdr i powodzenia

Reply
Ola 03-10-2011, 18:45

Wynajmuje mieszkanie od trzech lat, ostatnio bylo wlamanie i moi lokatorzy zarzadali pisemnie rolet antywlamaniowych bo to parter i sie boja teraz. Czy moge odliczyc te rolety od podatku?
Rozliczam sie na zasadach ogolnych

Reply
Leszek 05-10-2011, 14:56

Witam serdecznie.

Od 4 lat mieszkam i pracuje w Wielkiej Brytanii. W 2010 roku kupulem mieszkanie na kredyt. We wrześniu br to mieszkanie zostało wynajęte. Chce zgłosić to do US gdyż w 2012 roku planuje zakup kolejnego mieszkania i chce by dochody z wynajmu były brane pod uwagę przed przyznaniem kolejnego kredytu. Jak mam rozliczać się z US gdy dochody uzyskuje za granicą ponadto koszty takie jak kredyt i czynsz przewyższają dochody z wynajmu ( strata co miesiąc około 300 zł)
Pozdrawiam
Leszek

Reply
GREGOR 10-10-2011, 09:30

Witam serdecznie.
Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym 19%. Czy podatek z wynajmu mogę rozliczać na zasadach ogólnych i według jakich stawek?

Reply
DrU 11-10-2011, 18:50

Witam!
Wynajmuję mieszkanie od 1 października 2011 i jest to pierwszy raz kiedy mieszkanie zostało wynajęte. Czy w kosztach rocznych mogę uwzględnić amortyzacje za 12 miesiecy czy tylko za 4 (od kiedy rozpoczął się wynajem)?
Pozdrawiam,
Michał

Reply
romek 12-10-2011, 13:54

Witam Mam pytanie czy remont można odliczyć na podstawie paragonów za materiały czy muszę mieć faktury? Kwoty są niskie bo to zaledwie ok.2500zł, ale pozwoliłoby mi to zrównać przychód z najmu do końca tego roku który wyniesie jakieś 2400zł. W następnym roku mógłbym przejść na ryczałt 8,5%.

Mieszkanie kupiłem w lipcu, wynajem od października-czy ewentualnie na te 3 miesiące mógłbym sobie przyjąć amortyzację? Czy ma to być amortyzacja na tę 1/4 roku kiedy prowadzony jest wynajem?

Reply
AGAWA 13-10-2011, 15:35

Halo , puk, puk czy ktoś tu odpowiada na te pytania, czy może to już nie aktualna strona???

Reply
Wynajmistrz.pl 13-10-2011, 15:39

Witam AGAWA, jak najbardziej odpowiada, ale ze względu na nadmiar pytań i pracy związanej z serwisem robię to hurtowo ;-) mniej więcej raz na miesiąc.

Reply
Mnovak 13-10-2011, 20:21

Dzień dobry.
Wynajmujemy z mężem mieszkanie i chcielibyśmy odprowadzać podatek, jednak właścicielem mieszkania są moi teściowie. Mój mąż ma pełnomocnictwo w związku z wynajmem lokalu. Zysk z wynajmu również przypada jemu. Czy w takim wypadku, mąż jako wynajmujący i mający z tego dochód może odprowadzać podatek np. od darowizny czy ten obowiązek spoczywa tylko na właścicielu.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Serdecznie pozdrawiam

Reply
Kooba 14-10-2011, 23:30

Witam,
również w moim przypadku sprawa jest dość zawiła – jesteśmy z narzeczoną współwłaścicielami mieszkania, które wynajmiemy od 1 listopada br. Oboje zameldowani na dolnym śląsku (w różnych miejscach), a zamieszkali w Warszawie.
1. Jako wynajmujący na umowie powinniśmy być chyba oboje, czy w związku z tym fakt wynajęcia należy zgłosić w dwóch urzędach i odprowadzać 1/2 podatku do każdego z urzędów?
2. Czy może da się skonstruować umowę tak, żeby wynajmujący był jeden (przy pisemnej zgodzie drugiego) i podatek płacilibyśmy tyko w jednym US?
3. Ma wrażenie, że skomplikowane przepisy potrafią skutecznie zniechęcić do płacenia podatków…

pozdrawiam,
Kuba

Reply
GH 17-10-2011, 16:47

Witam ponownie. Jeszcze mam zapytanie odnosnie odliczeń kosztów uzyskania przychodu. Koszty, związane z przygotowaniem mieszkania zakupionego od dewelopera, ponoszę w tym roku, mieszkanie wynajmę w przyszłym roku, to w przyszłym roku będę mogła odliczyć poniesione koszty, czy juz przepadnie i będę miała do zapłaty podatek pomniejszony tylko o ewentualne koszty, ktore mogę ponieść w przyszłym roku.

Reply
beti158 22-10-2011, 03:59

witam serdecznie,
mam następujące pytania:
1. mieszkanie po rodzicach odziedziczyłam w lutym, wynajęłam je od 1 kwietnia, czy mogę odliczyć koszty czynszu, remontu oraz zakupu mebli dokonane w miesiącach luty-marzec
2)od października wynajmuję mieszkanie innej osobie. która zapłaciła za wynajem za rok z góry. Czy wobec tego mogę odliczyć amortyzację (spółdzielcze własnościowe – 2,5%) za cały ten okres, czy koniecznie miesięcznie

Reply
Dorota 24-10-2011, 16:01

Dzień dobry,
wynajmuję lokal użytkowy jako osoba, która prowadzi działalność gospodarczą. Do tego dochodzi fakt, iż jestem podatnikiem VAT. Co miesiąc płacę dużo podatku. Czy jest możliwe, abym przeszła na ryczałt? Czy wystarczyłoby zmienić wynajmującego? Pozdrawiam serdecznie

Reply
Dorota B 25-10-2011, 19:25

Witam
Bardzo prosze o odpowiedz. Zakupiłam z męzem w lipcu mieszkanie na kredyt /rynek wtórny/ od 1 października wynajełam. Wybrałam opodatkowanie na zasadach ogólnych. Mój dochód z cznszu to 600zł.moje pytania:
Czy odsetki od kredytu moge wliczyc w koszt mąż pracuje ja jestem rolnikiem /mieszkanie jest od nas oddalone okolo 100km/, czy amortyzację mieszkania mogę odpisac nie prowadzac rzadnej ewidencji środków trwałych, tylko zastosować wyliczenie /od wartosci zakupu 150 000/ dodam ze chcem amortyzować tylko mieszkanie a nie wyposarzenie.Pozdrawiam

Reply
Bogdan 26-10-2011, 20:40

Witam
Razem z żoną jesteśmy właścicielami mieszkania które wynajmujemy od 2010 r. Umowa najmu byla zawaeta do czerwca 2011. Na starcie umowy (w 2010 r.) zgłosiliśmy w US rozliczanie podatku ryczałtem oraz oświadczyliśmy że podatek będę rozliczał ja. Czy w związku z przejściem umowy na rok 2011 powinniśmy ponowić oba oświadczenia (o ryczałcie i o płacenia podatku przeze mnie)?

Reply
Grażyna Paczóska 28-10-2011, 17:32

Gdzie podatnik obywatelstwa polskiego mieszkający za granicą płaci podatek od wynajmu mieszkania położonego w warszawie.Tutaj żadnych podatków nie płaci i nie jest zameldowany.?

Reply
Maja 28-10-2011, 18:29

Witam,
bede rozliczac sie ryczaltem 8.5%.Czy jesli mam umowe podpisana na rok,a najemca zrezygnuje np po10 miesiacach to czy musze dalej placic za 2 pozostale miesiace?Czy po prostu place tylko za to co w rzeczywistosci zarabiam,czyli za te 10 miesiecy?
Dziekuje z gory za odpowiedz.

Reply
kasia 30-10-2011, 13:43

Witam. Mam pytanie, w sierpniu podpisałam umowę na wynajem mieszkania jednej pani. dałam jej klucze a ona ciągle zwlekala z zapłatą aż wkońcu po 1,5m-ca się wyprowadziła, nic nie płacąc nawet za jeden miesiąc, zadzwoniła zeby oddać klucze, umowiła się na mieście. martwi mnie sprawa umowy bo w tym momencie nie mamy prawnie rozwiązanej umowy, pani już tam nie mieszka, nie płaciła nam za wynajem, a zadzowniła że zgłosiła nas do urzędu skarbowego i że tego pożałujemy. proszę o pomoc co robić? jak się zachować, jak prawnie rozwiązać umowę, jak odprowadzać podatek skoro nie dostaliśmy pieniędzy??? proszę o pomoc

Reply
Maja 01-11-2011, 19:45

Witam,
Mam jeszcze jedno pytanie.Czy jesli jestem rezydentem podatkowym w UK i tam place podatki to czy tutaj wynajmujac mieszkanie musze wpisac wypelniajac pit adres w Londynie czy tez moge wpisac adres w Krakowie pod ktorym jestem ciagle zameldowana?I jaki pit mam wypelnic-jestem zupelnym laikiem w tych kwestiach.Czy mozna tez prosic o „instrukcje”krok po kroku co nalezy zrobic przed rozpoczeciem wynajmu po raz pierwszy?wiem ,ze najpierw napisac oswiadczenie jak bede chciala sie rozliczac.A co dalej?Czy jak pojde zlozyc oswiadczenie do US to jeszcze cos powinnam zrobic,wziasc jakies papiery,cos podpisac…?Prosze o pomoc,bo US mnie przeraza i samo wypelnianie pitow tez.Moze nie bedzie to takie trudne,ale na razie dla mnie jest to skomplikowane.Bardzo prosze o pomoc i bardzo dziekuje.

Reply
Jagoda Ostrowska 03-11-2011, 15:49

Witam!Moja 10-letnia córka jest właścicielką mieszkania własnościowego typu M-3,Ponad 2 lata stało puste,jednak od lipca br.wynajęłam je,by nie pokrywać kosztów typu czynsz,prąd,gaz.Nie zgłosiłam jednak tego faktu do US z powodu niewiedzy.Chciałabym to zrobić,ale boję się konsekwencji….Zaznaczam,ze wymówiłam mieszkanie najemcom do końca listopada br.z powodu niepłacenia.Jestem osobą bezrobotną,bez przychodów poza rentą dziecka….Będę wdzięczna za odpowiedź co mam teraz zrobić,żeby było dobrze.Jeżeli znajdę następnych ,kompetentnych najemców od razu zgłaszam do US.

Reply
Gaja 04-11-2011, 15:40

Witam
Prosze o wyjasnienie w kwestii opodatkowania Wynajmującego, jesli zawarł z Najmujacym umowe, w ktorej
Najmujący przeprowadza remont mieszkania (centralne ogrzewanie zamiast pieców węglowych, łazienka zamiast prowizorycznej , kafelki itp)- wszystko na podstawie faktur z własnych środków.
Wynajmujacy wyraził zgode na remont w kwocie 20 tys.PLN, z tego
10 tys. poikrywa z własnych środków (zwraca najmujacemu w gotówce)
a kolejne 10 tys. Wynajmujący odbiera nie płacąc czynszu az do wyczerpania tej kwoty.
Jak nalezy opodatkowac te kwoty i w którym momencie?
Bede wdzieczna za pilna odpowiedź
-

Reply
GH 07-11-2011, 20:08

proszę o krótką informację – kiedy można spodziewać się odpowiedzi na zadane pytania?

Reply
betina 12-11-2011, 22:33

Witam czy można w umowie najmu zawrzeć poniższe zapisy:

Najemca, na podstawie rozliczenia przedstawianego przez Wynajmującego, będzie wpłacał przedpłatę na rzecz opłat za media (woda zimna i ciepła,energia elektr.,gaz,CO) do piątego dnia każdego miesiąca na rachunek Wynajmującego nr:…………………………………………………………………. Wysokość przedpłaty będzie ustalana w następujący sposób :
-spisanie 1 dnia każdego miesiąca stanu liczników gazowego, ciepłej i zimnej wody, energii elektrycznej, centralnego ogrzewania (CO)
-wyliczenia miesięcznego zużycia gazu, ciepłej i zimnej wody, energii elektrycznej, CO (różnicy między obecnym a ostatnio spisanym stanem liczników)
-wyliczenia przybliżonego kosztu zużycia (dla każdego media pomnożenie różnicy przez stawkę za 1 jednostkę); stawkę do obliczenia kosztów zużycia ciepłej i zimnej wody oraz CO przyjmuje się z ostatniego rozliczenia ze Wspólnoty Mieszkaniowej, zaś gazu i energii elektrycznej z ostatniej faktury od Dostawcy z uwzględnieniem opłat stałych tj. przesył itp.

Każdorazowo po otrzymaniu rozliczenia ze Wspólnoty Mieszkaniowej i faktur od Dostawców gazu i energii elektrycznej Wynajmujący podsumuje opłaty i porówna z przedpłatami wpłaconymi przez Najemcę.

W przypadku, gdy suma opłat za media za rozliczony okres będzie wyższa od wpłaconych w tym okresie przez Najemcę przedpłat, Najemca wpłaci brakującą kwotę na konto Wynajmującego w ciągu 7 dni od przekazania rozliczenia przez Wynajmującego.

Wynajmujący zastrzega sobie prawo do podniesienia przedpłaty na opłaty momencie podwyżek tych opłat.

Dziękuję za odpowiedź,pozdrawiam

Reply
Agawa 14-11-2011, 09:34

Wysyłam jeszcze raz bo pomyliłam adres e-mailowy.

Reply
Piotr 16-11-2011, 11:08

Czy odpowiedzi można spodziewać się przed 20.XI br.?
Pierwszy przychód za wynajm uzyskałem w październiku,
i jeśli okaże się, że części koszów nie powinienem odliczać, chciałbym zdążyć ze złożeniem deklaracji o rozliczeniu ryczałtowym. Z góry dziękuję za wiadomość. Piotr.

Reply
Jaana 17-11-2011, 01:03

Witam serdecznie,
Zaciągnęłam kredyt na mieszkanie ze stanowiskiem garażowym. Postanowiłam wynająć tylko miejsce garażowe.
Pobieram za nie opłatę w wysokości 250 zł.
Z kwoty tej ja pokrywam koszty czynszu (ok.100zł) oraz część opłaty kredytowej.
Moje pytanie: jaką kwotę rozliczam z US ? czy powinnam odjąć od 250 zł koszt czynszu, czy powinnam odjąć również kwotę jaką pokrywam część kredytu (-> jak tą kwotę kredytową obliczyć w przypadku, gdy kredyt obejmuje zarówno stanowisko garażowe jak i mieszkanie ?)
Co jeśli w zasadzie nie zarabiam na tym wynajmie, a jedynie pokrywam koszty stanowiska garazowego ?
Z góry uprzejmie dziękuję za odpowiedź.Pozdrawiam

Reply
iwonna 19-11-2011, 20:26

prosze o podanie terminów płatnosci podatku od najmu płaconego kwartalnie ryczałto. dziekuje.

Reply
zagubiona 20-11-2011, 22:36

Witam ja się nieco juz w tym zagubiłam i proszę o wyprostowanie mojego toku myślenia. Prowadzę działalność gospodarczą – usługi. Obecnie mam mieszkanie swoje ( nie jest to majątek działalności) i chce je wynająć nie zależnie od działalności – więc najem prywatny (chyba :() czy ja to w gminie muszę zgłaszać i dokonywać zmiany w Wpisie do Ewidencji ? czy wystarczy wysłać do US oświadczenie o wyborze opodatkowania najmu ( zasady ogólne). Dziękuję za odpowiedź
Zagubiona

Reply
Andrzej 22-11-2011, 10:57

Witam, wpadłem na tę stronę i jestem pod wielkim wrażeniem. Do rzeczy: właśnie zacząłem wynajmować mieszkanie i do 20.12 muszę zdecydować jaką formę opodatkowania wybrać. Pytania do rozliczania na zasadach ogólnych:
1. przychody – najemca płaci mi x+y z czego x to mój zarobek, a y to opłaty – czynsz spółdzielni, energia i gaz, które ja przekazuję do wymienionych podmiotów. Czy ustalając przychód mogę zignorować y i później zignorować również punkt w kosztach – opłaty administracyjne?
2. Amortyzacja – mieszkanie kupiłem 6 lat temu jest to spółdzielcze mieszkanie własnościowe – jak stawka amortyzacji jest tu odpowiednia? Wartość mieszkania, z tego co widziałem piszecie Państwo o wartości początkowej – mam użyć tej z momentu kupna? Hm, teraz jest 2 razy więcej warte i mam aktualną wycenę.
3. Odsetki od kredytu – jest tak, że moje kredyty w międzyczasie uległy modyfikacji i konsolidacji i kredyt na to mieszkanie nie jest już oparty tylko o hipotekę tego mieszkania, ale również drugiego (którego nie wynajmuję). Wartość kredytu też jest większa niż początkowa na zakup tego mieszkania na wynajem. Czy mogę wziąć pod uwagę obecny kredyt oparty o 2 hipoteki i większy dwukrotnie od oryginalnego pod zakup tego właśnie mieszkania, czy tylko kredyt (którego właściwie już jako takiego nie ma), który był specjalnie wzięty pod zakup tego mieszkania?
pozdrawiam
Andrzej

Reply
Wynajmistrz.pl 22-11-2011, 18:34

Ricki:
Raczej nie, po prostu wykazuje się najem jako jedno ze źródeł przychodu i od niego płaci odpowiedni ryczałt (8,5%).

Karolla:
1. Tak, należy w jakiś sposób określić wartość początkową. W przypadku nabycia drogą kupna i ustalania wartości początkowej poprzez cenę nabycia, bierze się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem np. koszty aktu notarialnego, odsetki od kredytu, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania. Wydaje mi się, że wartość z wyceny przez biegłego można zastosować, gdy nie jesteśmy w stanie określić wartości początkowej poprzez cenę nabycia. Można też zastosować metodę uproszczoną, ale wtedy kwota początkowa z reguły wychodzi dużo niższa niż w przypadku, gdy weźmiemy cenę nabycia i koszty związane z zakupem.
2. Nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć, też słyszałem różne wersje (sugeruję sprawdzić w załączniku nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)
3. Jeśli dochód jest ujemny, to nie trzeba informować US, tylko odpowiednio to rozliczyć w PIT, w rubryce dot. dochodów z najmu i dzierżawy (uwaga, strata na wynajmie nie pomniejsza dochodu uzyskiwanego z innych źródeł).
4. Raczej nie powinno dwa razy odliczać się kwoty wolnej. Jeśli robi to już pracodawca, to przy wynajmie lepiej tego nie robić. Przy rozliczeniu rocznym i tak ten podatek będzie do zapłacenia. Jeśli jednak uwzględniać kwotę wolną w wynajmie, to za pierwsze miesiące się nie płaci i dopiero jak dochód przekroczy kwotę wolną (ok. 3000 PLN), to zaczynamy płacić.

MT:
1. Przyjąłbym cenę nabycia. Chyba będzie bezpieczniej.
2. Sugerowałbym nie.
3. Patrząc na artykuł 22j ustawy, to wydaje mi się, że można zastosować amortyzację przyspieszoną ([…]Podatnicy, z zastrzeżeniem art. 22l, mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika […])

MT:
Wzór ewidencji środków trwałych – tak, proszę poszukać w Google, jest sporo dostępnych takich wzorów. W przyszłości umieszczę takowy na blogu.

AZ:
Amortyzacja – co miesiąc odliczamy 1/12 od rocznej kwoty, która najczęściej wynosi 1,5% od wartości początkowej mieszkania. Nie bardzo wiem, o co chodzi z odliczaniem amortyzacji narastająco. Można powiedzieć, że podatek obliczamy narastająco tj. uwzględniając przychody i koszty od początku roku. Kwotę wolną uwzględniamy w pierwszych miesiącach i dopiero jak ją przekroczymy, to płacimy zaliczkę na podatek.

Kasia:
Trudno mi odpowiedzieć, jak rozliczać przychody w Polsce, jeśli mieszka się i pracuje za granicą. Sporo zależy od umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską i krajem, gdzie Państwo mieszkacie. To raczej nie jest pytanie dotyczące podatku od najmu, ale w ogóle podatków od przychodów uzyskiwanych w różnych krajach.

Bo.Ka:
Chodzi o tzw. amortyzację przyspieszoną. Jest to mozliwe tylko w przypadku nieruchomości mieszkalnych używanych, które zostały nabyte pięć lat lub później od oddania do użytkowania (art. 22j ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Sowa:
Wg mnie przychody z wynajmu zawsze należy rozliczyć. Istnieje tzw. kwota wolna od podatku, ale dotyczy ona dochodów ze wszystkich źródeł, a nie tylko z wynajmu. Być może dla wynajmu turystycznego są jakieś inne regulacje (ale nie słyszałem).

OLGA:
Można płacić ryczałtem, nie uwzględniając wtedy wynajmu w dg.

BeataM:
Przychody i koszty z wynajmu uwzględnia się w odpowiedniej rubryce w PIT36. Strata na wynajmie nie zmniejsza dochodu z innych źródeł.

Stokrotka:
Pyt. 1: lepiej by było, gdyby najemca robił dwa przelewy albo dokładniej opisywał wpłaty. Ale można próbować płacić podatek od niższej kwoty (1500 zł).
Pyt. 2: Niestety, nie jestem w stanie w tym momencie jednoznacznie odpowiedzieć.

GH:
1. Wg mnie te koszty powiększą wartość początkową, będącą podstawą amortyzacji.
2. Podobnie, wg mnie te koszty można dodać tylko do wartości początkowej. Wg zasady kasowej, koszty poniesione przed rozpoczęciem wynajmu raczej nie mogą być wliczane bezpośrednio w koszty.
3. Stawka amortyzacja sprzętu (pow. 3500zł) wynosi więcej niż 1,5% (sugeruję sprawdzić w załączniku nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Piotr:
1. Wydaje mi się, że funduszu remontowego nie powinno się wrzucać w koszty.
2. Wg mnie odsetki też można wrzucać w koszty, aczkolwiek nie widziałem interpretacji podatkowej, która by to jednoznacznie potwierdziła dla przypadku z „Rodziną na swoim”.

Krystian:
Można stosować amortyzację i odliczać odsetki dla najmu prywatnego rozliczanego na zasadach ogólnych. Nie trzeba koniecznie do tego prowadzić dg.

Robert:
Odsetki po rozpoczęciu wynajmu można wpuścić w koszty. Odsetki przed rozpoczęciem wynajmu mogą powiększyć wartość początkową. Proszę przejrzeć moje wcześniejsze odpowiedzi.

AGAWA:
W przypadku nabycia drogą kupna i ustalania wartości początkowej poprzez cenę nabycia, bierze się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem np. koszty aktu notarialnego, odsetki od kredytu, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania (to wziąłbym dla mieszkania). Wydaje mi się, że wartość z wyceny przez biegłego można zastosować, gdy nie jesteśmy w stanie określić wartości początkowej poprzez cenę nabycia (czyli ma to zastosowania dla domu). Można też zastosować metodę uproszczoną, ale wtedy kwota początkowa z reguły wychodzi dużo niższa niż w przypadku, gdy weźmiemy cenę nabycia i koszty związane z zakupem lub wycenę biegłego.

Kasia:
Nie potrafię powiedzieć, czy dobrze Pani zrobiła – to zależy od kwoty wynajmu. To, czy firma będzie płacić razem z VAT-em, zależy od tego, na jakie cele wynajmuje lokal. Jeśli na mieszkalne, to netto=brutto, jeśli na biurowe, powinna Pani do czynszu doliczyć VAT.
Chyba najprościej będzie rozliczać się ryczałtem, aczkolwiek sporo zależy od kosztów, które Pani ponosi (np. odsetki od kredytu, amortyzacja).

Dominik:
Dziękuję za wyjaśnienia! Prosimy o więcej i częściej  Ja sam nie daję rady.

Ola:
Wg mnie tak – jeśli wydatek był poniżej 3500 zł, to wpuszczamy bezpośrednio w koszty, jeśli >3500 zł – amortyzujemy.

Leszek:
Patrz wyżej (odpowiedź na pytanie zadane przez Kasie). To raczej nie jest pytanie dotyczące podatku od najmu, ale w ogóle podatków od przychodów uzyskiwanych w różnych krajach, stąd nie chciałbym się wypowiadać (aczkolwiek mam w tym pewne doświadczenie).

GREGOR:
Wydaje mi się, że w tym wypadku rozliczanie podatku od wynajmu na zasadach ogólnych będzie trudne…

DrU (Michał):
Ja uwzględniłbym amortyzację za 3 miesiące (październik, listopad, grudzień 

Romek:
Bałbym się wykorzystać paragony (bo na nich nie ma danych nabywcy, a więc nie ma dowodu, że to są paragony za produkty rzeczywiście kupione do tego remontu). Uwzględniłbym natomiast amortyzację za 3 miesiące (październik, listopad, grudzień).

Mnovak:
To jest darowizna teściów na Państwa rzecz, więc mają tu zastosowanie zasady dotyczące opodatkowania darowizn. Podatek od wynajmu natomiast zawsze powinien płacić właściciel.

Kooba
1. Wydaje mi się, że, niestety, trzeba płacić w dwóch urzędach.
2. Zapewne tak, ale nie potrafię na szybko wskazać dobrego rozwiązania.
3. Zgadzam się… ;-)

GH:
Te koszty powiększą wartość początkową (a więc nie „przepadną”, bo zostaną rozliczone przez amortyzację). W przyszłym roku, w którym rozpocznie się wynajem, będzie można rozliczyć tylko koszty poniesione w przyszłym roku.

Beti158:
1. Bałbym się uwzględniać koszty z lutego i marca. Ewentualnie można kombinować z powiększeniem wartości początkowej, ale to dłuższa kwestia.
2. Amortyzacji raczej nie można rozliczać „z góry” (czyli za cały okres).

Dorota B:
Tak, odsetki można odliczyć (patrz moje wypowiedzi wyżej i wypowiedź Dominika).
Amortyzację też można odliczyć (należy prowadzić prostą ewidencję środków trwałych w postaci tabelki).

Bogdan:
Nie, w tym wypadku chyba nie trzeba ponawiać oświadczeń.

Grażyna Paczóska:
Nie jestem, niestety, specjalistą od podatków płaconych przez obywateli mieszkających za granicą. Właściwy urząd skarbowy to wg mojej wiedzy Warszawa Śródmieście.

Maja:
Przy rozliczaniu na zasadach ogólnych lub ryczałtem, płaci się tylko za to, co najemca rzeczywiście wpłacił (zasada kasowa).

Kasia:
Rzeczywiście, warto by było mieć formalnie rozwiązaną umowę, żeby ta Pani nagle nie chciała się „wprowadzić”. Może warto tę umowę wypowiedzieć jednostronnie z powodu braku wpłaty (można wysłać na adres tej Pani za potwierdzeniem odbioru). Jeśli nie było przychodu (wpłaty), to nie trzeba płacić podatku, a względem US należy jedynie wykazać, że ta Pani nic nie wpłaciła.

Maja:
Nie jestem, niestety, specjalistą od podatków płaconych przez obywateli mieszkających za granicą, stąd wolałbym się nie wypowiadać bez wykonania dłuższej analizy.

Jagoda Ostrowska:
Wynajęcia mieszkania nie trzeba koniecznie zgłaszać do US (chyba że chce się płacić podatek ryczałtem), należy jednak płacić zaliczki na podatek, jeśli takowy się należy. W tej sytuacji należałoby policzyć podatek do zapłacenia (na zasadach ogólnych) – być może osiągnięte dochody (czyli przychody po odjęciu kosztów) nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku, stąd żaden podatek nie występował (czyli nie nastąpiła żadna nieprawidłowość). Jeśli jednak przekroczyły, należałoby wpłacić zaległy podatek, napisać tzw. czynny żal i od tego momentu solidnie się z podatków rozliczać.

Gaja:
Nie potrafię stwierdzić jednoznacznie, sugerowałbym zapytanie księgowej. Ale wydaje mi się, że pierwsze 10 tys. to są koszty wynajmującego (i można je odliczyć od przychodu, jeśli jednostkowo nie przekraczają 3500 zł), a w drugim przypadku rozpoznałbym przychód (mimo tego, że go nie ma) i koszty.

Betina:
Wg mnie tak, aczkolwiek pewnie próbowałbym sobie uprościć życie i zmniejszyć częstotliwość odczytów liczników i obliczania zużycia (można to robić np. co pół roku).

Jaana:
Jeśli rozlicza się Pani na zasadach ogólnych, to od przychodu (250 zł) może Pani odliczyć czynsz (100 zł) i amortyzację. Zapewne można próbować też odliczyć odsetki od kredytu, wyliczone przez proporcję wartości kredytu na stanowisko garażowe do całości kredytu, ale nie jestem pewien, czy warto, bo oszczędność będzie niewielka.

Iwonna:
Do 20. dnia miesiąca następującego po kwartale, czyli np. za pierwszy kwartał płacimy do 20 kwietnia albo, jeśli 20. dzień wypada w dzień wolny od pracy, do najbliższego dnia roboczego.

Zagubiona:
wg mnie ma Pani do wyboru albo rozliczanie przez dg (wtedy trzeba mieć najem w zakresie działalności) albo ryczałtem.

Andrzej:
1. Teoretycznie tak, ale należy to odpowiednio zapisać w umowie najmu (że opłaty ponosi najemca, być może za Pana pośrednictwem, ale generalnie to jest po jego stronie).
2. Stawka amortyzacji – proszę zajrzeć do załącznika nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wartość początkowa – w przypadku nabycia drogą kupna i ustalania wartości początkowej poprzez cenę nabycia, bierze się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem np. koszty aktu notarialnego, odsetki od kredytu, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania. Wydaje mi się, że wartość z wyceny przez biegłego można zastosować, gdy nie jesteśmy w stanie określić wartości początkowej poprzez cenę nabycia. Można też zastosować metodę uproszczoną, ale wtedy kwota początkowa z reguły wychodzi dużo niższa niż w przypadku, gdy weźmiemy cenę nabycia i koszty związane z zakupem.
3. Nie znam szczegółów tych kredytów, ale w koszty można wpuszczać tylko wydatki, które są konieczne/związane z osiąganymi przychodami, tak więc jeśli kredyt ten posłużył też do kupienia innego mieszkania (nie wynajmowanego), to raczej nie można całych odsetek wpuszczać w koszty. Natomiast zmiana zabezpieczenia kredytu wg mnie nie powinna wpływać, istotny był/jest jego cel.

Reply
Wynajmistrz.pl 22-11-2011, 18:39

Bardzo, ale to bardzo dziękuję za wszystkie pytania.
Niestety, ze względu na ograniczenia czasowe, nie jestem już w stanie odpowiadać na pytania zamieszczane pod tym wpisem. Zapraszam natomiast do komentowania innych wpisów. Proszę jednak o komentarze tematycznie związane z wpisem.
Pozdrawiam

Reply
Jaana 28-11-2011, 14:51

Serdecznie dziękuję za odpowiedź :)
Życzę Wszystkiego co najlepsze w Pana życiu za pomoc jakiej Pan tu wszystkim udziela.Pozdrawiam

Reply
kofeina 29-11-2011, 21:45

witam, czy można amortyzować kamienicę wybudowaną nąście lat temu z „dużej ulgi budowlanej”. Aktualnie odkupiłem od Ex połowę i stałem się właścicielem całej kamienicy.

Reply
Piotr 07-12-2011, 01:03

Witam wszystkich i współczuję autorowi bloga – został zasypany pytaniami ;). Nie znajduję odpowiedzi na stronie Urzędu Skarbowego, może ktoś jest w podobnej sytuacji i wie:

1. czy istnieje i jaki jest limit wydatków na dojazd do miejsca położenia przedmiotu najmu i z powrotem, uznawanych za koszt uzyskania przychodu z wynajmu ? Mieszkam za granicą. Które dokumenty są wystarczające: paragon za zakup paliwa, bilet kolejowy, lotniczy, komunikacji miejskiej, opłata za parkowanie na parkingu strzeżonym ?

2. Mieszkanie nabyłem ponad 5 lat temu, czy wciąż mogę je amortyzować w rozliczeniu podatku od jego wynajmu na zasadach ogólnych w roku 2011 i kolejnych latach ?

Pozdrawiam serdecznie!

Reply
aneta 09-12-2011, 07:45

DZień dobry .
W tym roku zamierzam wynająć mieszkanie na cele mieszkaniowe . Wynajmujący bedzie mi dawał co miesiąc na czynsz , gaz i kablówkę razem ok 500zł . Czy ja mam z tego zapłacić podatek ? Te pieniądze nie są dla mnie tylko zanoszę je na pocztę ? Ja nie pracuję to ewentualnie jak mam to rozliczyć ?

Reply
copy 12-12-2011, 17:09

Zamierzam utworzyć firmę, która będzie kupować nieruchomości (w kredycie, oczywiście) w tzw. hotelowcach (condominiach) w atrakcyjnych turystycznie miejscowaćiach RP z długoletnią gwarancją wynajmu – czy bardziej opłaca się utworzyć spółkę z o.o, czy otworzyć DG?

Reply
jasmin 12-12-2011, 23:05

Witam, proszę o poradę ostatni najemcy zniszczyli mi mieszkanie, konieczny był remont wszystkich pomieszczeń oprócz WC koszty remontu to około 27000 zł ponieważ opuścili je w październiku zeszłego roku remont był możliwy dopiero na wiosnę, trwał on około 5 miesięcy, przed jego zakończenie zaczęłam szukać klientów a w międzyczasie trwały prace wykończeniowe wraz z doposażaniem mieszkania. Pytanie: 1. czy jesli rozliczam się na zasadach ogólnych to moge odliczyć równiez rachunki uproszczone lub paragony osoby od których kupiłam pewne rzeczy lub swiadczyły usługe a nie były Vat-owcami np. w komisie kupiłam dywan – dostałam paragon?
2. Dlaczego strata (wyższe koszta niż przychód) na wynajmie nie zmniejsza dochodu z innych źródeł, skoro rozliczamy się PIT-em 36 to dochody z różnych żródeł sumujemy i od tego płacimy podatek a nie możemy odzyskać podatku, a koszty remontu były poniesione nie tylko z kwot uzyskanych z wynajmu?
3. Czy mogę odliczyć koszty mediów ponoszone w przerwie między jednym wynajmem a drugim?
4. Czy w przypadku zawarcia umowy zlecenia na wykonaie prac np. sprzątania, można wliczyć w koszta?
5.Jak odliczyć koszty dojazdów do wynajmowanego mieszkania jak to obliczyć i jaka jest max kwota?
6.Co rozumiemy pod pojęciem: pogorszenie się stanu przedmiotu najmu w sposób wykraczający poza granice normalnego zużycia, np czy po 6 miesiącach uzytkowania brudne ściany, które trzeba ponownie umalować wykraczaja poza granice normalnego uzycia proszę o podanie definicji lub przykładów?

Co do pytań zadawanych na forum informuję, że ubezpieczenie mieszkania i podatek od nieruchomości można zaliczyć do kosztów. Jeśli chodzi o podatek od nieruchomości to w przypadku wynajmujmu dla firmy na działalnośc podatek jest płacony od działalności przykładowo 1 m2 na cele mieszkalne =0,60 zł to w przypadku działalności 1 m2 = 21,00 zł, jeśli umowa jest zawarta z firmą na działaność nalezy zgłosic to w odpowiednim urzędzie miasta w Dziale – podatki od nieruchomości. Wynajmując firmie na działaność koszty mediów są inne niz na cele mieszkaniowe.
Ja płacę podatki od najmu i śpię spokojnie. POLECAM

Reply
Marika 13-12-2011, 22:24

Jezeli na podstawie pelnomocnictwa wystawionego przez moja mame, wynajmuje jej mieszkanie spoldzielcze-wlasnosciowe, to czy mogę w koszty wliczyć amortyzacje wg zasad uproszczonych?

Reply
mar-cus 15-12-2011, 13:22

Witaj.
Od kilku dni wynajmuję część swojego domu (wydzieloną nowo budowaną) na lokal dla działalności handlowej.
Jestem osoba prywatną.
Od nowego roku będę za tę część związaną z działalnością płacił do gminy dużo większy podatek od nieruchomości i gruntu.
Czy ten podatek można w całości odliczyć od dochodu przy rozliczaniu PIT?
Zakładam że będę się rozliczać na zasadach ogólnych.
Pozdr. M.

Reply
small_ant 19-12-2011, 09:20

Witam,
Zakupione mieszkanie z rynku wtórnego, w starej kamienicy. Czy taki lokal też podlega amortyzacji? Jeśli tak to jakiej?

Reply
Pawel 21-12-2011, 00:18

Witaj, czy można róznie opodatkować wynajem dwóch różnych nieruchomości, np. Wynajmuję jedno mieszkanie płacąć podatek zryczałtowany, czy w przypadku wynajęcia drugiego mieszkania mogę zdecydować się na zasady ogólne z odliczeniem kosztów i amortyzacji. Czy będąć osoba fizyczną i mając kilka wynajętych nieruchomości można dowolnie wybierać i co roku zmieniać formę opdatkowania najmu poszczególnych nieruchomości? Czy jednak US wymaga, aby wszystkie dochody z najmu w danym roku były jednolicie opodatkowane.

Pozdrawiam

Paweł

Reply
Tomasz 23-12-2011, 19:31

Dzień dobry Panu,
przepraszam, że przejdę do pytań bez specjalnych wstępów, ale, proszę mi wierzyć, Pana pomoc jest bardzo użyteczna i potrzebna.
1. Amortyzacja na warunkach ogólnych.
Okres standardowy to 40 lat, skrócony do 10 lat.
Czy można amortyzować mieszkanie w okresie innym np. 15,20 czy 25 lat?
2. Wartość początkowa.
Kupiłem mieszkanie w stanie skrajnie surowym -nawet bez wylewek i tynków, poniosłem wysokie koszty na pewno przekraczające 30%, ale było to 8-12 lat temu. Nie mam faktur. Natomiast ustawodawca nie precyzuje jak mają być udokumentowane wydatki. Czy wystarczy moje oświadczenie, ewentualnie potwierdzenie świadków, zarządu s-ni?
Pozdrawiam.

Reply
Tomasz 29-12-2011, 23:44

Witam,
na wstepie gratuluje serwisu, swietna pomoc, dobre materialy.
Natomiast w kalkulatorze ryczalt vs. zasady ogolne, ktore udostepnia Pan do sciagniecia jest blad. Otoz w zasadach ogolnych, podatek do zaplacenia nalezy zmniejszyc o kwote zmniejszajaca podatek – 556 zl. Zatem przy wyborze opodatkowania na zasadach ogolnych podatnik zaplaci 657zl a nie 1213, jak Pan sugeruje dla stawki 18%.
Pozdrawiam serdecznie,
Tomek

Reply
Silesia 02-01-2012, 13:53

Witaj, gratuluję bloga i współczuję ilości zasypywanych zapytań do których i ja dorzucam cegiełkę:
Od grudnia rozliczam się na zasadach ogólnych amortyzując swoje 10 letnie mieszkanie ze stawką 10%, co w konsekwecji powoduje minimalny podatek do zapłacenia ok. 17 zł( dlatego polecam wszystkim zwłaszcza posiadająym mieszkania starsze). W tym miesiącu zakupiłam po awarii nową lodówkę do wynajmującego mieszkania. I tu dwa pytania:
1. czy przyjmuję wartość wyposażenia w kwocie brutto czy netto?
2. Wartość lodówki >3500- więc „wrzuciłam” w koszty w m-cu grudniu – zgodnie z datą nabycia. Wyszłam więc za grudzień ze stratą -400 zł- podatku nie zapłacę zatem za grudzień ale czy ta strata wlicza się w kolejne miesiące i lata?
I z innej beczki pytanie:
3.gdzie znajdę wzór oświadczenia dla współwałascicieli mieszkania ( moi rodzice) którzy nie uzyskują dochodu z wynajmu tegoż. Cały dochód otrzymuję ja i mąż.
4. Jestem zameldowana w innej miejscowości, a mąż nadal w mieszkaniu wynajmowanym . Rozliczam się razem z mężem w jego urzędzie czy muszę powiadomić mój urząd o fakcie wynajmu?

Reply
Beti 04-01-2012, 20:58

witam,

chcę wynając mieszkanie, któe zakupiłam w roku 2000 cena zakupu była więc znacznie niższa od aktualnie obowiązujących (dodam, że mieszkanie były kupione na rynku wtórnym jest z lat 50.). Czy amortyzacja dla takiego mieszkania to 1,5% i czy nalezy ją liczyć od ceny zakupu lokalu? Drugie pytanie; nadal spłacam kredyt hipoteczny za to mieszkanie. Skorzystałam jednak 10 lat temu, przy zakupie mieszkania z jednorazowego odliczenia od podatku (wtedy była to kasa mieszkaniowa). Czy w takim wypadku moge odlicząc odestki od kredytu przy wynajmie?

Reply
kryfle 05-01-2012, 12:33

Witam – podziwiam Pana jak znajduje Pan czas na wszystkie odpowiedzi.Też mam pytanie- prowadzę działanośc jednoosobową na ryczałcie (bezVAT) i wynajmuję dodatkow lokal na dział. usługową – podatek od najmu płacę wg skali – czy mogę przejść na ryczałtowy 8,5 %
Bardzo proszę o odpowiedż bo do 20 stycznia muszę złożyć oświadczenie.Dziękuję

Reply
Paweł 08-01-2012, 10:06

Witam, 9 listopada musiałem kupić nową pralkę do wynajmowanego mieszkania (nie odliczyłem tego wydatku na bieżąco). Czy mogę odliczyć go jako koszt uzyskania przychodu np w zeznaniu rocznym.
Pozdrawiam

Reply
Marek 08-01-2012, 18:39

Mam pytanie związane w pierwszym tutaj wpisem.
Wynajmuję już mieszkania i chciałbym kupić jeszcze jedno na kredyt hipoteczny. Doczytałem się już że w koszty można wrzucić odsetki od kredytu zmniejszając tym samym dochód z najmu. Jednak miedzy zakupem mieszkania, a chwilą jego wynajęcia ( wpisywania kwoty płacone przez lokatora w dochody ) upłynie kilka miesięcy przeznaczone na remont. Czy koszty kredytu w w/w okresie remontu mogę wpisywać w koszty mając – przypominam – dochód z innych lokali, a z tego konkretnego jeszcze nie ???

Reply
worx 09-01-2012, 16:23

Witam, przychylam się do gratulacji dla autora strony.
Zauważyłem, że wszyscy zadają pytania ale nikt nie daje odpowiedzi :) Tymczasem czytając artykuł na górze strony i odpowiedzi na tym forum jakie podał Wynajmistrz można odpowiedzieć na wiele kolejnych pytań.
Spróbuję to zrobić udzielając odpowiedzi kilku ostatnim osobom (od końca) i proszę poprawcie mnie, jeśli napiszę coś źle.

Marek: Odsetki od kredytu do dnia rozpoczęcia Amortyzacji zwiększają wartość mieszkania podlegającą amortyzacji. Za to odsetki od kredytu od dnia wynajmu wchodzą w koszty wynajmu. Czyli moim zdaniem odpowiedź brzmi Nie, o ile nie zaczniesz amortyzować mieszkania od momentu zakupu – teoretycznie możesz tak zrobić. Kosztów odsetek przed rozpoczęciem amortyzacji nie można wpuścić w koszty.
Paweł: moim zdaniem tak, ja kupiłem pralkę w sierpniu i zamierzam ją wrzucić do tabelki, którą przygotował Wynajmistrz na samej górze tej strony.
kryfle: nie widzę żadnych przeciwwskazań o ile zdążysz do 20 stycznia złożyć oświadczenie.
Beti:Amortyzacja dla mieszkania z rynku wtórnego to max 10%, o ile zanim je kupiłaś było przez 5 lat używane. Możesz sobie sama wybrać, czy będziesz amortyzować ze stawką 10% przez 10 lat czy 5% przez 20 lat.
Silesia 1: Jeżeli nie jesteś płatnikiem VAT to brutto.
Silesia 2: Skoro wartość większa niż 3500 PLN to powinnaś amortyzować ten sprzęt a nie wrzucać w koszty całości. Stawka amortyzacji dla AGD to 1,5%.
Silesia 4: Urząd Skarbowy wymaga złożenia NIP3 w miejscu zamieszkania, niezależnie od miejsca zameldowania, i rozliczania się w tym urzędzie. Skoro rozliczacie się z mężem razem w jego urzędzie, to to jest Twój urząd, niezależnie od meldunku. Więc nie musisz informować tamtego starego US, bo NIP3, który złożyłaś chcąc rozliczać się z mężem był wystarczającą informacją.
Tomek: Wydaje mi się, że Wynajmistrz już się do tego odnosił pisząc, że kwotę wolną odjął sobie od dochodu z podstawowego źródła utrzymania. Kiedy w PIT36 masz kilka źródeł dochodu, a nie tylko wynajem, to kwotę wolną odejmujesz tylko raz, prawda?
Tomasz 1: 10% to max, czyli 10 lat minimum. Innych obostrzeń nie ma więc wynika z tego, że można. Sam zamierzam amortyzować mieszkanie przez 15 lat.
Tomasz2: Krajowa Informacja Podatkowa czas pracy 7.00 – 18.00, z telefonu stacjonarnego 0 801 055 055, z telefonu komórkowego (22) 330 03 30. Obawiam się, że to zależy od US i jego dobrej woli. Możesz spróbować rzeczoznawcy.
Paweł: Wynajmistrz napisał „Jeśli obydwa mieszkania należą do jednej osoby i w obydwu jako wynajmujący występuje ta sama osoba (i obydwa są wynajęte), to przychody i koszty z obydwu należy łączyć (nie można rozliczać oddzielnie).” Wnioskuję z tego, że nie możesz tak podzielić. Na wszelki wypadek odpytałbym KIP.
small_ant: jeżeli przed zakupem przez Ciebie było używane przez minimum 5 lat to amortyzacja max 10% rocznie.

Reply
onka 09-01-2012, 17:45

Witam Serdecznie! Mam pytanie a mianowicie wynajmuje lokal od swojego Urzedu Miasta pod działalnosc gospodarcza za miesiac uzytkowania płace 500zł plus media wiec wychodzi jakies 700zł zaskoczyło mnie to ze dostałam powiadomienie o zapłacenie podatku od tego lokalu zdziwiona jestem bo włascicielem nie jestem ja tylko Urzad Miasta. Czy jest taki przepis ktory nakazuje zapłate ? Jest szansa zeby jakos to obejsc? Dziekuje za porade pozdrawiam!

Reply
Krzsztf 09-01-2012, 19:12

witam-wynajmuję komuś mieszkanie od kilku lat, i jak dotąd odprowadzałem podatek przez ryczałt, ale teraz rozważam przejście na metodę na zasadach ogólnych, mam w zw.z tym dwa pytania:
1.zawarłem z najemcą umowę na wynajem za stałą kwotę, która obejmuje i czynsz i wszystkie opłaty (sam potem z tego opłacam liczniki+czynsz),czy na umowie wynajmu musi być wyszczególniona comiesięczna kwota dochodu? gdyż w moim przypadku co miesiąc minimalnie się rożni przez odprowadzanie przeze mnie z opłat licznikowych..dotychczas przy płaceniu podatku ryczałtem- sam w związku z tym obliczałem comiesięczny dochód.. czy przy płaceniu podatku na zasadach ogólnych -mogę dalej sam obliczać co miesiąc dochód?
2.druga sprawa- czy mogę wliczyć w poniesione koszty odsetki od kredytu, który w moim przypadku był kredytem konsolidacyjnym – zawierał bowiem w głównej mierze kupno mieszkania które wynajmuję ale także spłatę starego kredytu na pierwsze mieszkanie w którym wciąż mieszkam.. (oraz czy hipoteka ma tu coś co rzeczy ? w moim przypadku bowiem kredyt obciąża tylko hipotekę nieruchomości w której mieszkam, a nie którą wynajmuję..)
z góry dziękuję za poradę

Reply
witek 10-01-2012, 10:51

Witam.
Mam pytanie Prowadzę Działalność Gospodarczą w Czeskiej Republice i tu rozliczam się z podatku. Wynajmuję w Polsce Mieszkanie dochód nie przekroczy 3092 zł ( po za tym nie mam żadnych dochodów w POLSCE ), czy muszę składać pit do US.
Mieszkanie kupiłam za 63 000 zł ( 51 m ) koszt amortyzacji to 945 zł ???

Reply
Marek 10-01-2012, 18:26

Vorks mnie ośmielił się odpowiadam pod nieobecność gospodarza ONCE. Obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości spoczywa tylko i wyłącznie na właścicielu nieruchomości. Można oczywiście w umowie najmu zawrzeć że składnikiem czynszu jest taki podatek na okoliczność gdyby radni go podnieśli i trzeba wytłumaczyć że czynsz rośnie o kwotę podwyżki, ale to nie zmienia istoty sprawy. Z drugiej strony ,skoro UM jest właścicielem lokalu to sam sobie będzie go płacić ????? Urzędy są zwolnione z podatku. ja w takiej sytuacji napisałbym pismo do UM obowiązek zapłaty spoczywa na właścicielu nieruchomości, a Pani tylko ją dzierżawi. I czekać co odpowiedzą

Reply
Ilona 11-01-2012, 11:10

Witam. Chciała bym się dowiedzieć czy można odliczyć dzierżawę za lokal od podatku dochodowego, na podstawie umowy najmu czy muszę dostać rachunek od właściciela lokalu.Z góry dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam.

Reply
onka 11-01-2012, 17:06

Dziekuje bardzo za porade jestem wdzieczna : ) Pozdrawiam Onka

Reply
Marek 11-01-2012, 19:25

pani Ilono
sam wynajmuję lokale i wystawiam faktury VAT ( nie tylko mieszkalne, ale też handlowe ), jak od właściciela ma Pani fakturę VAT lub nawet zwykły rachunek, może go Pani wpisać w koszty działalności gospodarczej. A podatek to ileś tam procent od wyliczonej kwoty / różnicy miedzy utargiem/dochodem a kosztami, które zwiększy w/w faktura.

Reply
Marek 11-01-2012, 20:10

Pani Onko, małe p.s. założyłem że podatek o jakim Pani wspomina to PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI i tego podatku dotyczy moja opinia. Jeśli natomiast dotyczy „podatku dochodowego do U.S.” to jest jeszcze bardziej śmiesznie. Proszę napisać o jaki podatek chodzi

Reply
SILESIA 12-01-2012, 08:32

Dziękuję za odpowieź, małe sprostowanie – źle zaznaczyłam wartość lodóki oczywiście miało być < 3500,00
Prosze też o odpowiedź na dalszą część pytań zawartych w poprzednim poście :
2. (…)"Wyszłam więc za grudzień ze stratą -400 zł- podatku nie zapłacę zatem za grudzień ale czy ta strata wlicza się w kolejne miesiące i lata?

3.gdzie znajdę wzór oświadczenia dla współwałascicieli mieszkania ( moi rodzice) którzy nie uzyskują dochodu z wynajmu tegoż. Cały dochód otrzymuję ja i mąż."
z góry dziękuję

Reply
onka 12-01-2012, 08:45

Tak dokładne Panie Marku chodzi o podatek od nieruchomości która porostu wynajmuje.Burmistrz wpadł na pomysł żeby zarobić kasę i dostałam pisemko o nakazie zapłaty tegoż podatku ,reszta wynajmujących również. Włodarz naszego miasta tlumaczy się tym ze nie chce nam podnosić czynszu i zmusza płacić podatek.

Reply
Marek 12-01-2012, 16:00

Rozumiem Pani ONKO
Podtrzymuję to co napisałem,ale…… Wszystko zależy od tego jak sformułowana jest umowa najmu. Jeśli na przykład na czas określony i ze sztywnym czynszem, to nie ma prawa zmieniać, ale jak w umowie jest okres wypowiedzenia, no to na piśmie możę zwiększyć czynsz o kwotę „według niego zwiększonego podatku” Tak czy owak, jak się Pani będzie stawiać a umowa jest na czas określony to potem nie przedłużą. Sprawa jest delikatna. ALE JAK NAPISAŁEM, NIERUCHOMOŚCI U.M. SĄ ZWOLNIONE OD PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI, A JEŚLI NIERUCHOMOŚĆ JEST WŁASNOŚCIĄ KOGOŚ TO TEN KTO GO PŁACI, A NIE LOKATOR.

Reply
Macik 12-01-2012, 20:13

Proszę o pomoc:
W 2010 r. kupiłem małe mieszkanie. Od 01 lutego 2011 r. podpisałem umowę najmu, w której mowa jest, że przeprowadzę remont ze względu na zły stan tego mieszkania. Przeprowadziłem tam remont i dana osoba z dniem 15 lutego się wprowadziła. Pytanie jest następujące: Czy faktury z remontu mogę rozliczyć sobie w pit za 2011 r. jako koszty i czy każdy zakup (farby, gładz, panele, listwy) mogę ująć w koszty? Co w przypadku, gdy moje koszta są 5-ciokrotnie większe względem dochodu??
Proszę o wyjaśnienie, bo jestem w tym „zielony”

Reply
KASIA.SZ 12-01-2012, 23:29

mam pytanie jeśli wynajmuje mieszkanie i w umowie jest jasno określone cytuje:”Najemca zobowiązany będzie do zapłaty Wynajmującemu czynszu najmu w wysokości 850zł miesięcznie tj. (650zł odstępne+200zł czynsz” to podatek ryczałtowy 8.5% jest naliczany od 650zł odstępnego?a nie całej kwoty czynszu najmu???

Reply
Marek 13-01-2012, 09:56

Najpierw ( mam nadzieję że właściciel strony się nie obrazi że się tutaj tak panoszę )odpowiem P. Kasi. Ryczałt ma to do siebie że jest płacony od dochodu z najmu, czyli w tym przypadku od 850 zł. 200 zł to Pani koszt, który można uwzględnić tylko wtedy gdy przejdzie Pani na ten drugi sposób płacenia podatku.

Reply
Marek 13-01-2012, 10:06

Panie Maciku, chyba nie. Ja bym tak robił. Podpisał umowę z najemcą od połowy 2010 r z uwagą że mieszkanie przez piewsze kilka miesięcy jest remontowane , więc czynsz wynosi na przykład 20 % ostatecznego , zbierał faktury i w picie za 2010 r w rubryce wynajem wykazał straty, które przechodzą na 2011 r. (oczywiście wtedy nie można wybrać ryczałtu ) A teraz ???? kiedyś czytałem gdzieś że wszelkie trzymające się kupy koszty poniesione w celu pojawienia się w przyszłości dochodu, a wraz z nim podatku U.S. akceptują, ale upłynęło zbyt dużo czasu. Na mój rozum

Reply
KKKK 13-01-2012, 13:40

Witam,
Od 5 lat nie mieszkam w Polsce toteż wynajem będzie moim jedynym źródłem dochodu w Polsce. Czy wobec tego ryczałt jest jedynym sposobem rozliczenia z US? Jeżeli chodzi o zasady ogólne, czy moje zarobki zagraaniczne wzięte by były pod uwagę do ustalenia stawki podatkowej,czy tylko przychód z wynajmu? Dziękuję za odpowiedx

Reply
Grażka 15-01-2012, 20:02

Super strona!! Ja też mam pytanie.
Część lokali wynajmuję na cele mieszkaniowe, część na działalność gospodarczą. Na rok 2012 wybrałam ryczałt 8,5%, ale podobno jest jakaś kwota dla lokali na dg, powyżej której muszę „wejść” w VAT. Czy to prawda i jaka to kwota na 2012r. Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

Reply
kakało 15-01-2012, 23:00

Od pierwszego stycznia wynajmuję mieszkanie. Jest to wspólnota majątkowa, własność moja i męża. Za wynajem ustalona jest kwota 450 zł miesięcznie. Rozumiem, że kwota wolna od podatku to 2×3091=6182. Czy dobrze zrozumiałam, że nie musimy płacić podatku od wynajmu, skoro 450 złx12 miesięcy daje kwotę 5400? Skoro nie musimy płacić to jak sprawę załatwić? Zgłosić do US, nie zgłaszać? Co w ogóle zrobić? Jest to pierwszy wynajem i nie wiem jak postąpić. Proszę o pomoc.

Reply
A. 16-01-2012, 15:35

dzień dobry,
mam takie pytanie: jakie są warunki skorzystania z amortyzacji i jak wybieramy wysokość stawki. Przy założeniu że budynek amrotyzuje się w okresie 40 lat powinno to być 2,5%. Czy to się zgadza?
A.

Reply
A. 16-01-2012, 15:36

i jeszcze jedno. Jeśli przez 2 lata nie korzystałe z możliwości odliczenia amortyzacji to czy mogę teraz nagle zacząć i czy mogę policzyć sobie także te dwa lata kiedy amortyzacji nie uwzględniałem jako koszt?

Reply
Agnieszka 17-01-2012, 14:36

Wynajmistrzu,
20-ty zbliża się wielkimi krokami, a mi pozostała jedna wątpliwość do wyjaśnienia. Przeczytałam niniejszego bloga dwa razy i nie znalazłam odpowiedzi, która pomogłaby mi ją rozwiać. Czy w wypadku wynajmu dwóch mieszkań mogę jedno zgłosić do opodatkowania ryczałtem a drugie do opodatkowania na zasadach ogólnych? Czy też wybór jednej formy automatycznie dotyczy obu mieszkań? W chwili obecnej opłacałoby mi się zgłosić jedno na ryczałt, a drugie na zas. ogólne – ale nie wiem, czy mogę tak zrobić (gdybym teraz zgłosiła oba na zas. ogólne, to w wypadku jednego, do ktorego mam spół. wł. do lokalu utrwaliłaby mi się stawka 2,5% amortyzacji, a to mi się nie kalkuluje…). Bardzo bardzo proszę o odpowiedź przed 20-tym…. Serdecznie pozdrawiam.

Reply
Artos 17-01-2012, 16:18

Mam pytanie, czy jeśli w umowie wynajmu określę dosłownie tak, że: „miesięczna opłata za wynajem wynosi 1000 zł” a Najemca będzie pokrywał koszty administarcyjne mieszkania w kwocie 200 zł miesięcznie i przekazywał je na konto Wynajmującego”, czyli wynajmujący będzie mi przesyłał na konto w sumie 1200 zł, to czy wg ryczałtu podatek powinienem naliczac od kwoty 1000 zł czy od kwoty 1200 zł?

Reply
Artos 17-01-2012, 16:20

i jeszcze chciałem dodać do swojego poprzedniego maila, że te 200 zł oczywiście ja będę wpłacał do administarcji z tytułu opłat administarcyjnych. Poprostu chce uniknąc ryzyka i kontroli czy wynajmujący reguluje opłaty administracyjne czy nie.Wolę robić to sam. to jak wtedy potraktować te 200 zł od jakiej kwoty powinienem płacić ryczałt?

Reply
Marek 17-01-2012, 21:00

amortyzacja od wynajmu mieszkania 1,5 %, do wynajmu np. sklepu 2,5 % Niestety według mnie nie można wliczyć w koszty amortyzacji z poprzednich lat. No i oczywiście amortyzacja może być kosztem gdy nie wybieramy ryczałtu.

Reply
dinoskok 18-01-2012, 08:24

jak obliczyć ile ma płacic brat który używa 9,6m2 pokoju sam plus wspólna łazienka kuchnia korytarz łacznie te wspólne rzeczy 18,65m2 a ja mam 2 pokoje razem z żoną i dwójką małych dzieci razem 28,16m2. jestem włascicielem. do tej pory brat wg.umowy użyczenia od 2006 roku płacił 1/3 a chce 1/4 czy ma do tego prawo? ja się nie zgadzam .czy są przepisy prawne które to regulują?

Reply
nowy,na forum 18-01-2012, 13:51

Witaj Agnieszko.Przed dwoma laty zgłosiłem wynajem 2 mieszkań i obydwa musiały być opodatkowane na tych samych zasadach.Nie sądzę by zaszły w tym wzgłedzie jakieś zmiany.
Pozadrawiam

Reply
Ilona 18-01-2012, 16:54

Witam serdecznie dziękuje za odpowiedz.Wracając do zapytania z dnia 11 stycznia. To właściciel lokalu nie chce mi wystawiać rachunku od jakiegoś czasu i twierdzi że mogę odliczyć dzierżawę na podstawie umowy najmu, a moja księgowa mówi że ona potrzebuje rachunek co miesiąc żeby mogła odliczyć dzierżawę od podatku dochodowego.( właściciel lokalu nie jest płatnikiem podatku Vat więc może wystawić tylko rachunek).Pozdrawiam

Reply
empe 18-01-2012, 21:04

Witam- gratuluję pomysłu na bloga.
Prowadzę firmę nie związaną z wynajmem mieszkań, jednak zapobiegawczo w PKD mam m.in. wynajem nieruchomości własnych i dzierżawionych. Zakupiłam właśnie na kredyt kolejną nieruchomość i zastanawiam się nad następującymi możliwościami:
-wynajmem swojego dotychczasowego mieszkania (bo nikt go nie chce kupić- marazm totalny)
-wynajmem mieszkania swojej mamy- bo z racji jej wieku zabieram ją „do siebie”.
Póki co nie zamierzam mieszkań amortyzować i wrzucać ich na firmę.
Pytania:
-czy muszę mieć licencję pośrednika nieruch. na wynajem legalnie przez moją firmę mieszkania mamy ( bo zgodnie z przepisami na wynajem własnej nieruch. nie muszę)
Chcę poprzez mieszkania generować dodatkowy obrót w firmie i legalnie zawiązywać umowy z najemcami, również z firmami(dla ich pracowników).
Czy ma Pan- lub może któryś z czytelników wiedzę lub doświadczenie w tej materii?
Rozliczenie KPR, zasady ogólne, VAT (UE). Będę wdzięczna za informacje.

Reply
Piotr 18-01-2012, 22:07

Witam, mam pytanie.

Chce wynajac mieszkanie w Polsce, pracuje i mieszkam za granica.

Cena wynajmu mieszkania – 1700zl dla mnie plus czynsz spoldzielczy i media ktore beda oplacac lokatorzy.
Oplacam kredyt mieszkaniowy o wysokosci okolo 2500zl miesiecznie.

Czy musze zglaszac fakt ze chce wynajac mieszkanie do US jezeli cena wynajmu 1700 jest mniejsza niz kredyt ktory oplacam 2500 i nie mam z tego wzgledu zadnego przychodu? Jezeli tak to czy bede musial oplacic jakis podatek a jezeli tak to jakiej wysokosci ?

Pozdrawiam

Reply
Piotr 18-01-2012, 22:13

co do kredytu to 2000zl miesiecznie plus 500zl odsetki

Reply
Paweł 20-01-2012, 23:27

Witam, jeśli dobrze przeczytałem posty wyżej, to w koszty przy najmie na ogólnych zasadach można
wpuścić tylko odsetki od kredytu.

Reply
Maria 22-01-2012, 21:56

Witam, mam pytanie

Prowadzę działalność gospodarczą , z której rozliczam się w formie podatku zryczałtowanego- działalność ta nie obejmuje wynajmu mieszkań. Prywatnie chcę wynająć swoje prywatne mieszkanie . Czy w takim wypadku mogę wynajem mieszkania mogę również rozliczać podatkiem zryczałtowanym 8,5% jako osoba fizyczna.

Reply
Al 24-01-2012, 15:50

A ja się zastanawiam nad takim przypadkiem: Mam mieszkanie własnościowe spółdzielcze w wydzieloną KW. Jestem drugim właścicielem i mieszkanie zostało zakupione od byłego spółdzielcy na wolnym rynku. Na mieszkanie brałem kredyt. Mieszkanie kupowałem w 2007 roku i mieszkałem do końca 2011. teraz chcę to mieszkanie wynająć. Blok został oddany do użytku w roku 2000, czyli mieszkanie najpierw przez 7 lat było wykorzystywane przez poprzedniego właściciela.
W związku z tym zastanawiam się czy zastosować stawkę amortyzacji 2,5%, czy raczej mogę zastować indywidualną stawkę amortyzacji. Mnie interesowałaby stawka 4% przez kolejne 25 lat.

Aha i dla wszystkich, któryz nie są pewni czy trzeba prowadzić czy nie ewidencję środków trwałych taki link: http://www.podatki.biz/artykuly/18_7279.htm

Wynika z niego jasno – trzeba prowadzić ewidencję środków trwałych i rozpisywać tam mieszkanie jako środek trwały.

Reply
Al 24-01-2012, 15:57

I tak przy okazji jeszcze jedna kwestia – może ktoś z forumowiczów odpowie – prowadzi ktoś z Was taką ewidencję środka trwałego – mieszkania? Jak to wygląda? Jak to się prowadzi? Może ktoś podeśle jakiś przykład aby wszyscy wiedzieli gdzie tego szukać.

Reply
Al 24-01-2012, 16:01

A znalazłem jeszcze inną wykładnie dotyczącą prowadzenia ewidencji środków trwałych, oto ona:
http://nieruchomosci.bogactwo.com/artykuly/mieszkanie/amortyzacja-nieruchomosci-ewidencja-trwalych/

Polska to jednak dziwny kraj, jak to mówią na dwoje babka wróżyła: to trzeba prowadzić te ewidencję czy nie trzeba, panie Wynajmistrzu?

Reply
Marek 25-01-2012, 02:05

Ja prowadzę taką
Nagłówek: Ewidencja środków trwałych rok 2012
Każdy lokal ma cztery rubryki.
1. Wartość początkowa
2. Dotychczasowa wartość umorzenia
3. Stawka amortyzacyjna ( 1,5 % np )
4. Amortyzacja w 2012 roku ( wartość początkowa razy 1,5 % )

Kwota z rubryki nr 4 to roczny odpis amortyzacyjny.

Reply
Al 25-01-2012, 08:28

Aha, czyli tak naprawdę dośc banalna sprawa, tak?

Rozumiem Marku, że Dotychczasowa wartośc umorzenia to wartość sumujących się co roku odpisów amortyzacyjnych, tak?

Reply
Marek 25-01-2012, 18:53

Tak jest, ona rośnie co rok, o kwotę odpisu amortyzacyjnego z poprzedniego roku, aż do ….wyrównania kwot. Gdy kwota z rubryki 1 będzie taka sama jak kwota w rubryce 2 , lokal się zamortyzował

Reply
gojka 30-01-2012, 11:23

Zakupiłam dom w 2010 w połowie grudnia. os stycznia 2011 wynajmuje całość firmie. Nie zdgłosiałam faktu do US i Pracodawcy.Pytanie:
1) czy moge skorzystać z amortyzacji 10 % budynek ma ok 15 lat?
2) jak zaznaczyć w pit-36 aby niebyło podwójnej ulgi bo pracuje na umowe o pracę?
3) przez cały rok nie wpłacałam żadnej zaliczki do urzędu co mi grozi przy rocznym?

Reply
margot 06-02-2012, 13:57

Witam, dołączam do forum i bardzo proszę o pomoc w odpowiedzi na pytanie: Jak ustalić wartość mieszkania kupionego w roku 2005. Mieszkanie ma pierwszego właściciela (czyli mnie i męża) i do tej pory było wynajmowane na zasadch ryczałtowych czyli 8,5%. Od tego roku przeszliśmy za zasady podatkowe ogólne i chcemy odliczać amortyzację.
1. Czy wartością mieszkana do amortyzacji w tym przypadku jest wartość zakupu + koszt notariusza z 2005 roku czy powinniśmy wycenić to mieszkanie na dzień dzisiejszy? 2. Czy dokumentem musi być operat szacunkowy czy może być uproszczona wycena do celów podatkowych? Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam wszystkich forumowiczów

Reply
makrogol 06-02-2012, 20:08

Witam,proszę o odpowiedź w następującej kwestii. Jestem właścicielem lokalu użytkowego. Znalazłem kupca. Umówiliśmy się, że zapłatę otrzymam w ratach: połowę kwoty przy podpisaniu umowy przedwstępnej(w lutym), resztę w październiku przy przeniesieniu własności. Jednak kupujący chce od marca prowadzi w tym lokalu działalnośc. Postanowiliśmy na okres od marca do października podpisac umowę najmu. Wysokośc czynszu będzie symboliczna tak aby wystarczała na opłatę czynszu administracyjnego z niewielkim naddatkiem. Czy urząd skarbowy nie oprotestuje wysokości czynszu i ukarze nas jakimś domiarem?

Reply
Madlen 08-02-2012, 11:58

Witam
Chciałabym zapytać czy mogę wynająć garaż należący do moich rodziców. Obecnie ja mieszkam w mieszkaniu i korzystam z garażu który jest ich własnością. Dodam że ojciec chce teraz skorzystać z zasiłku dla bezrobotnych i nie może mieć żadnych dochodów więc takiej umowy podpisać nie może a jeżeli już to pieniądze i tak szły by na moje konto. Proszę o pomoc jak rozwiązać tą błachą na pozór sprawę.

Reply
Staszek 15-02-2012, 17:49

Witam. Proszę o odpowiedź w następującej kwestii. Czy jako pracownik zatrudniony w państwowej firmie mogę doliczyć do kosztów uzyskania przychodów koszty związane z wynajmem drugiego mieszkania (poza miejscem stałego zameldowania), ewentualnych opłat licznikowych? Jak dokumentować ewentualnie te koszty?

Reply
Marcin 16-02-2012, 16:54

Witam,
niedawno kupiłem mieszkanie, które zacząłem wynajmować. W roku 2012 rozliczać się będę podatkiem na zasadach ogólnych. Zastanawiam się:

1) czy jeżeli rozpocznę amortyzację środka trwałego, a nieruchomość sprzedam za 6 lat, to czy będę musiał płacić podatek od zysku czy jednak będę zwolniony i fakt amortyzacji nie będzie tu miał znaczenia?

2) z tego, co czytałem wartość sprzedawanej nieruchomości brana pod uwagę do kalkulacji powyższego podatku jest, co roku, powiększana o wskaźnik inflacji. Jak w przypadku amortyzowanej nieruchomości kalkulować ten wzrost o inflacje?

3) czy poniższe koszty mogę traktować, jako koszty uzyskania przychodów, albo jako podnoszące wartość i które będą które?:
- ubezpieczenie lokalu przed rozpoczęciem najmu
- ubezpieczenie „pomostowe” banku, do momentu wpisania banku na hipotekę
- obowiązkowe ubezpieczenie na życie o kredytu
- opłaty za wpis hipoteki
- opłaty za ogłoszenia nie posiadając faktury/paragony (tylko historia transakcji na karcie)
- wydatki, w których potwierdzeniem jest paragon a nie faktura (kilka razy wykonawca nie wziął faktury w Castoramie tylko paragon)
- odsetki od kredytu przed rozpoczęciem najmu

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc,
Marcin

Reply
KATAR 17-02-2012, 09:28

Witam,
1) Od 2010 roku zostałam posiadaczką mieszkania – nie nabyłam go drogą kupna lecz w drodze otrzyamania spadku. Od 2011 lutego mieszkanie zostało pierwszy raz udostepnione wynajmującemu aż do dnia dzisiejszego.
1)Pierwsze moje pytanie czy ja też musze dokonywać amortyzacji mieszkania jeżeli nie zostało one nabyte drogą kupna. Lub dokonac innych czynności?
2) czy opłaty od stycznia do lutego 2011 mogę wliczyć w koszty- uzasadnienie wystepowaly przygotowania do tego aby mieszkanie nadawalo się do wynajmu.
3) Proszę napisać coś wiecej na temat podwójnej ulgi – ponieważ nie wiedziałam ze fakt najmu trzeba zgłosić pracodawcy dlatego też tego nie zgłosiłam.
4) W 2011r najem generował straty w wyniku licznych prac remontowych. Jak roliczyć tą strate w następnym roku zakładając że wykaże ją w PIT 36 dopiero w kwietniu.
5) jeżeli nie prowadzę działaności gospodarczej czy zakupine meble sprzet, agd, powyżej 3500 równiez muszę amortyzować? ( rozumiem że amortyzację wlicza się w koszty proporcjonalnie w danych miesiącach przez okres trwania amortyzacji)
6) Jeżeli natomiast wartość mebli, sprzetu agd nie przekroczy 3500 zł wtedy można wliczć w koszty jednorazowo w miesiącu nabycia ?
7) jeżeli z mężem pracujemy na umowę o pracę i dodatkowo wynajmujemy miszkanie to czy kwota dochodu wolna od podatku 3091 zł tyczy się najmu i umowy o pracę osobno ? tzn chodzi mi o to czy jeżeli z tytułu najmu osiągne dochód powyżej 3091 to dopiero wtedy odprowadzam comiesięczne zaliczki na podatek czy muszę również patrzyć na kwotę dochodu osiagniętego z umowy o pracę.
Mam nadzieje że pytania naspiałam zrozumiale. Z góry dziękuję za odpowiedz.

Reply
Roman 17-02-2012, 23:43

Wynajmuję lokal użytkowy opodatkowany na zasadach ogólnych Uprzejmie proszę o odpowiedz czy
-koszty dojazdu raz w tygodniu celem oglądu jak eksploatowany jest mój obiekt są kosztami uzyskania przychodu i jak je liczyć i dokumentować

Reply
Kasia g 18-02-2012, 23:49

Witam,

mam bardzo goraca prośbe o dopowiedź. rozliczam się na zasadzie ryczłtu 8,5% od przychodu z nnajmu. Podam Panu zapis jaki mam na umowie odnosnie pobieranego czynszu:
Najem 1235,00zl (slownie: jeden tysiac dwieście trzydzieści pięć złotych 00/100 groszy) miesięcznie z góry do 10 dnia każdego miesiąca przelewem na konto:…….
oraz czynsz do spółdzielni w kwocie 395,00zł (słownie: trzysta dziewięćdziesiąt pięć złotych 00/100 groszy) miesięcznie z góry do 10 dnia każdego miesiąca przelewem na konto: …… .
Proszę o odpowiedź od jakiej kwoty powinnam płacić podatek najmu całości czy tylko od tego co jest przychodem czyli 1235zł.
Bardzo prosze o pilna odpowiedź.
Pozdrawiam

Reply
Anna 19-02-2012, 13:04

Wynajmuję mieszkanie płacę podatek ryczałtem 8,5%.Nie prowadzę działalności gospodarczej,czy mam obowiązek wystawiania rachunku? W umowie najmu jest zapis o wysokości czynszu miesięcznie

Reply
darcokam 21-02-2012, 07:36

witam
posiadam mieszkanie już od 10 lat które zamieszkiwałem, od września wynajmuje na ryczałt 1050+opłaty 1. co w takim wypadku się bardziej opłaca ryczałt czy ogólne 2. podatek płace od 1050 czy słusznie 3. jak wyliczyc koszty amortyzacji

Reply
Daniel 22-02-2012, 10:05

W 2011 rozliczaliśmy z żoną (wspólnota majątkowa) wynajem na zasadach ryczałtu 8,5% przy czym cały podatek rozliczałem ja. W 2012 spóźniliśmy się z oświadczeniem do US, kto rozlicza podatek. W efekcie tego w 2012 ja rozliczam połowę dochodu z najmu ryczałtem 8,5% a żona drugą połowę na zasadach ogólnych. W mieszkaniu, które wynajmujemy, mieszkaliśmy wcześniej 10 lat, a pierwszy wynajem nastąpił w grudniu 2011. Pytania:
1. W jaki sposób żona może uwzględnić amortyzację za 2012 (od jakiej kwoty, w jakiej wielkości, jak płacona: miesięcznie czy rocznie, czy to będzie połowa należnej amortyzacji w związku z tym, że żona rozlicza połowę dochodu z najmu)?
2. W jaki sposób żona może uwzględniać inne koszty uzyskania przychodu i czy ma to być połowa kosztów?
2. W 2013 będziemy chcieli wrócić do „pełnego” rozliczenia ryczałtem, ale jeśli np. w 2014 chcielibyśmy rozliczać na zasadach ogólnych to jak kontynuować amortyzację rozpoczętą w 2012 a wstrzymaną w 2013, przy założeniu, że teraz amortyzację uwzględniać będą dwie osoby we wspólnocie majątkowej?
Dziękuję

Reply
limga 22-02-2012, 10:26

Witam
Posiadam mieszkanie które wykupiłam wraz z mężem w 2008 od spółdzielni mieszkaniowej za „przysłowiową złotówkę”(mieszkanie wybudowane w latach 79/80). W akcie notarialnym jest wymieniona wartość ok 160000 zł. Od l5 marca chciałabym je wynająć i w związku z tym mam pytanie o amortyzację: ile procent i od jakiej wartości mogę liczyć amortyzację i jak prowadzić ewidencję środka trwałego?

Reply
krzyś1982 22-02-2012, 16:14

Jestem osobą fizyczną, w lutym 2012 r. zacząłem wynajmować trzy pokoje w mieszkaniu, które kupiłem w grudniu 2011 r., będę wdzięczny za odpowiedź na pytania:
1. czy odsetki od kredytu mieszkaniowego przeznaczonego na zakup mieszkania, które obecnie wynajmuję, można zaliczyć do kosztu uzyskania przychodu, jeżeli ponoszę je w tym samym czasie, roku 2012.
2. czy amortyzacje w wysokości 2,5 % w przypadku własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego można zaliczyć do kosztu uzyskania przychodu i czy koszty te sumują się z odsetkami od kredytu z pytania nr 1, w przypadku wyboru opodatkowania na zasadach ogólnych? Czy można odliczyć jedne i drugie?
3. czy można zaliczyć do kosztu uzyskania przychodu w roku 2012, opłaty notarialne i dla pośrednika, które poniosłem przy zakupie mieszkania w grudniu 2011 r., i które nie będę miał możliwości rozliczyć/odliczyć w roku 2011?
4. czy można zaliczyć do kosztu uzyskania przychodu:
a) opłaty administracyjne za mieszkanie uiszczane comiesięcznie na rzecz spółdzielni mieszkaniowej, jeżeli to ja je pokrywam, a nie osoby, które wynajmują ode mnie pokoje (taki zapis jest ujęty w łączącej nas umowie)razem z odsetkami od kredytu i amortyzacją

b) koszty zakupu mebli, remontu mieszkania poniesione już po rozpoczęciu wynajmu w lutym 2012 r. – i jeżeli tak to w pod jakimi warunkami?

5. O przydzieleniu do danego Urzędu Skarbowego decyduje miejsce zamieszkania- co w takim razie w wypadku zmiany miejsca zamieszkania przez podatnika? Czy w takim razie zmienia się na inny urząd, czy też w danym roku podatkowym czy kalendarzowym zostaje się przy poprzednim? Czy trzeba o tym zawiadamiać czy wystarczy wpłacanie podatku na konto innego urzędu? W sytuacji zmiany miejsca zamieszkania po zakończeniu danego roku, np. w styczniu, co z wpłacaniem podatku rok, który minął, do którego urzędu ma nastąpić?
6. W przypadku podatku od dochodu uzyskanego z najmu, w jaki sposób technicznie następuje płacenie podatku – np. na jaki numer konta, czy będę o tym powiadomiony przez US, po tym jak następuje zgłoszenie umowy najmu?
7. czy muszę prowadzić jakieś zestawienia dla celów podatku VAT, aby go uniknąć?
8. czy istnieje obowiązek zgłoszenia rozpoczęcia wynajmu do US w terminie 14 dni? Gdzieś o tym czytałem, ale nie jestem pewien czy autorowi nie chodziło o inny termin
9. Czy umowa najmu może być zawarta w dowolnej formie? Gdzieś czytałem, że powinna być w formie aktu notarialnegoale z k.c. wynika swoboda wyboru formy, czy jakaś inna ustawa wprowadza taki obowiązek?.

Reply
iwona 2 23-02-2012, 09:24

Chcę wynająć mieszkanie na działalnośc gospodarczą, czy w związku z tym musżę zlożyć deklarację VAT-R i czy muszę prowadzic ewidencję sprzedaży VAT, choć nie będę przekraczać przewidzianego limitu dochodu ?

Reply
grażyna -barbara 23-02-2012, 21:24

Witam
wynajmuję wraz z mężem mieszkanie na zasadach ogólnych ,dochód z najmu dzielony jest po połowie.Planujemy wymienić meble kuchenne -czy zakup mebli mogę odliczyć od podatku,czy koszty zakupu dzieli się na dwie osoby
Pozdrawiam

Reply
Marzena 24-02-2012, 14:21

Witam
jestem właścicielką kawalerki. Chciałabym, aby wynajmującym (na zasadach ogólnych)to mieszkanie był mój mąż, który nie jest ani właścicielem ani współwłaścicielem tego mieszkania. Proszę o poradę czy zwykłe upoważnienie wystarczy aby mąż podpisał umowę z najemcami? Czy mógłby on wrzucić w koszty opłaty administracyjne i inne jeśli faktury wystawiane są na mnie? Czy wystarczy, że na przelewach do administracji, elektrowni, dostawcy gazu będą dane męża? Czy może odliczać amortyzację jeśli nie jest właścicielem mieszkania?
Pozdrawiam

Reply
Marcin 27-02-2012, 17:46

Witam, W styczniu podpisałem umowę, przedwstepną na zakup lokalu użytkowego, zarejestrowałem sie jako podatnik Vat czynny, odbiór lokalu jest planowany na 08.2012r.Dodam, że jestem osobą fizyczną i jestem zatrudniony w zakładzie pracy na umowę o pracę. Zamierzam zakupiony lokal wynajmować, Kiedy muszę zgłosić pracodawcy że osiągam dochody z tytułu najmu?

Reply
michał 05-03-2012, 12:11

mam pytanie mieszkam w budynku prywatnym właściciel wynajmuje 5 lokali mieszkalnych i 9 garaży pobiera czynsze za wynajem ale nie płaci podatku od dochodu czy jest to zgodne z prawem a ponad to mieszkają w niemcach i tam nie pracują tylko pobierają pieniadze jako bezrobotni gdzie zgłośic takie naruszenie?

Reply
Snowing in Vienna 18-03-2012, 20:00

Witam,
Mam pytanie: wynajmuję dwa mieszkania, z czego jedno przynosi zysk a drugie stratę. Rozliczam sie na zasadach ogólnych. Jak mam traktowac jak rozliczać się z US? czy jako przychód sumuję zysk i strate i od pozostałej kwoty płacę podatek lub tez nie?
pozdrawiam

Reply
marek 19-03-2012, 09:14

Żeby mieszkanie przynosiło stratę muszą koszty ? wydatki poniesione w związku z wynajmowaniem tego mieszkania chwilowo przewyższać dochód z niego. Na wydatki trzeba mieć faktury i na koniec miesiąca sumować je, a potem odejmować od powstałej kwoty sumaryczny dochód z czynszu. Dopóki wychodzi liczba ujemna podatku się nie płaci. Ważne ! Trzeba przechowywać w/w faktury, aby to wszystko w razie kontroli udowodnić

Reply
Elle 20-03-2012, 12:31

W 2011 poniosłam duże koszty renowacji mieszkania, jak to bywa po 5-letnim okresie wynajmowania. Koszty znacznie przewyższyły dochód. Zastanawiam się czy odliczac amortyzację , koszty dojazdu do nieruchomości, koszt ogłoszen, bo i tak nie mam z czego tego odliczyć. Jak można ta stratę wykazać w kolejnym roku 2012?

Reply
Dominik 21-03-2012, 09:23

Witam serdecznie.
Posiadam mieszkanie w miejscowości turystycznej (rozliczam się na zasadach ogólnych). Oddałem ją w zarzad przedsiębiorcy, aby szukał klientów i od osiągnietej kwoty miesiecznie pobierał prowizję (na podstawie umowy). Jak mam udokumentówać przychód osiągnięty z tytułu tej umowy? Wystarczy przelew na konto ze strony przedsiębiorcy?+np. faktura za obsługę i szukanie klientów? Prosze o poradę gdyż nie wiem co robić, a nie chciałbym mieć problemów z US:)

Reply
piotr 22-03-2012, 23:51

Witam. Prosze o pomoc. Posiadam piec mieszkan ktore wynajmuje. Place podatek ryczaltowy co miesiac do US. Mieszkam w USA na stale, czy jestem zobowiazany prowadzic dzialalnosc gospodarcza w Polsce?

Reply
marek 31-03-2012, 22:09

jeśli wpadnie ci do ręki roczny PIT to tam jest rubryka :dochody z działalności gospodarczej i niżej: dochody z wynajmu.
Czy uważam że nie trzeba wynajmu zgłaszać jako działalności, jeśli nie prowadzi się innej.

Reply
Iza 20-04-2012, 15:31

Witam, posiadamy z mężem mieszkanie, które wynajmowaliśmy przez ostatnie 3 miesiące 2011 roku. Chcemy rozliczyć się z US na zasadach ogólnych (rozliczamy się osobno, czy dobrze rozumiem, że rozliczamy przychód z mieszkania po połowie.
Dodatkowo posiadamy kredyt na mieszkanie, mam udokumentowane odsetki, rozumiem, że mogą one skanowić koszt uzyskania przychodu. Czy wtedy również po połowie powinnam je uwzględnić w zeznaniu.
Czy istnieje coś takiego jak kwota wolna od podatku przy wynajmnie.

Reply
Piotr 24-04-2012, 22:44

Pytanie podobne do Izy, dotyczy kosztów – mieszkanie odebrane w grudniu 2011 ale pierwszy wynajem od października- czy koszty utrzymania za styczeń-październik są kosztami zmniejszającymi podatek? Czy amortyzację 1,5 procent liczy się rocznie czy z rozbiciem na miesiące? Czyli w przypadku jak wyżej to będzie wartość mieszkania *1,5 *3/12??

Reply
Tomek 29-04-2012, 15:06

Witam serdecznie
Wynajmuję mieszkanie i płacę podatek w formie ryczałtu. W umowie mam zapisane, że wszelkie dopłaty za media w kwocie nieprzekraczającej 20zł pokrywam ja – powyżej najemca. W rozliczeniu mam nadpłatę za wodę i ogrzewanie 400zł, czyli nie muszę płacić jednego czynszu mieszkaniowego. Czy to stanowi mój przychód? Czy muszę od tej kwoty odprowadzać podatek?

Reply
ewa 29-04-2012, 17:40

nie zglosilam najmu do urzedu skarbowego, bo koszty odsetek kredytu na mieszkanie, ktore wynakmuje i czynsz, ktory ja place nie pokrywaja kosztow najmu. nie mam dochodu z tego tytulu ale chce w pit36 wykazac ten najm ;czy popelnilam blad nie zglaszajc wczesbiej najmu?

Reply
Antośka 02-05-2012, 13:06

Witam,
mieszkanie, którego jestem właścicielem od 5 lat /stare budownictwo/ wynajmuję od 2 lat. Wcześniej rozliczałam się z niego na ryczałcie. Jednak w tym roku zmieniłam zasady rozliczania na ogólne.
Moje pytania, to czy:
1. mogę zastosować amortyzację przyśpieszoną 10%, skoro wcześniej było ono zamieszkałe ponad 35 lat.Z wcześniejszych komentarzy wynika że tak :)
2. w związku z zastosowaniem amortyzacji przyśpieszonej muszę prowadzić książkę przychodów i rozchodów czy tylko wystarczy ewidencja środków trwałych.

Reply
marek 05-05-2012, 17:57

Do Pani Ewy
Kiedyś było tak, że każda umowa najmu musiała być zgłoszona do US. Teraz nie ma takiego obowiązku. Chyba że jest to najem okazjonalny. Trzeba po prostu w rubryce rocznego PIT-a pt: dochód z najmu wpisać ten dochód

Reply
Tomaszek 29-06-2012, 11:20

Witam,mam proste pytania tj.
1. Pracuję na umowę o pracę oraz wynajmuję mieszkanie czy mogę więc skorzystać z kwoty wolnej od podatku (3191zł)
2.Do jakiego urzędu skarbowego wpłacać zaliczki,tam gdzie jest nieruchomość czy tam gdzie składam zeznanie roczne? (dwa różne województwa)

Reply
Joanna FT 02-09-2012, 17:56

Witam serdecznie,
po pierwsze gratuluje strony jest niesamowicie pomocna!!!
po drugie mam pytanie odnosnie ryczaltu 8.5% od wynajmu;
w trakcie roku wyprowadzil mi sie wynajmujacy, nie placac za ostatni miesiac; chce pokryc to z kaucji, ktora wpalcil mi na poczatku.
czy tak mam to rozliczyc z US?
jesli przez kolejne miesiace mieszkanie bedzie stac puste – nie bede otrzymywac zadnych z niego przychodow, wciaz mam wplacac zaliczki? czy musze informowac US o przerwie w wynajmie?
Jestem osoba zagraniczna i jedynie wynajem rozliczam w Pl z US.
Z gory dziekuje za odpowiedz i serdecznie pozdrawiam.

Reply
Iza 11-11-2012, 14:59

Witam, trafiłam tu przypadkiem, ale temat myślę i mnie będzie dotyczył. Mam dom na wsi i chcę go wynająć jako najem prywatny. Nabyłam go w drodze spadku i teraz zastanawiam się o co chodzi z tą amortyzacją? Czy mogę z niej jakoś skorzystać na zasadach ogólnych i jak ją wyliczyć dla siebie? Druga sprawa to ewentualne remonty, jak wiadomo na pewno będą faktury VAT, czy mogę z nich skorzystać przy VZM czy też np wpisać wydatki netto w koszty dla zasad ogólnych, a ubiegać się wyłącznie o zwrot VAT? Dziękuję za wszelkie podpowiedzi.

Reply
basia 17-01-2014, 16:50

Grzegorzu kochany a czemuż to po wpłaceniu za grudzień podatku przed 20 stycznia muszę jeszcze obznajomić się z PIT-em 5. Pokwitowanie wpłaty grudniowej zaliczki podatku za najem zawiera odniesienie do PIT 5. Czy dlatego, że za grudzień zaliczkę powinnam była zapłacić już w grudniu ? a PIT 5 to taki suprise dla opieszalców. Dopiero co obeznałam się z PIT- em 36, a tu jeszcze taki suplement. Nie wiem czy masz czas jeszcze tu się udzielać , więc będę szukać dalej. Pozdrawiam. BN

Reply
basia 17-01-2014, 17:21

Za brak chronologii i wpis w tym miejscu Blondynka przeprasza.

Reply
Grzegorz 19-01-2014, 13:45

Witam
Zakupiłem nowe mieszkanie w 1999r, mieszkaliśmy tam do lipca od sierpnia 2013, od sierpnia 2013 je wynajmuję. Mam dwie wątpliwości:
1. Jaką wartość powinienem przyjąć do amortyzacji? (cena zakupu w roku 1999 to 135.000zł,posiadam również wycenę biegłego z 2010r – 406.000zł, obecnie jego wartość rynkową szacuję na ok 300.000zł)
2. Czy mogę stosować indywidualną stawkę amortyzacji ponieważ mieszkanie ma więcej niż 5 lat? (jeżeli tak to jaką wartość amortyzacji mogę przyjąć)
pozdrawiam
Grzegorz

Reply

Leave a Reply

Zapisz się na newsletter Wynajmistrz.pl!