Podatek od najmu i rozliczenia z najemcami. Edycja 2017.

okladka-3d-2017Właśnie uruchomiłem sprzedaż edycji 2017 mojego poradnika dla właścicieli wynajmowanych mieszkań:

Podatek od najmu i rozliczenia z najemcami. Poradnik w 100% praktyczny.

Przy okazji, jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w wyborze okładki poradnika.

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się tym ze znajomymi:

9 Comments

Wach 28-12-2016, 10:31

Jestem zainteresowana wynajmowaniem mieszkania i dlatego te infos potrzebuje.

Pozdrawiam

Bea

Reply
Wojciech 04-01-2017, 14:44

Witam,

czy książka opisuje rozliczenie podatku od najmu dla osób prowadzących działalność gospodarczą i rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

Reply
Grzegorz Grabowski 04-01-2017, 23:50

Wojciech,

Nie jestem pewien, czy dobrze rozumiem pytanie, ale: około 50% książki jest przydatne dla osób rozliczających najem w ramach dg. Książka opisuje rozliczanie ryczałtem, ale nie w ramach dg. Wg mnie rozliczanie najmu w ramach dg ryczałtem nie jest możliwe (chyba że mówimy o tzw. najmie krótkoterminowym, gdzie stawka ryczałtu wynosi 17%).

Reply
Wojciech 05-01-2017, 11:33

Grzegorz, dziękuję za odpowiedź. Nie wiem czy zostałem dobrze zrozumiany. Ryczałt ewidencjonowany jest to jedna z dostępnych form opodatkowania osiąganych przychodów działalności gospodarczej (obok opodatkowania wg skali, podatkiem liniowym, czy kartą podatkową). Opis szczegółowy na przykład na stronie http://poradnik.wfirma.pl/-wszystko-o-ryczalcie-ewidencjonowanym

Załóżmy, że prowadzę działalność gospodarczą i rozliczam się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Jednocześnie wynajmuję ludziom mieszkania i chciałbym ten najem rozliczyć. Czy Twój podręcznik podpowie mi jak powinienem go rozliczyć w takiej sytuacji?

Reply
rudzitsu 15-03-2017, 20:55

Czy książka opisuje kwestię zakupu mieszkań dla których można zastosować indywidualną stawkę amortyzacji? Nie posiadam jeszcze żadnej nieruchomości, ale przed zakupem tej pierwszej chciałabym już określić strategię podatkową i spotkałam się z opinią, że najlepiej kupować mieszkania starsze niż 5 lat aby skorzystać na obniżonym podatku wynikającym z wysokiej amortyzacji. Czy to jest jednak zwyczajnie tak proste jak zakup starszego mieszkania i wtedy już zawsze można stosować 10% czy też są jakieś obostrzenia, których muszę być świadoma? Wyczytałam na tej stronce, że należy dokonać przeniesienia (czyli tzw. „wyodrębnienia”) własności, ale nie wiem co to znaczy, ani teoretycznie ani praktycznie. Czy te kwestie są opisane w książce? Jeśli nie w tej, to czy poleca Pan inną? Pozdrawiam!

Reply
rudzitsu 19-03-2017, 14:13

posłuchałam podkastu z Grzegorzem na http://jakoszczedzacpieniadze.pl, częściowo odpowiedział na moje pytania

Reply
Dsss 25-05-2017, 11:50

Witam,
oglądałam Pana nagranie na youtube prowadzone z „jak oszczędzać pieniądze”, odnośnie amortyzacji indywidualnej mieszkań, użytkowanych przez ponad 5 lat. Obecnie na rynku coraz częściej pojawiają się odremontowane kamienice, gdzie są nowo wydzielane lokale. Cała inwestycja jest określana mianem „rynku wtórnego” i jedynie remontu, ale jednak najczęściej zakładane są nowe KW dla inwestycji, mimo że wcześniej lokale były użytkowane. Czy w takiej sytuacji taka amortyzacja jeszcze wchodzi w ogólne w grę?

Pozdrawiam!

Reply
Wojciech 03-07-2017, 07:30

Grzegorz

Planuję zakup mieszkania z wyodrębnioną własnością znajdującego się na gruncie z wieczystą dzierżawą. Ponieważ będę chciał skorzystać z indywidualnej stawki amortyzacji zakładam, że po zakupie będę musiał ustalić wartość początkową mieszkania bez kosztów udziału w gruncie (który nie podlega amortyzacji).

Domyślnie cena mieszkania w akcie notarialnym jest sumą ceny lokalu oraz wartości udziału w prawie do użytkowania wieczystego. Notariusz twierdzi, że nie potrzebuje żadnego dokumentu i może w akcie notarialnym rozbić cenę jedynie w oparciu o moje oświadczenie. Jest jakiś sensowny sposób na ustalenie jaka jest faktyczna wartość początkowa lokalu bez kosztów udziału w gruncie?

W swojej książce twierdzisz, że warto zadbać, aby w akcie notarialnym znalazła się informacje na temat wartości udziału w prawie użytkowania wieczystego. Byłbym wdzięczny za podanie sposobu na jej wiarygodne ustalenie w powyższym przypadku. Z góry dziękuję.

Reply
Tomasz 12-09-2017, 11:33

Panie Grzegorzu w książce nie ma jednoznacznego stwierdzenia że podczas nabycia mieszkania nabywamy również prawo wieczystego użytkowania i prawo to nie możemy amortyzować tylko możemy wpisać jako koszt w miesiącu poprzedzającym oddanie do używania.
Tak rozumiałem z Pańskich spotkań, proszę o sprostowanie jeżeli się mylę

Reply

Leave a Reply

Zapisz się na newsletter Wynajmistrz.pl!