Podatek od najmu i rozliczenia z najemcami – poradnik w 100% praktyczny – dostępny już teraz!

Podatek od najmu i rozliczenia z najemcami - poradnik w 100% praktyczny - okładkaChciałbym uroczyście ogłosić, że prace nad publikacją „Podatek od najmu i rozliczenia z najemcami – poradnik w 100% praktyczny” zostały ukończone. Poradnik jest dostępny na stronie www.podatekodwynajmu.pl.

Pierwszą informację o poradniku opublikowałem w marcu br., planując wydanie go w ciągu dwóch miesięcy. Temat podatku o najmu i rozliczeń z najemcami okazał się jednak tak szeroki i ciekawy, że postanowiłem przesunąć datę premiery o kilka miesięcy i poświęcić publikacji sporo więcej godzin pracy. W ten sposób mogłem zapewnić czytelnikom poradnika naprawdę kompleksowe podejście do tematu, jednocześnie zachowując prostotę przekazu (a przynajmniej mam nadzieję, że to mi się udało).

Poradnik jest dostępny w postaci ebooka. Plik w formacie PDF zapewnia pełną wygodę korzystania (do jego odczytania wystarczy dowolny program do czytania plików PDF) i jest  zabezpieczony dokładanym w momencie zakupu tzw. „watermarkiem”).

Zapraszam na www.podatekodwynajmu.pl.

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się tym ze znajomymi:

12 Comments

Alicja 30-11-2012, 15:09

Podoba mi się pomysł takiego poradnika. Tak to jest, że im dalej w las, tym więcej drzew, a podatek jest wyjątkowo gęstym lasem. Moje doświadczenie przekonuje, że wiele osób nie ma o tym pojęcia, a ich niewiedza może być bardzo kosztowna

Reply
Agnieszka K. 09-01-2013, 18:53

Poradnik rewelacyjny. Sądzę, że będę do niego wracała na różnych etapach rozliczeń – nie tylko na koniec roku, gdy trzeba rozliczyć się z US, ale także w celu prowadzenia symulacji i optymalizacji :-)
I w związku z ową optymalizacją, mam następujące pytanie:
Jeśli w roku 2012 i 2013 będziemy rozliczać się ogólnie na zasadzie najmu prywatnego i wygenerujemy stratę (do rozliczenia w ciągu następnych 5 lat) lub będziemy ją generować co roku, to jeśli w 2014 założymy działalność gospodarczą, na która dokonamy zakupu lokalu użytkowego (w celu odebrania vat-u) i zgodnie z logiką do tej działalności włączymy wynajem obecnych mieszkań, to czy strata z lat 2012 i 2013 będzie mogła zostać uwzględniona i rozliczona w ramach owej nowej działalności?

Reply
Wynajmistrz.pl 09-01-2013, 23:18

Agnieszko,

Dziękuję za pozytywne słowa o poradniku :-)
Co do rozliczenia straty wygenerowanej w ramach najmu prywatnego w później założonej dg, to wydaje mi się, że może to być trudne. Stratę można rozliczyć tylko w ramach tego samego źródła przychodów. Najem prywatny i pozarolnicza działalność gospodarcza to są tzw. odrębne źródła przychodów. Niemniej, być może warto poszukać jakichś interpretacji, które pomogłyby jakoś to rozwiązać.

Reply
Aga 14-01-2013, 22:09

Dziękuję Panie Grzegorzu za tak świetny poradnik. Znalazłam w nim odpowiedzi na prawie wszystkie moje pytania. No właśnie… prawie wszystkie… Nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na jedno istotne pytanie. Panie Grzegorzu, gdyby był Pan tak uprzejmy odpowiedzieć mi na nie byłabym bardzo wdzięczna. Pytanie dotyczy kwoty wolnej od podatku. Czy jeżeli pracuję na umowę o pracę i jednocześnie wynajmuję prywatnie mieszkanie rozliczając podatek od najmu na zasadach ogólnych to zaliczkę na podatek od najmu zaczynam wpłacać co miesiąc, od miesiąca, w którym dochód przekroczy kwotę wolną od podatku ale dochód ten mam rozumieć jako dochód tylko z samego najmu czy dochód z najmu + dochód z umowy o pracę? Jest to bardzo istotne a przykładowe formatki z Excela, które zakupiłam wraz z poradnikiem nie uwzględniają kwoty wolnej od podatku a uwzględniają kwotę zmniejszającą podatek, którą równie dobrze może odprowadzać pracodawca.

Reply
Wynajmistrz.pl 14-01-2013, 23:40

Pani Ago,
Dziękuję za pozytywną opinię o poradniku. Już odpowiadam na pytanie: kwota wolną od podatku przysługuję nam „jednokrotnie” tj. dotyczy łącznych przychodów z najmu (rozliczanych na zasadach ogólnych) i z umowy o pracę. Nawet jeśli kwotę wolną od podatku (i wynikające z tego zmniejszenie podatku) rozlicza nasz pracodawca, a my też uwzględnimy tę kwotę podczas wyliczania zaliczek na podatek od najmu, to póżniej i tak dopłacimy różnicę po rozliczeniu rocznym. Wydaje mi się, że wspomniana przez Panią kwota wolna od podatku i „kwota zmniejszająca podatek” to tak naprawdę to samo (jedno wynika z drugiej). Formatki XLS załączone do poradnika uwzględniają tę kwotę przy wyliczaniu zaliczek na podatek.
Pozdrawiam serdecznie

Reply
Aga 15-01-2013, 17:05

Panie Grzegorzu,
Nie jestem pewna czy dobrze się rozumiemy, wydaje mi się, że nie. (wolałabym dobrze wszystko rozliczyć, żeby nie dopłacać różnicy po rozliczeniu rocznym). Kwota wolna od podatku to 3091,00zł a kwota zmniejszająca podatek to 556,02zł. Na koniec roku od podatku odejmuje się kwotę zmniejszającą go czyli 556,02zł, może zrobić to albo Pracodawca albo ja przy rozliczaniu podatku od najmu. Zgadzam się z Panem, że kwota zmniejszająca podatek czyli 556,02zł przysługuje tylko raz i, że formatli XLS uwględniają tę kwotę. Natomiast chodzi mi o kwotę wolną od podatku i wydaje mi się, że nie jest to to samo co kwota zmniejszająca podatek. Pozwolę sobie powtórzyć moje pytanie. Rozumiem, że zaliczkę na podatek od najmu zaczynam wpłacać dopiero gdy moje dochody przekroczą kwotę wolną od podatku czyli 3091,00zł. Ale moje pytanie brzmi czy chodzi o dochody tylko z najmu czy dochody z najmu + dochody z umowy o pracę? To jest bardzo istotne ponieważ, jeżeli powinnam wpłacać zaliczkę na podatek dopiero wtedy gdy dochody TYLKO z najmu przekroczą kwotę wolną od podatku czyli 3091,00zł to pierwszą zaliczkę wpłacę np. w marcu. A jeżeli powinnam wpłacać zaliczkę na podatek dopiero wtedy gdy dochody W SUMIE z najmu i umowy o pracę przekroczą kwotę wolną od podatku czyli 3091,00zł to pierwszą zaliczkę wpłacę np. już w styczniu. Formatki XLS nie uwzględniają kwoty wolnej od podatku czyli 3091,00zł, albo nie mogę tego znaleźć w formułach… Bardzo proszę o odpowiedź.

Reply
Wynajmistrz.pl 15-01-2013, 18:06

Pani Ago,
Wydaje mi się, że kwota zmniejszająca podatek to kwota wolna od podatku pomnożona przez 18% – i w tym sensie jedna wynika z drugiej. Art. 44 ust. 3 UoPDoOF mówi, że obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku. Nie ma rozróżnienia na dochody z najmu i z umowy o pracę. Tak więc kwotę wolną od podatku (czyli kwotę zmniejszającą podatek) uwzględnia pracodawca, może też uwzględnić Pani przy obliczaniu zaliczek na podatek od najmu, a jeśli się zdarzy, że zrobi to zarówno pracodawca jak i Pani, to wtedy dopłaci Pani podatek po rozliczeniu rocznym. Przy obliczaniu zaliczek na podatek od najmu nikt nie uwzględnia dochodów z umowy o pracę, tylko z najmu (byłoby to zresztą trudne, bo zwykle pracodawca przecież co miesiąc nie daje nam informacji o naszym dochodzie za poprzedni miesiąc).

Reply
Aga 15-01-2013, 19:37

Panie Grzegorzu, dziękuję za cierpliwe odpowiedzi :) W końcu rozumiem o co w tym wszystkim chodzi. Do tej pory myślałam, że kwota wolna od podatku nie ma nic wspólnego z kwotą zmniejszającą podatek. Teraz już wszystko rozumiem. Jeszcze raz dziękuję za pomoc i za świetny poradnik. Pozdrawiam

Reply
Wynajmistrz.pl 28-01-2013, 15:40

Pani Ago, cieszę się, że mogłem pomóc.

Reply
Agnieszka 25-02-2013, 12:50

Panie Grzegorzu,

Pomógł mi Pan już w paru kwestiach za co bardzo panu dziękuję. Dziś zwracam się do Pana z kolejną wątpliwością. Najem rozliczam na zasadach ogólnych. Wszystkie koszty mam udokumentowane fakturami ale mam jedno zasadnicze pytanie. Czy faktury powinny być wystawione na adres wynajmowanego mieszkania czy na mój adres zameldowania jako właściciela mieszkania?

Reply
Wynajmistrz.pl 04-03-2013, 15:29

Witam Pani Agnieszko,
Faktury powinny być wystawione na Pani nazwisko, najlepiej na Pani adres.

Reply
Wynajmistrz.pl 23-09-2013, 09:44

Pani Agnieszko,

Żeby dokładniej wyjaśnić jeszcze kwestię zaliczek na podatek i łączenia umowy o pracę z najmem rozliczanym wg skali, zapraszam to przeczytania artykułu:

http://www.wynajmistrz.pl/blog/2013/07/12/kwota-wolna-od-podatku/

Reply

Leave a Reply

Zapisz się na newsletter Wynajmistrz.pl!