Edycja 2013/2014 poradnika o podatkach od najmu już dostępna

Podatek od najmu i rozliczenia z najemcami. Poradnik w 100% praktyczny. Edycja 2013/2014.Właśnie pojawiła się w sprzedaży nowa edycja mojej książki „Podatek od najmu i rozliczenia z najemcami. Poradnik w 100% praktyczny”. Jest ona dostępna na stronie www.podatekodwynajmu.pl.

Dla kogo i o czym

Wszelkie informacje dotyczące zawartości poradnika są umieszczone na stronie www.podatekodwynajmu.pl, więc tutaj zrobię tylko trochę reklamy ;-)

Poradnik to publikacja dla wszystkich, którzy zaczynają przygodę z najmem, a także dla tych, którzy już najem prowadzą i chcieliby jego rozliczanie zoptymalizować.

Poradnik przeprowadza czytelników krok po kroku przez proces rozliczenia podatku od wynajmu. Na początku wyjaśnia, dlaczego w ogóle warto rozliczać podatki od najmu, a potem tłumaczy, jak wybrać formę opodatkowania (ryczałt, wg skali podatkowej, a może poprzez działalność gospodarczą), czy warto rozliczać ryczałt kwartalnie, a także, czy małżeństwo musi rozliczać przychody z najmu oddzielnie. Poradnik objaśnia również, jak podpisać odpowiednią umowę najmu, określić kaucję, jak dokumentować przychody i koszty (a także, co możemy uznać za koszty), obliczyć zaliczkę na podatek, a po zakończeniu roku dokonać rozliczenia rocznego.

Poradnik pokazuje różne niuanse związane z rozliczaniem najmu: amortyzację „przyspieszoną”, rozliczanie kredytów (także tych w walutach), stratę na wynajmie, koszty w trakcie pustostanów, rozliczanie kaucji, rozliczanie opłat związanych z lokalem, wykaz i ewidencję środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, wystawianie rachunków i wiele innych.

Co nowego w nowej edycji

Nowa edycja 2013/2014 uwzględnia ostatnie zmiany w przepisach, została też wzbogacona o dodatkowe rozdziały, dotyczące m.in.:

  • mechanizmu interpretacji podatkowych,
  • pytania, kiedy najem staje się działalnością gospodarczą,
  • łączenia działalności gospodarczej i najmu prywatnego,
  • rozliczania kosztów kredytów w złotówkach,
  • rozliczania kosztów kredytów waloryzowanych kursem waluty obcej i kredytów w walutach obcych.

Kilka słów o tym, jak powstawał poradnik

Pierwszą informację o poradniku wysłałem w świat w marcu 2012, planując wydanie go do wakacji 2012 roku. Niestety, rzeczywistość (czyli polski system podatkowy ;-)) okazała się bardziej skomplikowana. W rezultacie to, co planowałem zrobić w 2 miesiące, zajęło ponad pół roku. Pierwsza edycja poradnika pojawiła się więc pod koniec 2012 roku.

Od tego czasu z poradnika skorzystało już kilkaset osób z Polski i z innych krajów. Odbyłem też setki rozmów o rozliczaniu podatków, odpowiedziałem na kilkaset komentarzy i maili (przepraszam, jeśli nie na wszystkie udało mi się odpowiedzieć). Wszystko to stworzyło bazę do aktualizacji poradnika. Prace nad nią trwały około 2 miesiące.

Okładka

W zeszłym tygodniu poprosiłem czytelników bloga o pomoc w wyborze okładki do poradnika. Efekt przekroczył moje najśmielsze oczekiwania. Dostałem mocno ponad dwie setki głosów (poprzez komentarze na blogu, maile oraz komentarze na Facebooku). Naprawdę, bardzo, bardzo wszystkim za nie dziękuję!

Zdecydowanie wygrała wersja nr 5 (ponad 36% głosów), na drugim miejscu uplasowała się „świnka” ;-) (ponad 26% głosów). Czytając wszystkie komentarze, zacząłem się zastanawiać, czy nie wydać poradnika w kilku wersjach (dla każdego coś dobrego, czyli okładka dopasowana do gustu).

Po zastanowieniu się jednak stwierdziłem, że moi czytelnicy nie będą oceniać książki (tylko) po okładce :-) Poszedłem za głosem większości, czyli nr 5 z motywem kalkulatora, długopisu oraz formularza podatkowego. Zgodnie z sugestiami komentujących, poprosiłem grafika, żeby okulary zamienić na coś innego – padło na banknoty. Mam nadzieję, że Ci, którzy wybrali wersje inne niż nr 5, mimo wszystko nie zniechęcą się do poradnika :-)

Poradnik jest dostępny w postaci ebooka. Plik w formacie PDF zapewnia pełną wygodę korzystania (do jego odczytania wystarczy dowolny program do czytania plików PDF) i jest  zabezpieczony dokładanym w momencie zakupu tzw. „watermarkiem”. Do poradnika załączone są też praktyczne pliki niezbędne do rozliczenia podatku, w formacie RTF i XLS.

Zapraszam na www.podatekodwynajmu.pl.

Z góry dziękuję za wszelkie komentarze czy sugestie!

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się tym ze znajomymi:

5 Comments

Janek 17-10-2013, 12:18

Kupione, oprawione, będzie studiowane :)

Reply
Janek 18-10-2013, 10:15

Już przeczytane, mogę tylko podziękować i pogratulować autorowi. Kompendium wiedzy, bez lania zbędnej wody i opisów. Oby więcej takich publikacji.
Apropo, możecie polecić inną tak dobrą książkę o wynajmie ale już nie rozliczeniach a np o kontaktach z klientami, uwarunkowaniach prawnych, na co zwracać uwagę, porostu dobre rady ?

Reply
Grzegorz Grabowski 19-10-2013, 21:23

Janek, dziękuję za pozytywną opinię o poradniku :-)
Co do innych książek, to mogę polecić (o ile jeszcze ich nie znasz) książkę o zarządzaniu najmem Sławka Muturi (a także inne jego książki). Zajrzyj do sekcji z książkami w przydatnych zasobach:
http://wynajmistrz.pl/przydatne-zasoby

Reply
Basia 17-10-2013, 19:15

Dziękuję za możliwość nabycia nowej wersji dla posiadaczy poprzedniej. Dużo nowych, ciekawych wątków. Cieszę się jak z możliwości czytania powieści szpiegowskiej. (Intrygują mnie interpretacje). Co tym razem ciekawego ? Za dużo radości na raz , bo jeszcze pierwszej wersji nie „przeorałam” tak sumiennie jak chciałam. Wielkie dzięki, bo dzięki Autorowi wiem jaką formę rozliczenia wybrać a nawet jak ją potem zmienić. Kupione, nie oprawione, też będzie studiowane. :)

Reply
Monika 22-11-2013, 19:26

Witaj,
jeszcze nie skończyłam czytać poradnika, ale na razie super. Właśnie zaczynam swoją przygodę z najmem i taka praktyczna wiedza jest dla mnie niezbędna.
Skorzystałam już z wzoru oświadczenia o opodatkowaniu przez jednego z małżonków i mam dla Ciebie i innych informację jak został przyjęty w naszym US (I US w Cz-wie) – pani urzędniczka poprosiła, żeby dopisać jaką formę opodatkowania podatnik wybiera (pomimo tego, że zdecydowaliśmy się na zasady ogólne, czyli domyślnie bez konieczności składania oświadczenia) i jeszcze w jakim miesiącu uzyskaliśmy pierwszy przychód z najmu (chociaż to chyba wynika z tego w jakim m-cu składamy oświadczenie).
Pozdrawiam,
Monika – Mieszkanicznik z Cz-wy

Reply

Leave a Reply

Zapisz się na newsletter Wynajmistrz.pl!