Najem okazjonalny dla firm

Najem okazjonalny31 października 2013 roku prezydent podpisał Ustawę z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Ustawa ta, poza tym, że wprowadza szeroko dyskutowany program „Mieszkanie dla Młodych” (o którym mam negatywną opinię), mimochodem wprowadza też pewną istotną zmianę w Ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Po wejściu w życie podpisanej przez prezydenta ustawy dopuszczalny staje się najem okazjonalny prowadzony przez firmy.

Art. 29 ww. ustawy zmienia definicję umowy najmu okazjonalnego. Zamiast zapisu art. 19a Ustawy o ochronie praw lokatorów o brzmieniu:

Umową najmu okazjonalnego lokalu jest umowa najmu lokalu służącego do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, którego właściciel, będący osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali, zawar-ta na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat.

obowiązujące będzie następujące brzmienie art. 19a Ustawy o ochronie praw lokatorów:

Umową najmu okazjonalnego lokalu jest umowa najmu lokalu służącego do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, którego właściciel, będący osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali, zawarta na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat.

Oznacza to, że najem okazjonalny, w teorii mający zapewnić wynajmującemu większą ochronę przed negatywnymi konsekwencjami zachowań złych najemców, będzie dostępny nie tylko dla osób fizycznych, ale także dla osób prowadzących najem w ramach działalności gospodarczej oraz podmiotów prawnych. Natomiast obowiązek zgłoszenia umowy najmu okazjonalnego do urzędu skarbowego będzie dotyczyć wyłącznie osób fizycznych, nie prowadzących działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali.

Co to oznacza dla rynku i osób wynajmujących komuś swoje mieszkanie?

Rynek wynajmu, przynajmniej w teorii, stanie się bezpieczniejszy dla  przedsiębiorstw wynajmujących mieszkania. Firmy, mające niewykorzystane zasoby mieszkaniowe (np. developerzy, którzy mają problem ze sprzedaniem wybudowanych mieszkań), będą bardziej skłonne do przekształcenia niesprzedanych mieszkań w lokale na wynajem. Być może pojawią się też kolejni gracze instytucjonalni, inwestujący w mieszkania na wynajem np. zagraniczne fundusze inwestycyjne, fundusze emerytalne.

Popularność najmu okazjonalnego jest nadal w Polsce znikoma – w 2012 roku w całym kraju tylko około 3 tys. podatników zgłosiło umowy najmu okazjonalnego do urzędu skarbowego. Być może dopuszczenie najmu okazjonalnego dla firm zwiększy popularność tej konstrukcji prawnej, a w rezultacie, z czasem, przyzwyczajenie najemców do podpisywania takich umów. Czego sobie i innym wynajmującym życzę.

Wzór umowy najmu okazjonalnego możecie znaleźć na moim blogu.

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się tym ze znajomymi:

11 Comments

Mariusz Szepietowski 16-11-2013, 03:32

To niby zmiana, ale tylko w zakresie podmiotu – wynajmującym okazjonalnie może być teraz też firma. Ale chyba nadal głównym ograniczeniem jest słowo „okazjonalnie” – czyli w praktyce osoba fizyczna, lub teraz też firma, może wynajmować tak tylko jede lokal a i to nie stale tylko właśnie okazjonalnie. Czy też tak uważasz Grzegorzu?

Reply
Grzegorz Grabowski 16-11-2013, 14:19

Mariusz,
Wydaje mi się, że tego ograniczenia, wynikającego z nazwy tego mechanizmu (bo rzeczywiście słowo „okazjonalny” sugeruje, że ten wynajem powinien dotyczyć jednego lokalu, wynajmowanego na jakiś czas, co jakiś czas) już nie ma. Wg mnie w tym momencie można stosować najem okazjonalny dla dowolnej liczby mieszkań. Mam przynajmniej taką nadzieję ;-)

Reply
Grzegorz 12-10-2015, 16:01

Witam,

„Mam przynajmniej taką nadzieję ;-)”

Czy ta kwestia jest już jasna?

Pozdrawiam

Reply
Aga-ta 25-11-2013, 07:59

Miejmy nadzieję, że sama już zmiana zapisu będzie pretekstem do pojawienia się komentarzy i zainteresowania najmem okazjonalnym. Wiele osób nie docenia tej formy najmu i rzeczywiście warto „odczarować” ten temat. 

Reply
Grzegorz Grabowski 26-11-2013, 01:32

Racja. Sam mam zamiar nieco ten temat rozwinąć na blogu w ciągu najbliższych miesięcy…

Reply
PolishProperty.eu 09-12-2013, 14:59

Oczywiście, temat warto odczarować, ale mimo wszystko przepisy na tyle wszystko utrudniają, np. Ustawa o gospodarce nieruchomościami, że bez przebudowy legislacji może być ciężko. Niestety ułatwienie jednych przepisów nie idzie w parze z ułatwieniem innych.

Reply
Jo 03-01-2014, 17:04

Uprzejmie proszę o informację czy w umowie najmu okazjonalnego najemcą może być firma?

Reply
Ewa 26-08-2014, 18:50

Witam!

Przyłączam się do pytania „Jo” – czy podmiotem umowy najmu okazjonalnego (najemcą), może być firma (np. klub sportowy)?

Z góry dzięki za odpowiedź.

Pozdrawiam,
Ewa

Reply
Sebastian 19-02-2016, 15:38

No czytam Twojego bloga i z reguły cicho siedzę ale tym razem napiszę :) Nie wiem jak u Was w Warszawie Grzegorz ale u mnie w Lublinie Panie w US nie wiedzą czy firma ma zgłaszać taki najem. Zgodnie z ustawą nie ma wprost napisane ale Panie sugerują oświadczenie w celu zabezpieczenia :) Ba. Obcy notariusze niechętnie piszą „egzekucję” bez powiadamiania klienta (najemcy) o fakcie, że według nich jest to nieskuteczne – mimo że literalnie z ustawy wynika, że nie ma przeciwwskazań to według nich intencja ustawodawcy może być inaczej interpretowana… W komentarzach i orzecznictwie cisza… Polska! :)

Reply
Katarzyna Cukierska 10-05-2016, 14:21

Czy biorąc pod uwagę nowelizację ustawy o ochronie praw lokatorów, najemcą może być osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą? Jak taka umowa powinna wyglądać, proszę o radę i wskazówki?? Zgłosiła się do mnie firma, która chce wynająć mieszkanie obcokrajowcom, nie wiem jak mogę się najlepiej zabezpieczyć w tej sytuacji. Dziękuję z góry za odpowiedz:-)

Reply
ewa 07-04-2017, 17:56

„Umowa najmu okazjonalnego” zabezpiecza mnie lepiej niz „umowa zwykla”..Jak moge uzyc?

Reply

Leave a Reply

Zapisz się na newsletter Wynajmistrz.pl!